Wasz napastnik jest gejem

Piłkarz homoseksualista wydaje się postacią równie nieprawdopodobną jak homoseksualista kowboj: i w świecie piłki nożnej, i w westernach dominuje mit ociekającego testosteronem maczo. Jimmi Floyd Hasselbaink opowiada, że przełomem w karierze było dla niego zdanie rzucone przez ówczesnego menedżera Leeds George'a Grahama: „Ruszasz się jak pedał”. Dotknięty do żywego Holender zaczął walczyć o każdą piłkę i stał się jednym z najlepszych napastników na Wyspach.

Nie chciałbym jednak zamienić tego tekstu w ciąg anegdotek. Spróbujcie sobie wyobrazić kogoś, kto od lat musi ukrywać własną tożsamość nawet przed najbliższymi kolegami, ba – kto wchodzi w fikcyjne związki z kobietami, byle nikt nie pomyślał, że „coś z nim nie tak” (skoro tylko jakiś brukowiec poinformuje o gejowskim party z udziałem gwiazdora Premiership, jego agent natychmiast wynajmuje modelkę, która na łamach innego brukowca opisuje swój romans z futbolistą). Justin Fashanu, jedyny piłkarz, który się przyznał do homoseksualizmu, był znieważany nawet przez menedżera i kolegów z drużyny, a po kilku latach medialnego i stadionowego piekła popełnił samobójstwo. Reprezentacyjnego obrońcę Graeme'a Le Saux, którego rzekomy homoseksualizm zasugerował kiedyś wulgarnymi gestami Robbie Fowler, poniżano homofobicznymi przyśpiewkami do końca kariery, mimo iż jego jedyną „winą” było to, że skończył dobre szkoły, zbierał antyki i czytał inteligenckiego „Guardiana”. O ile rasizm został wykopany z brytyjskiego futbolu już wiele lat temu, homofobia wciąż się w nim panoszy.

(…)

:: Czytaj cały felieton pióra Michała Okońskiego w portalu Gazeta.pl

WARTO!

3 komentarzeWasz napastnik jest gejem

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa