''Tajemnica Brokeback Mountain'' – film o grzechu

Portal www.ekumenizm.pl zamieścił na swoich łamach recenzję wchodzącego właśnie na ekrany kin filmu „Tajemnica Brokeback Mountain”.

Dla mnie to był film przede wszystkim o grzechu. Jakim? No właśnie. Niektórzy odpowiedzą: o grzechu homoseksualnych zachowań. pisze publicysta EAI Kazimierz Bem.
Bo gdyby Jack i Ennis się nie spotkali, to być może nigdy nie przeżyliby związku fizycznego i emocjonalnego z sobą, nigdy by nie zdradzili swoich żon, ani z sobą, ani z przygodnymi partnerami w Meksyku, co było zwyczajem Jacka. Czyż bowiem nie jest grzechem uporczywe, wieloletnie zdradzanie swej żony i matki swoich dzieci? Czyż nie jest grzechem okłamywanie najbliższych przez lata? I wreszcie, czyż nie jest grzechem kontynuowanie związku, który rani i niszczy wszystkich dookoła i tych, którzy w nim pozostają?

Inni zapytają o innego rodzaju grzech. Czyż nie jest grzechem zmuszanie ludzi do życia w zakłamaniu, dla naszej własnej wygody intelektualnej i moralnej? Czyż nie jest grzechem pokazanie małemu chłopcu „dla przestrogi” skatowanego na śmierć starszego geja, którego sąsiedzi przykładnie (możnaby powiedzieć: biblijnie) ukarali za życie z drugim mężczyzną? Czyż nie jest grzechem zaszczucie ludzi do takiego stopnia, że wolą być samotni niż odważyć się na okazywanie odwzajemnionej miłości? I czyż nie jest grzechem, doprowadzenie do sytuacji, gdzie krzyk „Chciałbym wiedzieć, jak cię zostawić!” jest jedynym wyznaniem miłości w tym filmie? I czy przypadkiem nie byłoby tych wszystkich grzechów mniej, gdyby Jack i Ennis nie musieli uciekać w góry i żyć przez całe lata pamięcią jednego lata spędzonego razem w górach z daleka od innych ludzi?

Nie mam odpowiedzi na te pytania.

(…)

Gdy siedziałem po zakończeniu emisji w fotelu i zastanawiałem się nad zakończeniem i przesłaniem „Brokeback Mountain” przyszły mi na myśl słowa Pisma: „Jeśli myślimy, że jesteśmy bez grzechu, to oszukujemy samych siebie, i nie ma w nas prawdy.”

I być może to jest to przesłanie filmu, tak subtelnie ukryte, jak miłość na zboczu Brokeback Mountain przed wielu, wielu laty.

przeczytaj cały artykuł:
www.ekumenizm.pl

6 komentarzy''Tajemnica Brokeback Mountain'' – film o grzechu

 • mTV

  [Re: ”Tajemnica Brokeback Mountain” – film o grzechu]

  a ja juz jutro idę na przedpremierę 🙂

 • Arek

  [Re: ”Tajemnica Brokeback Mountain” – film o grzechu]

  Ja w niedziele ide z chłopakiem 🙂

 • marcin

  [Re: ”Tajemnica Brokeback Mountain” – film o grzechu]

  troche belkot wyszedl temu panu. tautologie i pomieszanie szyku. jednak pocieszajace jest to, ze autor wpadl na to, ze gdyby nie system wykluczajacy homoseksualistow (+ ta nieszczesna kategoria grzechu), nie musieliby oni ranic swoich zon i dzieci.
  zreszta moze ktos po obejrzeniu filmu pomysli troche o nas (wlasnie) inaczej.

 • Michal

  [Re: ”Tajemnica Brokeback Mountain” – film o grzechu]

  czyż nie jest cnotą nie p*****ć o grzechu i potęgować cudzych i własnych kompleksów? niech żyje pojęcie grzechu w dyskursie! np. grzech w fizyce czy matematyce, fizyka jest taka grzeszna.

 • b

  [Re: ”Tajemnica Brokeback Mountain” – film o grzechu]

  Równania różniczkowe są podpisem Złego i prowadzą do grzechu…

 • Kasia (satra10@wp.pl)

  [Re: ”Tajemnica Brokeback Mountain” – film o grzechu]

  Uwielbiam ten film… A te ich pocałunki… boskie 🙂 Mam przyjaciela geja i jest najukochańszym człowiekiem na ziemi!!! i cieszę się ze jest szczęśliwy ze swoim chłopakiem 🙂 chociaż odkąd go ma to jakoś czasu dla mnie ma ciut mniej no ale niech im będzie 😉 I wszystkim gejom zyczę wytrwałości w swoich związkach! Nie dajcie zniszczyć swojej miłości zawistnym i nietolerancyjnym ludziom!!!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa