Piramida pełna homików

Jak podał New Yor Times (tłum. onet.pl), „W roku 1964 opodal sławnej piramidy schodkowej w Sakkarze odkryto grób, w którym nie było ani królewskich mumii, ani klejnotów. Za to na ścianie najważniejszej z komór zauważono wyryty wizerunek obejmujących się mężczyzn. (…)
Poniżej wizerunku widniały imiona: Niankhkhnum i Khnumhotep. Ci dwaj mężczyźni byli wysoko cenionymi nadwornymi manikiurzystami władcy, prawdopodobnie pomiędzy rokiem 2380 a 2320 p. n. e., w okresie piątej dynastii Starego Państwa.
Archeologów zdziwiło, że dwóch mężczyzn o wysokim statusie dzieliło jeden grób. Dostojnicy spoczywali raczej w grobowcach rodzinnych, z żoną i dziećmi. Poza tym dlaczego nadwornych manikiurzystów przedstawiono splecionych w uścisku? Inne sceny pokazywały, jak trzymają się za ręce i całują w nos (całowanie w nos było najpopularniejszą formą pocałunku w Egipcie).
Według części naukowców mężczyźni mogli być braćmi, a nawet identycznymi bliźniakami. Byłby to zatem najstarszy ze znanych wizerunków bliźniąt. Inni sądzili, że chodzi o parę homoseksualną – taka interpretacja zyskała szerokie poparcie środowiska gejów.”

Badacze podają też inne hipotezy niezwykłego reliefu. Może to być wizerunek syjamskich bliźniąt, bądź wizerunek braci.

„Wzmianki o homoseksualizmie rzadko można znaleźć w egipskich dokumentach, czasami w mitach dotyczących niektórych bogów – co może wskazywać, że nie były to relacje uważane za normalne. Zdaniem specjalistów – choć nastawienie Egipcjan nie było wrogie gejom, nie było też pozytywne. A na pewno nie tak aprobujące, jak w starożytnej Grecji.” – pisze dalej NYT.

„Gdyby grobowiec dwóch mężczyzn był rzeczywiście manifestacją ich emocjonalnego i seksualnego związku, mogłoby to oznaczać przewartościowanie miejsca homoseksualistów w kulturze Egiptu. Broniąc teorii homoseksualnej, Reeder powołuje się zarówno na podobnie wyglądające wizerunki par małżeńskich, jak i dowody wskazujące, że jeden z mężczyzn mógł umrzeć dużo wcześniej niż drugi.

W jednym miejscu wspomina się o Khnumhotepie jako wyróżnionym przez wielkiego boga, co może znaczyć, ze przeniósł się do życia wiecznego, podczas gdy odpowiednia scena z Niankhkhnumem jest opatrzona tylko jego oficjalnymi tytułami. To z kolei może oznaczać, że Niankhkhnum sam zlecił wykończenie grobowca.
(…)
To, że dwaj mężczyźni mieli rodziny, nie musi przeczyć gejowskiej hipotezie – zdaniem egiptologów spłodzenie dzieci mogło być po prostu sposobem na zapewnienie sobie dziedziców i podtrzymanie kultu gwarantującego pomyślność w życiu pozagrobowym.

Zdaniem O’Connora interpretacja Reedera jest pociągająca dla wciąż doświadczających uprzedzeń i dyskryminacji gejów oraz lesbijek – dwaj Egipcjanie byliby przykładem występowania homoseksualizmu w historii. A częściowo publiczna natura grobowca sugerowałaby, że gejowskie związki były akceptowane przez elitę sławnej i wspaniałej cywilizacji.

Jednak O’Connor przyznaje, że nie ma rozstrzygających dowodów na poparcie którejkolwiek z trzech hipotez.”

pełny tekst artykułu: http://portalwiedzy.onet.pl/4869,11123,1306340,1,czasopisma.html

od redakcji: Jak zwykle, gejem jest nie stolarz, czy kamieniarz, ale manikurzysta. Do tgo zdążyliśmy się przyzwyczaić. Ale jednak mamy szacunek i podziw do czasów, w których manikurzysta był wysoko postawionym dostojnikiem i stać go było na wybudowanie małej piramidy.

9 komentarzyPiramida pełna homików

 • mTV

  [Re: Piramida pełna homików]

  no wszystko fajnie, tylko żeby jeszcze nam pokazano zdjęcie z tego grobowca. Chętnie bym je zobaczył i sam ocenił. A tak to muszę wierzyć sporom naukowców.

 • veve

  [Re: Piramida pełna homików]

  Nianchchnum i Chnumhotep nie mieli piramidki (przywilej zarezerwowany dla króla i jego żeńskich krewnych), tylko mastabę – grób w kształcie ławy, z dekorowanymi komorami. To tak gwoli ścisłości 😉 Zdjęcia można znaleźć w albumie z wystawy o sztuce egipskiej w czasach piramid (w wersji angielskiej i francuskiej; nie pamiętam dokładnie tutułu) oraz oczywiście w publikacji źródłowej (Moussa, Ahmed and Altenmüller, Hartwig 1977. Das Grab des Nianchchnum und Chnumhotep. Deutsches Archäologisches Institut). No i jest dużo stronek, wystarczy poguglać 🙂

 • Irbis

  [Re: Piramida pełna homików]

  Dowody na występowanie homoseksualizmu w starozytnosci jest pełno, tylko jest on dla wielu naukowcow niewygodny i dlatego sie go przemilcza … No chyba ze chodzi o bardzo znane osoby …. a i to czesto jest ten fakt obłudnie ukrywany .. nawet i na polu rodzimym … Najstarszy epos babilonsko-sumerski o Gilgameszu i Enkidu (starszy od egipskich) i uczucia jakim darzyli sie obaj herosi i ich perypetie .. JEST takze jednym z dowodow na wystepowanie homoseksualizmu w glebokiem starozytnosci…

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa