Róbmy swoje!

„Pakuję walizki i wyjeżdżam”, „nie chcę żyć w kaczyńcu”, „jaki naród, taki prezydent”, „kto mi poleci jakiś kraj do emigracji?” – czytam w opisach znajomych na gadu-gadu od poniedziałkowego, powyborczego rana. W trakcie spotkań w realu od dawna słyszę narzekanie: PiS weźmie się za nas, będą zamykać lokale, prawicowa esbecja nas zinwigiluje. Jeden z „branżowych” portali od kilku dni straszy ponurą wizją IV Rzeczpospolitej, w której prześladowania działaczy organizacji gejowskich będzie na porządku dziennym.

Ten histeryczny ton wydaje się być zrozumiały, w końcu najważniejszy urząd w naszym państwie piastować będzie człowiek, który odważył się złamać konstytucję tylko po to, aby w przedwyborczym spektaklu pokazać się społeczeństwu jako szeryf zakazujący „pedalskiej” demonstracji, który za nic ma prawo, bo prawem jest on sam. Sęk w tym, że prezydent to nie stanowisko ze złotą gwiazdą na skórzanej kamizelce, a urząd przewidziany przez ustawę zasadniczą. Można przypuszczać, że prezydent Kaczyński pukawki szeryfa wyciągać nie będzie – ta była jedynie na pokaz, na użytek wyborczej kampanii.

Nie sądzę, żeby ktoś na wysokich stołkach w „kaczowisku” odważył się podnieść na nas rękę, nie wierzę w to, że będziemy prześladowani jak nigdy dotąd, a więzienia zaludnią się lesbijkami i gejami, natomiast na drzwiach naszych lokali zostaną założone rdzewiejące w deszczu kłódki. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to taki, że na najbliższe lata politycy z prawej przestaną nas w ogóle zauważać. Byliśmy im potrzebni przed wyborami, teraz ważniejsi będą komuniści, tajne spiski „dawnych układów”, dobijanie lewicy, ustanawianie nowych świąt i romantyczne wspominanie narodowych jatek. Czasem jakiemuś Marcinkiewiczowi wymknie się słowo „pedał” lub „zboczeniec”, szybko jednak nauczy się, że na europejskich salonach takich rzeczy się nie mówi, bo – pomimo swojej niemrawości – Unii Europejskiej zdarza się czasem odezwać w obronie wartości jaką jest wolność i godność człowieka.

Przez najbliższe cztery lata nie uda nam się przeprowadzić ustawy o związkach jednopłciowych, jednak nie oszukujmy się – gdyby wybory wygrała lewica, a w pałacu prezydenckim zamieszkał Borowski też by się to nie udało. Lewa strona sceny politycznej pokazała przez ostatnie lata, że „kocha” gejów i lesbijki tak samo mocno jak Kościół. Poza tym w kraju tuż po śmierci papieża nie uda się przeforsować żadnych wolnościowych praw – nie sądzę, by wierzył w to bodaj jeden postępowy i ideowy człowiek z lewicy.

Nie wierzę, że po objęciu tronu przez Kaczyńskiego geje zaczną się bać i zejdą do podziemia. Historia uczy, że gdy jakaś grupa ludzi zacznie się upominać o wolność, to tej siły powstrzymać się nie da. Oczywiście – może ktoś powiedzieć – ale dyktaturą można zakneblować każdego przeciwnika. Polska nie jest jednak kraikiem z Ameryki Południowej, ani Rosją Radziecką, a sam nowy prezydent jest postacią zbyt miałką, aby był w stanie stanąć nam na drodze. Może by i chciał – skrzydeł jednak nie rozłoży, bowiem jesteśmy krajem należącym do Unii Europejskiej, a – jak już wspomniałem – nawet tej nieco ostygłej ideowo instytucji zdarza się mruknąć z gniewu i dać po łapkach (casus Buttiglionego).

Chciałbym wspomnieć jeszcze w kilku słowach o wielkim przegranym z Platformy. Zauważyłem, że Donald Tusk traktowany był przez wielu gejów jak zbawca („jak przegra, to koniec!”). Nie sądzę jednak, aby były wielkie różnice pomiędzy oboma politykami, jeśli chodzi o naszą sprawę. Tak naprawdę nie było wyboru typu „Donald or Duck”, bo lider PO wieloma wypowiedziami dał do zrozumienia, że lesbijki i gejów ma „w głębokim poważaniu”.

Co będziemy robić przez najbliższe cztery lata? Odpowiem słowami z piosenki Młynarskiego: „Róbmy swoje!”. Nie możemy sobie pozwolić na luksus narzekania, które odbiera całą energię do działania. Przez długi czas nie może być w naszym środowisku podziałów – niedopuszczalne są sytuacje, w których portal A trzymający z działaczem B dogryza działaczowi gejowskiemu C, albo że jeden aktywista kłóci się z innymi nie są w stanie się dogadać. Każdy z nas może coś zrobić – każdy według uznania i możliwości. A zatem róbmy: Kochajmy naszych partnerów. Chodźmy na demonstracje (nawet jeśli będą nielegalne). Bawmy się w naszych knajpach. Ujawniajmy się przed rodziną, przyjaciółmi. Zróbmy cokolwiek, byle nie poddać się strachowi. Prawica modli się teraz o to, byśmy siedzieli cicho- nie dajmy im tego luksusu.

Autorzy:

zdjęcie Jerzy Piątek

Jerzy Piątek

Jeden ze współzałożycieli i redaktor portalu Homiki.pl, w stowarzyszeniu Otwarte Forum.
Zawodowo związany z branżą PR.
Prywatnie – zapalony fotograf, miłośnik poezji Rolfa Dietera Brinkmanna, dobrej kawy i rowerów.

31 komentarzyRóbmy swoje!

 • taja

  [Re: Róbmy swoje!]

  popieram!!!

 • Czarek

  [Re: Róbmy swoje!]

  bardzo sluszne uwagi!
  to, jaka bedzie przyszlosc zalezy w duzej mierze od nas

 • primo19

  [Re: Róbmy swoje!]

  „Można przypuszczać, że prezydent Kaczyński pukawki szeryfa wyciągać nie będzie…” – żebyśmy się nie zdziwili

 • Czarek

  [Re: Róbmy swoje!]

  „Prowokatorzy prawicowi, którzy tłumnie opanowali portale gejowskie…”
  Na Jowisza!

 • stadger

  [Re: Róbmy swoje!]

  🙁 i tylko tyle , reszta jest glosnym milczeniem

 • Jerzyk

  [Re: Róbmy swoje!]

  „Prowokatorzy prawicowi, którzy tłumnie opanowali portale gejowskie…”

  a co z jątrzeniem made by lesbijka.org?

  hehhe… nie sądzę, by wszystkie awantury z udziałem kobiecego portalu były dziełem pań z moherowymi berecikami na głowach 😛

 • wrocław

  [Re: Róbmy swoje!]

  Napiszmy maile ze skargami do UE !!!

 • Pablo

  [Re: Róbmy swoje!]

  Tekst jak najbardziej, tak trzymaj. Zgadzam się z Toba w zupełności. Pozdrawiam.

 • dex

  [Re: Róbmy swoje!]

  „Przez najbliższe cztery lata nie uda nam się przeprowadzić ustawy o związkach jednopłciowych” – jesli dojdzie do zmiany konstytucji na kacza – to ustawa ta bedzie dopiero mozliwa po ponownej jej zmianie…

 • marcinmichal

  [Re: Róbmy swoje!]

  dzięki za słowa otuchy i wyważenia ściskamy!

 • Waldek

  [Re: Róbmy swoje!]

  Prowokatorzy prawicowi, którzy tłumnie opanowali portale gejowskie, strojąc się w piórka „gejów”, w rzeczywistości nieustannie przesączający nazistowski jad nienawiści do gejów, ruchów gejowskich, działaczy gejowskich – opluwając wszelkie inicjatywy wolnościowe tych ludzi, będą teraz realizować kolejny etap tej podłej prorydzykowej, nazistowskiej roboty: będą zniechęcać, siać zwątpienie, zastraszać i nadal szczuć przeciw działączom gejowskim. I geje nadal będą brać to za dobra monetę, wciąż zapominając, że ŻADEN KATOLIK nie może być dobrym gejem, nie jest gejem ktoś, kto nie ma LEWICOWYCH poglądów. NIESTETY, prawicowe szuje, podające się za gejów jednak w tym zakresie osiągnęły cel: wielu gejów już uważa, że katolik może być gejem i że gej nie musi być lewicowcem… Przykłady Zbigniewa **********, Jarosława ********** czy choćby Krzysztofa ******************, kryptocioty, który swoim podpisem pod Końkordatem sprzedał Polskę Watykanowi , jednak wykazują dobitnie, że nie… Po prostu, homoseksualista o prawicowych poglądach nie jest „gejem” w znaczeniu tego słowa na Zachodzie!

  tekst zmoderowany przez redakcje

 • Junkier

  [Re: Róbmy swoje!]

  Ja też nie siałbym histerycznej paniki. Z jednym zastrzeżeniem – zawsze byłem wrogiem tzw. przymusowego coming outu, ale jeżeli kiedykolwiek kryptociotki z prawicy będą żyrować antygejowskie działania rządu, to należy tym paniom w rodzaju Wiesi Ch. czy Misi K. zrobić coming out w stylu tego, jaki urządził Z. niejaki Tymochowicz. Jednak, jak pisałem powyżej, nie sądzę, aby do tego doszło, bo PiSiaki są za cienkie w uszach i będą mieć na głowie setki innych spraw niż transporty lesbijek do Auschwitz…

  tekst zmoderowany przez redakcje.

 • redakcja

  [Re: Róbmy swoje!]

  Bardzo prosimy o outowanie polityków nie za pomocą naszego portalu.
  Komentarze mogące naruszać prywatność osób trzecich będą moderowane. Redakcja nie posiada prawnika na pokładzie do chodzenia na procesy:-)

 • Hipolit

  [Re: Róbmy swoje!]

  SIEDŹCIE Z DUPĄ W NORZE I NIE WYCHODŹCIE NA ŹIATŁO DZIENNE TO NIC WAM SIĘ NIE STANIE I BĘDZIECIE ŻYLI NORMALNI! KURWA! ALE Z WAS BARANY DO NIESKOŃCZONOŹCI!

 • Paulusjan

  [Re: Róbmy swoje!]

  Mnie wybór Kaczyńskiego bardzo zasmucił. Ale tak samo, jak zasmuciłby mnie wybór Tuska. Nie ma wolności bez równości.

 • MArek

  [Re: Róbmy swoje!]

  Cóż ja od początku popierałem Tuska i mi w zasadzie zwisało gdzie ma homiki. Kwestia rejestracji związkw ustąpiła miejsca polityce gospodarczej. Nie chciałem, aby prezydentem był ktoś, kto będzie sprzyjał powstawaniu ustaw, które rozdawać będę moje pieniądze. Wnioskując z niektórych komentarzy nie mam prawa do zaszczytnego miana geja. I to też mi zwisa. Równość wobec prawa tak, ale to wszystko. Nie pamiętam za wiele z czasów PRL ale retrospekcji mi nie potrzeba.

 • Walpurg

  [Re: Róbmy swoje!]

  Jerzy – Brawo! Trafiłeś z tym tekstem akurat w momencie, gdy UE pogroziła palcem Kaczyńskiemu [ http://wiadomosci.onet.pl/1184939,,,,,,4528,itemspec.html [wiadomosci.onet.pl] ]. Może jednak opamiętają się, że z UE nie ma żartów.

 • Malewicki

  [Re: Róbmy swoje!]

  JA BĘDĘ JADŁ
  I DUŻO PIŁ
  PIEPRZYŁ CODZIENNIE
  O DUPACH ŹNIŁ…

  SIA LA LA LA…

 • maximus

  [Re: Róbmy swoje!]

  A ja wybywam do krainy OZ i mam nadzieje, ze tam bede mogl byc soba. Bede tesknil za zlota jesienia i dobrym jedzeniem.

 • Inez

  [Re: Róbmy swoje!]

  W Polsce nie da sie normalnie zyc. Ten kraj zabija!
  Wyniesmy sie wiec do krainy basni i marzen-Portugalii. Tam życie jest naprawde cudowne 🙂

 • wroclaw

  [Re: Róbmy swoje!]

  euro-ombudsman@europarl.eu.int

  To adres e-mail do Rzecznika Praw Obywatelskich – proponuję zalać go listami z protestem na obecną sytuację mniejszości w Polsce !!!

 • alex

  [Re: Róbmy swoje!]

  jam heteryczka, ale wybywam. i tak tutaj przyszłości dla siebie nie widzę… 😉 a Tusk… Tusk przynajmniej nie był Kaczyńskim.

 • X\'mal

  [Re: Róbmy swoje!]

  Wybierajac takiego prezydenta, Polacy sie po raz kolejny skompromitowali przed Europa.
  1. za to, ze nabrali sie na demagogiczne gadki populisty.
  2. ze nie poszli masowo glosowac, tylko olali wybory…
  Ale coz, ten narod nigdy nie zmadrzeje.

 • Kasia Em

  [Re: Róbmy swoje!]

  Jerzyku – lesbijka.org w ostatnim półroczu tak się skompromitowała, że trudno mówić o portalu opiniotwórczym. Diabli wiedzą kto tam jest w redakcji, diabli wiedzą po co, diabli wiedzą jaki mają target…A że jadem pluje…normalne, skoro to dzieło jadowitej osoby to i wymiociny jadowite.

 • Czarek

  [Re: Róbmy swoje!]

  polecam Madagaskar!Wynocha z IV RP jak się nie podoba!

 • [Re: Róbmy swoje!]

  Bardzo dobry artykuł. Skutecznym sposobem na homofobię są – paradoksalnie – śmiałe coming-outy (w granicach rozsądku podyktowanego REALNĄ oceną ew. niebezpieczeństwa). Mam na myśli także istnienie w mediach. Czy kiedykolwiek w historii Polski o homoseksualistach tyle się mówiło, co teraz? To trzeba wykorzystać, nie zniknąć, regularnie, dobitnie i z głową przypominać o swoim istnieniu – a warto pamiętać, że media antykaczystowskie zawsze temat podchwycą. Politycy także, ale nie da się wszystkiego zrobić na raz.
  Zaistnieć – pierwszy krok z podniesioną głową został zrobiony! Zauważmy to wreszcie i uwierzmy w swoje możliwości zamiast jęczeć albo pakować walizki.

 • [Re: Róbmy swoje!]

  Bardzo dobry artykuł. Skutecznym sposobem na homofobię są – paradoksalnie – śmiałe coming-outy (w granicach rozsądku podyktowanego REALNĄ oceną ew. niebezpieczeństwa). Mam na myśli także istnienie w mediach. Czy kiedykolwiek w historii Polski o homoseksualistach tyle się mówiło, co teraz? To trzeba wykorzystać, nie zniknąć, regularnie, dobitnie i z głową przypominać o swoim istnieniu – a warto pamiętać, że media antykaczystowskie zawsze temat podchwycą. Politycy także, ale nie da się wszystkiego zrobić na raz.
  Zaistnieć – pierwszy krok z podniesioną głową został zrobiony! Zauważmy to wreszcie i uwierzmy w swoje możliwości zamiast jęczeć albo pakować walizki.

 • Szymon Niemiec

  [Re: Róbmy swoje!]

  Mam nadzieję że wszyscy, którzy się zdeklarowali że „wybywają” i „pakują walizki” spełnią swoje obiecanki? Czekam… Będę wam patrzyć na ręce.

 • piotrek

  [Re: Róbmy swoje!]

  Z Kaczyńskim na pewno nie będzie lekko, ale ja też nie sądzę, że sprawa jest przegrana, teraz kiedy jesteśmy w uni mozna łatwo poda naszych polityków do sadu za łamanie praw obywatelskich…musimy poprostu walczyc i dalej zachowywa się jak dawniej

 • Roman

  [Re: Róbmy swoje!]

  Nie rozumiem dlaczego tutaj jest tyle biadolenia.nie zauwazyłem że w Polsce ktoś kogoś przsladuje!Panowie nie dajmy się wkrecać w turbinę polityki.

 • Przemek

  [Re: Róbmy swoje!]

  dzisiejsza władza jest do dupy!!!!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa