”Lesbijki w życiu społeczno – politycznym”

Z nieukrywaną radością witamy kolejną pozycję dotyczącą mniejszości seksualnych na naszym rynku wydawniczym. Tym razem książkę wydała Fundacja Lorga.

„Lesbijki w życiu społeczno-politycznym” to pierwsza tego typu pozycja poruszająca problematykę zaistnienia w przestrzeni publicznej kobiet-lesbijek.

Książka powstała na bazie materiałów zebranych na przestrzeni dwóch lat – od konferencji pod tym samym tytułem z sierpnia 2004 roku, poprzez cykl organizowanych przez wortal Lesbijka.org warsztatów tematycznych, wykorzystano także treści wywiadów, jakie Lesbijka.org przeprowadziła w tym okresie.

W części pierwszej, niejako dla porównania, przedstawione zostały wybrane biografie znanych i mniej znanych lesbijek, których życie i działalność daleko wykraczała poza sferę domowego zacisza i które odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu otaczającej je rzeczywistości.

Część druga i trzecia to obszerne fragmenty wywiadów z kobietami, których działalność dotyczy sfery społecznej i politycznej oraz materiały konferencyjne, wypowiedzi prelegentek i zapis dyskusji z wyżej wspomnianej konferencji.

Książkę kończy poradnik Barbary Katarzyny Radeckiej „Więcej kobiet w życiu społeczno-politycznym” będący również zachętą do osobistego zaangażowania się w działania prospołeczne i czynnego uczestnictwa w przedsięwzięciach organizacyjnych na rzecz kobiet – w tym kobiet-lesbijek, których sprawy nierozerwalnie złączone są ze wszelkimi aspektami równouprawnienia, wolności wyboru i tolerancji.

Wszystkie materiały (poza poradnikiem) pochodzą z zasobów wortalu Lesbijka.org.

Wydawcą książki jest Fundacja Lorga, redakcja Marzena Chińcz. Matronat nad książką objęły Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska oraz Fundacja Feminoteka. Książka ukazała się dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg, która projekt „Lesbijki w życiu społeczno-politycznym” wspiera od początku jego powstania w 2004 roku.

Fragment słowa wstępnego:

Inspiracją do wydania „Lesbijek w życiu społeczno-politycznym” stały się konferencja i warsztaty pod tym samym tytułem, które były organizowane na przestrzeni 2004-2005 roku przez wortal Lesbijka.org. Odstęp czasowy jest tu jednak nieistotny, gdyż podejmowane w trakcie konferencji i poruszane na warsztatach tematy są nadal aktualne. Ze względu na bieżącą sytuację polityczną są wręcz jeszcze bardziej „palące” i wymagające podjęcia konkretnych działań, które przyczynią się do zwiększenia udziału kobiet w sferze publicznej. Także lesbijek – gdyż tylko konkretne, osobiste przykłady mogą „odczarować” w oczach społeczeństwa fałszywe i krzywdzące stereotypy dotyczące kobiet homoseksualnych.

8 komentarzy”Lesbijki w życiu społeczno – politycznym”

 • Michal

  [Re: ”Lesbijki w życiu społeczno – politycznym”]

  „Wszystkie materiały (poza poradnikiem) pochodzą z zasobów wortalu Lesbijka.org”

  spodziewam się, że zatem poradnik jako tako będzie się nadawał do czytania. powodzenia.

  dziwnym trafem kobiety-kobietom właśnie wypuszczają publikację – zbiór opowiadań.

 • Erico

  [Re: ”Lesbijki w życiu społeczno – politycznym”]

  i na tyle was stać? ktoś robi coś, wydaje książkę (a nie jest to mała sprawa), i jakie wyjście? z****ć z buta, tak najlepiej. Szacunku wobec cudzej pracy polecam

 • Adaś

  [Re: ”Lesbijki w życiu społeczno – politycznym”]

  lesbijka.org jak dotychczas to wzorcowy producent szkód. książki jeszcze nie znam, chętnie przeczytam, może lesbijka.org się rehabilituje?

 • Erico

  [Re: ”Lesbijki w życiu społeczno – politycznym”]

  to kto ma pisać książki? o. Augustyn o leczeniu homoseksualizmu?

  Czy może kolejny naukowy queer-gniot na przykład pod tytułem pt. „Dekonstrukcja i konweregacja w aspekcie rozwojenia dywegerenycjnego Innego w Polsce” – gniot, którego nikt oprócz autora i recenzenta nie rpzeczytał od początku do końca?
  Zupełnie nie rozumiem. Taka zawiść jest chora.

 • Adaś

  [Re: ”Lesbijki w życiu społeczno – politycznym”]

  to nie kwestia zawiści. na swą opinię lesbijka.org pracowała latami. taki ogon się ciągnie. liczę, że się zrehabilituje, może tą książką?

 • bimbalimba

  [Re: ”Lesbijki w życiu społeczno – politycznym”]

  bardzo lubie lesbijki, maja fajny styl, taki chldny i stanowczy

 • anka zet

  [Re: ”Lesbijki w życiu społeczno – politycznym”]

  moi drodzy płci obojga
  proponuję wykorzystać energię na zewnątrz.
  Nie rzucajmy się sobie do gardła!
  „Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem”

  serdecznie wszystkich pozdrawiam
  Ania Zawadzka

 • nina_an

  [Re: ”Lesbijki w życiu społeczno – politycznym”]

  Sama książka, to być może fajny pomysł, ale złe skojarzenia budzi we mnie tytuł. Lesbijki, jak kto tu występują, jako kobiety, ludzie?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa