Gdzie są „różowe teczki”?

Co się stało z tysiącami teczek polskich homoseksualistów gromadzonych przez SB i milicję? 140 dokumentów zalega w podziemiach komendy głównej policji. A reszta?

Nie jest jasne, co się stało z „różowym archiwum” po upadku PRL. Przez lata historycy uważali, że po rozpadzie milicji trafiło do Instytutu Pamięci Narodowej. – Dla nas było naturalne, że znajduje się w IPN. Dlatego poprosiliśmy, aby je skatalogować i zniszczyć – mówi Robert Biedroń z Kampanii Przeciwko Homofobii.

Instytut tego nie zdementował – przeciwnie, zapewniał, że materiały są w dobrych rękach. Prezes IPN Leon Kieres mówił w wywiadach: – Informacje z teczek pokazują, jak wyglądały w PRL mechanizmy sprawowania władzy i do jakich poniżających metod się uciekano.

I obiecywał, że archiwum nigdy nie wycieknie z Instytutu. Bo o niszczeniu akt mowy nie było – nie pozwala ustawa i grozi za to trzy lata więzienia. A dziś okazuje się, że „różowego archiwum”… w IPN nie ma! – U nas znajduje się tylko szczątkowa jego część. Kampania przeciwko Homofobii zapytała nas, czy my te teczki możemy zniszczyć. Stąd prawdopodobnie nieporozumienie, bo odpowiadaliśmy, że to niedopuszczalne – tłumaczy Andrzej Arseniuk z IPN.

Gdzie są zatem teczki? Odpowiedź brzmi: w komendzie głównej policji! I najprawdopodobniej nikt ich stamtąd nie ruszał od lat.

:: Czytaj więcej w portalu Gazeta.pl

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa