Smutny Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Apel z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji

W imieniu członkiń i członków Kampanii Przeciw Homofobii chcemy zaprotestować przeciwko decyzji Ryszarda Grobelnego – Prezydenta Miasta Poznania, który wydał zakaz pokojowego Marszu Równości.

Prawo do zgromadzeń jest podstawowym prawem każdego obywatela. Polska Konstytucja nie pozostawia w tym względzie żadnych wątpliwości. Artykuł 32 mówi: „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.”

Niestety Prezydent Poznania wziął przykład z obecnego Prezydenta Warszawy, który zakazał manifestacji gejów i lesbijek. Przyszły Prezydent Polski – osoba, która ma stać na straży przestrzegania Konstytucji – już zanim organizatorzy Parady Równości przystąpili do rejestracji demonstracji – zapowiedział, że na marsz gejów i lesbijek nigdy się nie zgodzi.

W Poznaniu już rok temu politycy Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwili się organizowaniu Marszu Równości. Przewodniczący Rady Miasta Poznania, radny PiS Przemysław Alexandrowicz powiedział wtedy: „Nie chcę w Poznaniu manifestacji odmiennych orientacji seksualnych, tj. homoseksualizmu, pedofilii, nekrofilii czy zoofilii”. Do dziś toczy się postępowanie prokuratorskie w tej sprawie.

Wiosną 2005 roku Kazimierz Michał Ujazdowski na spotkaniu w Toruniu w ramach „Wiosny Polaków”, powiedział: „Nie mylmy brutalnej propagandy postaw homoseksualnych z nawoływaniem do tolerancji. Dla nich nasze rządy rzeczywiście będą czarną nocą.” Dziś Prawo i Sprawiedliwość przy wsparciu LPR-u i mediów o. Ryzyka ma swojego prezydenta, premiera i marszałka. Czy w IV Rzeczpospolitej znajdzie się miejsce dla myślących inaczej niż rządząca partia?

Wczoraj, w dniu, kiedy Prezydent Poznania zakazał pokojowej demonstracji minęła bardzo ważna rocznica dla polskich gejów i lesbijek. Dokładnie 20 lat temu, 15 listopada 1985 r. z polecenia generała Czesława Kiszczaka, ówczesnego ministra spraw wewnętrznych rozpoczęła się Akcja „Hiacynt”. Milicja przez dwa lata zarejestrowała tysiące homoseksualistów. Akcja ta miała za zadanie zinwigilowanie i zniszczenie rodzącego się ruchu gejowsko-lesbijskiego oraz zastraszenie potencjalnych zwolenników tego ruchu. Do dziś w IPN przechowywanych jest 11 tysięcy kartotek polskich gejów.

W tym szczególnym dniu – Międzynarodowym Dniu Tolerancji uchwalonym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1996 r. – apelujemy do Prezydenta Miasta Poznania oraz do polityków rządzącej partii – Prawa i Sprawiedliwości o przestrzeganie zasad demokracji, o równe traktowanie wszystkich obywateli Polski bez względu na orientację seksualną, czy światopogląd. Prawo do wyrażania poglądów i zgromadzeń jest podstawowym prawem każdego człowieka.

Zarząd Stowarzyszenia
Kampania Przeciw Homofobii

Warszawa, 16 listopada 2005

7 komentarzySmutny Międzynarodowy Dzień Tolerancji

 • Arek

  [Re: Smutny Międzynarodowy Dzień Tolerancji]

  Faktycznie… smutne, co. Cóż można więcej powiedziec? …

  Widać prześladoewał nas hitler, potem jakieś SB czy coś takiego.. dziś PiS LPR i troche PO…
  o zgrozo!

 • XXX

  [Re: Smutny Międzynarodowy Dzień Tolerancji]

  Ze zgodą czy nie amrsz powinnien się odbyć!!!

 • wroclaw

  [Re: Smutny Międzynarodowy Dzień Tolerancji]

  Kogo tu nawoływać do przestrzeganai prawa – tych zacofanych młotów?! Nie bądźmy śmieszni! Marsz powinien się odbyć! Zakaz został boweim wydany niezgodnie z prawem – ba – powinien się tym zająć Rzecznik Praw Obywatela UE!

 • Arek

  [Re: Smutny Międzynarodowy Dzień Tolerancji]

  Własnie… ciekawe czy to, jak i numer z paradą w wawie można zaskarżyć w trybunale praw człowieka w Strassburgu? Jak tak to narobimy dużo huku, prezydent Poznania i Kaczor stracą stołki za łamanie prawa (optymistyczna wersja) 🙂 i wszycy będą żyć długo i szczęścliwie =]

 • Jacek

  [Re: Smutny Międzynarodowy Dzień Tolerancji]

  Powyższe wpisy dowodzą jednoznacznie, że z Unii Europejskiej nalezy jak najszybcjie wyjść. Niech żyje Prezydent Kaczyński, Prezydent Grobelny i wszyscy obrońcy normalności! Niehc żyje Młodzież Wszechpolska (a jak admin skasuje ten tekst to znaczy, że się nas boi)

 • Arek

  [Re: Smutny Międzynarodowy Dzień Tolerancji]

  Nei Jacusiu… kochamy cię 🙂 tylko szkoda ze jesteś taki ograniczony =]

 • Waldek

  [Kasować wpisy nazistowskich prowokatorów]

  WŁAŹNIE SKASOWANIE WPISÓW NAZISTOWSKICH PROWOKATORÓW jest dowodem na posiadanie rozsądku i odwagi…

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa