Eksmisja Le Madame, poniedziałek 27 marca godzina 10.00

Przedstawiamy list rozsyłany przez twórców i sympatyków klubu Le Madame w Warszawie

Szanowni Państwo, Znajomi, Przyjaciele Le Madame,

Równo rok temu dzięki Waszej pomocy wspólnie wybroniliśmy Le Madame. Dzięki Waszej sile, zaangażowaniu mogliśmy tworzyć i bawić się kolejny rok. Przychodzi marzec, a z nim termin 27 marca. Nowy Burmistrz Śródmieścia Artur Brodowski definitywnie oznajmił nam, że jest to ostateczny termin naszej działalności na Koźlej 12.

Nowe Władze Miasta [PiS] zignorowały obietnice swoich poprzedników PiS. Burmistrz gminy Śródmieście przekazał nam informację, że zamierza sprzedać przestrzeń przy ul. Koźlej 12 prywatnemu podmiotowi.

Nie zaproponowano nam lokalu zastępczego, o którym rok temu mówiły Władze Miasta min. podczas debaty w Gazecie Wyborczej.

Mamy prawo do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Nie chcemy żyć w kraju, w którym z dnia na dzień odbiera nam się co raz więcej wolności, której i tak jest niewiele.

Przyjdźcie i bądźcie z nami w Le Madame 27 marca o makabrycznie porannej godzinie 10.00.

Zapraszamy na wegetariańskie śniadanie z kuchni polowej. Od samego rana będą z nami przyjaciele, twórcy Galerii Le Madame:
Ewa Kasprzyk z jej skandaliczną Patty Diphusą opowiedzą parę pikantnych historii z życia na Koźlej 12…
Leon Dziemaszkiewicz przybędzie specjalnie z Sopotu, by swoim torsem bronić naszej damy…
Maciek Kowalewski razem z Marysią Seweryn, Tomkiem Tyndykiem, Mirkiem Zbrojowiczem zaprezentuje fragment swojej nowej sztuki, której premiera odbędzie się w kwietniu w M25…
Ola Bożek, Przemek Stippa, Marcin Liber wskrzeszą „Ifigenię”…
Jerzy Lach zaprezentuje fragment „Supermarketu”
Muzycznie czas umili Duet Ditrich, czyli intrygujący mariaż klasycznego brzmienia wiolonczeli, z silnym, bluesowym głosem wokalistki oraz Marcin Olak Trio oscylujący bardziej w stronę jazz’owych klimatów.
Niezła Agentka razem z bębniarzami zadba o gorący rytm z samego rana.
W dolnej sali: poranek audiovizualny „A/V – słuchaj/patrz”, czyli rejestracje spektakli Teatru USTA USTA/2xU [„Rzeżnia LilaRóz”, „Erosion”, „Sympathy for The Devil”]

Wasza ulubiona społecznie nieprzystosowana Le Madame

Od Redakcji:
Galeria / klub Le Madame działa na warszawskim Nowym Mieście już ładnych parę lat i od początku jest związana ze społecznością homików. Jednym z twórców przedsięwzięcia jest Krystian Legierski, znzny działacz ruchu LGBT. Nie sposób zliczyć inicjatyw, imprez, pogadanek, debat, które zorganozwały w Le Madame „nasze” organizacje. Na pięterku ulokowała się partia Zielonych. Program artstyczny aż kipił queerowością. Le Madame, połozony tuż obok legendarnych „Kozłów” – pedalskiego pabiku funkcjonującego w latach 90tych, był jednym z ulubionych miejsc warszawskich homików o niepowtarzalnej industrialnej architekturze i przyjacielskiej atmosferze. Z drugiej strony „Le Ma” wyrósł na najprężniejszy w Polsce prywatny „dom kultury”. Nie było tygodnia, by czołowe gazety nie rozpisywały się z zachwytem o nowych wystawach, koncertach, pokazach filmów sztukach teatralnych. Goście aż kipili społecznym zaangażowaniem. Tu przesiadywali Sławek Sierakowski, Kinga Duniin, Kazia Szczuka, feministki, ekolodzy, lewicowcy… W niedzielne popołudnia starsze panie w beretach popijając kawę grywały w karty…

Powierzchownie rzecz biorąc powód eksmisji jest prozaiczny. Hala dawnej fabryki radarów, którą zajmuje Le Madame, od lat 50tych jest w posiadaniu przedsiębiorstwa EUREKO. Zdaniem Urzędu Miasta tytuł własności kamienicy jest wadliwy i EUREKO, wynajmując pomieszczenia Le Madame, działa niezgodnie z prawem. Miasto odzyskało już sąsiednią kamienicę Freta 39 i uporczywie twierdzi, że adres Le Madame, Koźla 12, jest częścią tej właśnie kamienicy. Tymczasem zdaniem konserwatora zabytków, Urzędu Nieruchomości, Geodezji i Katastru Dzielnicy Śródmieście oraz instytucji odpowiedzialnych za wydawanie licencji na sprzedaż alkoholu, Koźla 12 jest osobnym budynkiem.

Początkowo miasto obiecywało, po odzyskaniu tytułu własności kamienicy, wynająć lokal ponownie twórcom klubu / galerii. Dość szybko pojawiły się pomysły o wybudowaniu ogólnodostępnego pasażu przez charakterystyczną oszkloną halę, co odebrane zostało jako próba przejęcia przez władze publiczne fantastycznie funkcjonującego prywatnego ośrodka kultury. Potem pojawiły się obietnice lokalu zastępczego. Nic z tego, miasto nie chcało obronić cennej instytucji. Gazeta Wyborcza pytała rok temu, na ile ma tu wpływ gayfriendly i alternatywny charakter lokalu oraz antypatie PiSowskiej ekipy ratusza. Ostatecznie klub Le Madame, działający jako fundacja non – profit, został uznany za „zwykły wyszynk”. W swej schizofrenii miasto nadal szczyciło się działalnością rozpoznawalnego już nawet poza granicami Polski klubu, jednocześnie dążąc do jego zamkniięcia.

Twórcy Le Madame w ostatnich miesiącach otworzyli dwa nowe „kluby córki”: gejowski Tomba Tomba na „gruzach” dawnego Kokonu przy Rynku Starego Miasta i centrum kultury M25 na Pradze Południe.

Homiki dziękują Le Madame za te wszystkie lata i ufają, żę – być może – poniedziałek wcale nie będzie ostatnim dniem Naszej Damy…

4 komentarzeEksmisja Le Madame, poniedziałek 27 marca godzina 10.00

 • lothriel

  [Re: Eksmisja Le Madame, poniedziałek 27 marca godzina 10.00]

  i kaczyniaki jedne wzięły się za Le Madame, a szkoda

 • Jacek

  [Re: Eksmisja Le Madame, poniedziałek 27 marca godzina 10.00]

  Polska staje się krajem faszystowskim. Ludzie którzy zajmowali sie tolerancją uciekli jak szczury zamiast bronić tych co sa przesladowani. razem z tym nasunęło sie zjawisko dyskryminacji w szkoałach – nie wolno rozmawiać o parawach człowieka, o tolerancji. A utworzenie narodowego instytutu wychowania aż czuć nacjonalizmem i faszyzmem. No cóż widać nasz prezydent z racji niskiego wzrostu utoższmia się z dyktatorami wszystkim znanymi.

 • Miś

  [Re: Eksmisja Le Madame, poniedziałek 27 marca godzina 10.00]

  Polska staje się państwem prawa baranku!! Sąd zadecydował o eksmisji i tyle!

 • Iza

  [Re: Eksmisja Le Madame, poniedziałek 27 marca godzina 10.00]

  Przepraszam, wydaje mi się że eksmisja to jest wtedy kiedy ktoś nie płaci. Czego oni oczekują, że Warszawa się zrzuci i zapłaci ich długi czy co? To czemu ci tam tak krzyczą nie zrobią zrzutki i nie pokryją długów swojego ulubionego klubu.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa