Sir Elton John – just married

Zawsze byłem pedałem, narkomanem i alkoholikiem. Spałem z połową Ameryki i dobrze mi z tym. (Elton John)

Zamiłowanie do muzyki towarzyszyło mu on najmłodszych lat. Jako młody chłopak uczęszczał do Royal Academy of Music, jako nastolatek pracował jako akompaniator w barze. W wieku lat 17 założył w roku 1964 swój pierwszy zespół oraz zmienił nazwisko. Odtąd Reginald Kenneth Dwight stał się znanym na całym świecie Eltonem Johnem.

Początki były, jak to zazwyczaj bywa, niełatwe. Na sukces trzeba było poczekać, pierwsze próby zdobycia kontraktu w uznanych wytwórniach płytowych kończyły się porażką. Poznawszy jednak mało znanego, lecz niezwykle utalentowanego tekściarza Bernie Taupina Elton mógł wreszcie oznajmić: los stał się dla nas łaskawszy. Bernie stał się współautorem większości jego późniejszych hitów. Ich pierwszy wspólny sukces to singiel Lady Samantha z 1969. W 1970 Your Song podbija brytyjskie listy przebojów.

W ciągu następnego roku udaje się Eltonowi Johnowi wydać 5 albumów, które znalazły się na amerykańskich listach przebojów. W tym czasie krystalizuje się też charakterystyczne image artysty. Coraz bardziej odlotowe i ekscentryczne. Nieodłącznym atrybutem stają się słynne, charakterystyczne dla niego olbrzymie okulary, różnych rozmiarów, kształtów i kolorów. Uzupełnieniem tego będą też, nieodzowne dla scenicznego show oraz teledysków, zwariowane fryzury, peruki, kostiumy. Wszystko to stanowiło w latach siedemdziesiątych jego znak rozpoznawczy i za to kochają go fani do dziś.

Okres, w którym brokat, maskarada i odlot, stały się moim nieodłącznym atrybutem, ma swe osobiste, niemalże psychologiczne uzasadnienie. Jako dzieciak byłem brzydki i gruby; nie ważne, co na siebie wkładałem- wszystko wyglądało okropnie. Lata siedemdziesiąte były dla mnie okazją do swoistego buntu przeciw tym traumatycznym i frustrującym doświadczeniom dzieciństwa.

W 1977 roku w listopadzie Elton żegna się czasowo z publicznością na specjalnie zorganizowanym koncercie na żywo. Czas na artystyczną przerwę oraz zmianę imege. W trakcie zorganizowanej naprędce aukcji wystawia na licytację swe brokatem kapiące kostiumy oraz całą kolekcje dziwacznych okularów (ponoć na każdy występ miał po kilka par). W 1997 jako pierwszy zachodni artysta może wystąpić w Związku Radzieckim. Korzysta z okazji i ponownie wraca tryumfalnie na sceny show biznesu. Jego roczne dochody z tego roku przekraczają 50 milionów euro (przeliczone z brytyjskich funtów) a popularność na wyspach sięga zenitu.

W następnym roku jest ponownie najlepiej zarabiającym muzykiem w Wielkiej Brytanii. Znany jest przy tym ze swego utracjuszowskiego, rozrzutnego trybu życia. Jego ekstrawagancje, seks- i ekscesy przywodziły go, paradoksalnie w okresie największych sukcesów na granice bankructwa. Elton John posiada cały rząd mieszkań i domów w Wenecji (włączając w to jeden z 20 metrową łazienką z basenem). Ponoć w ciągu roku potrafił wydać 450 tysięcy funtów na same kwiaty. Ciekawe, dla kogo! Na pytanie dziennikarza The Mirror, czy jest to w ogóle możliwe odparł niewinnie: Ja kocham kwiaty.

Fakt, że Elton John lubi panów pozostawał długo tajemnicą. W 1976 roku trzydziestoletni wówczas artysta, na krótko przed swoją sceniczną przerwą wyznaje, że jest biseksualistą. Prasa bulwarowa podchwytuje temat i rozpowszechnia pogłoski o jego faktycznym homoseksualizmie. Odpierając podejrzenia w 1984 Elton poślubia Niemkę, Renate Blauel. Nie było to jednak udane małżeństwo i przetrwało tylko trzy lata.

W 1988 Elton John procesuje się z gazetą The Sun, która zarzucała mu seksualne przygody z biznesbojkiem. Proces rozstrzygnięto polubownie. W 1990 umiera na AIDS Ryan White, wieloletni przyjaciel Eltona. Załamany startą przyjaciela, zrujnowany narkomanią i alkoholizmem Elton poddaje się kuracjo odwykowej. W trakcie odwyku przyznaje też otwarcie, ze jest gejem.

Dziś jego seksualne preferencje nie stanowią dla nikogo zagadki. Nawet na koncercie zorganizowanym po śmierci księżny Diany Elton John pojawił się, bez żenady w towarzystwie swego przyjaciela, co kamery wielu stacji telewizyjnych przekazały na cały świat. Elton bywa przez środowiska gejowskie zarówno podziwiany za odwagę, jak i krytykowany za niekonsekwencję: w trakcie rozdawanie nagród Grammy, Elton wystąpił z otwarcie homofobicznie nastawionym raperem Eminem`em. Sam Eminem miał twierdzić później, że nic nie wiedział, o skłonnościach Eltona Johna. Gdyby wiedział, z pewnością nie wystąpiliby razem. Coż – “homofobia, to się leczy!”

W wywiadzie dla czasopisma Amica Elton powiedział: Jestem gejem, i za żadne skarby świata nie chciałbym być heterykiem. Od dłuższego czasu ja i mój partner David Furnish, nosimy się z zamiarem ślubu. Może moglibyśmy też zostać rodzicami. Ale w wieku 54 lat to chyba już za późno?

Elton nie znosi, gdy określa się go mianem homoseksualisty. Nie chce być definiowany przez swoja seksualność. „To takie niezdrowe. Niestety o gejach krążą w społeczeństwie stereotypy, utrwalane głównie dzięki mediom, które pokazują gejów głownie na paradach. Osobiście nie znam żadnych facetów, którzy wsadzają sobie w d… kolorowe pióra i tak paradują.” No cóż, szlachectwo zobowiązuje. Ekstrawagancki Elton John ma już swoje lata i należy się do niego zwracać Sir Elton John! Tytuł ten otrzymał z rąk samej Królowej Elżbiety II w 1997. Było to, jak pisała brytyjska prasa, spotkanie dwóch królowych (Two Queens).

21 grudnia 2005 spełniło się w końcu marzenie Eltona. Dla piosenkarza, który kończy w tym roku 58 lat, oraz jego wieloletniego partnera Davida Furnisha (42) zagrały wszystkie weselne dzwony. Młodej parze szczerze gratulujemy i życzymy wielu dalszych wspólnie spędzonych lat oraz wspaniałej muzyki, która towarzyszy im już od jedenastu lat. Ustawa o związkach partnerskich (Civil Partership Act) obowiązuje od 5 grudnia 2005 roku. Daje ona brytyjskim parom homoseksualnym takie samo prawo własności i dziedziczenia jak parom heteroseksualnym. Umożliwia też korzystanie z ubezpieczenia emerytalnego oraz ulg podatkowych. W świetle brytyjskiego prawa związek cywilny nie jest jednak traktowany jak małżeństwo.

Na podstawie:
www.eltonjohn.com
www.eltonography.com
http://pl.wikipedia.org/wiki/Elton_John
www.sing365.com/music/lyric.nsf/ Elton-John-biography/E98916284BE40C2F48256876001FCECF
http://www.ejaf.org/

Autorzy:

zdjęcie Janusz Boguszewicz

Janusz Boguszewicz

tłumacz, belfer, germanista, publicysta, gej, komunista, ateista, czasami „mason” i anty-kaczysta. Ostatnio feminista i antyglobalista. WYKSZTAŁCIUCH. Współpraca z portalami homiki.pl, innastrona oraz magazynem Replika.

8 komentarzySir Elton John – just married

 • Erico

  [Re: Sir Elton John – just married]

  wypada powiedzieć:
  YES, YES, YES

 • Waldek Zboralski

  [Re: Sir Elton John – just married]

  Elton, nareszcie osiągnąłęś to, czego brakowało w Twoim szczęściu.

  Uwielbiam historię poznania Twojego Ukochanego! To było tak niesamowicie mądrze zorganizowane prze Twoich przyjaciół!

  Żyj długo, szczęśliwie i śpiewaj, śpiewaj i śpiewaj – dopóki masz siły!

  A Twój Mąż niech ZAWSZE będzie przy TOBIE!

  Mądrzy Ludzie kochają Ciebie!

 • Arek

  [Re: Sir Elton John – just married]

  I oto kolejny homik miesiąca! 🙂

  Heh, Elton, teraz my w Polsce czekamy na możliwość wzięcia ślubu, może wychowania dzieciaczka (marzenia…)

  Gratulacja jeszcze raz z okazji ślubu, wszytskiego naj naj :*

  PS – lubię Twoje piosenki, masz fajny głos. Lubie, ale nie szaleje jakoś specjalnie =]

  Pzdr 4 you i wszystkich homików 🙂

 • Alicja

  [Re: Sir Elton John – just married]

  Co do ślubów partnerskich mam vardzo przychylne stanowisko. Ponadto, wśród „homików” są często bardzo utalentowani ludzie, wręcz wybitni, patrz np. nasz Elton John czy 🙂 Freddie Mercury….

 • magda

  [Re: Sir Elton John – just married]

  ja nie mam nic przeciwko gejom czi lezbijkom ale chore dla mnie jest wychowywanie przez nich dzieci jakie dziecko mialo by dziecinstwo bylo by wysmiewane przez inne dzieci dokuczano by mu itd jednym slowem psycha by mu siadla

 • lara

  [Re: Sir Elton John – just married]

  Gratulacje Elton.
  A jaka jest właściwie ta opowieść o tym, że się poznali

 • Lara

  [Re: Sir Elton John – just married]

  Jeśli ktoś mógłby mi przysłać historię jak się Elton i David poznali. Mój adres: lara_c@poczta.onet.pl

 • Fanka

  [Re: Sir Elton John – just married]

  Elton jest SUPER!I podziwiam go za odwagę.Sama jestem hetero,ale nienawidzę homofobi.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa