Przegięte motyle

Głośno było ostatnio o reklamie Era GSM, w której pojawia się postać „przegiętego”, zniewieściałego geja. Od razu podniosło się larum, ze powielane są stereotypy, że to krzywdzące, a większość gejów „to normalni mężczyźni”. Kampania Przeciw Homofobii zareagowała listem do Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, a ta ruszyła do boju. Te reakcje to nic innego jak skrywana wstydliwie, „środowiskowa homofobia”.

W liście Kampanii czytamy między innymi, że „w reklamie promującej tanie połączenia w usłudze Tanie Numerki pojawia się postać mężczyzny, który w powszechnym odbiorze z pewnością jest kojarzony jako osoba homoseksualna” i jest on przedstawiony „w bardzo tendencyjny sposób – zniewieściały, zmanierowany, delikatny i cudaczny”.

Takie reakcje nie sa niczym nowym. Pamiętam doskonale jak rok temu organizacje zrzeszające Amerykanów włoskiego pochodzenia, protestowały przeciw kolejnemu hollywoodzkiemu filmowi, w którym Włosi „znowu są przedstawieni jako przestępcy” (wiadomo jak mafioso, to tylko z Sycylii) i po raz kolejny powielany jest „negatywny stereotyp Włocha w amerykańskim społeczeństwie”. Jedna z najlepszych amerykańskich stand-up comedians Margaret Cho, która jest z kolei Asian American (jej rodzice przyjechali do Stanów z Korei Południowej), mówiła wielokrotnie z właściwym sobie diabelskim poczuciem humoru: „Jak byłam małą dziewczynką, marzyłam o karierze filmowej. Stawałam przed lustrem i mówiłam: „Może pewnego dnia, zagram kawałek ciała w serialu M.A.S.H., może tez zagram prostytutkę”. Nawiązywała w ten sposób ironicznie do wizerunku Azjatów w kinie amerykańskim lat 70., 80. i nawet 90., którzy grali właśnie ofiary wojny w Wietnamie, Korei, albo prostytutki, które oddają się amerykańskim żołnierzom na dwa dolary. Nie wspomnę juz o protestach Afro-Amerykanów, którzy grali niewolników, handlarzy narkotyków, albo odźwiernych. Problem polega na tym, że czy nam się to podoba czy nie: mafia jest włoskim wynalazkiem, w Wietnamie ginęli Wietnamczycy, a Afro-Amerykanie byli niewolnikami. Czy w związku z polityczną poprawnością w „Przeminęło z wiatrem” niewolników mieli grac biali, albo Chińczycy? Absurd. Czy bankiera Rothschilda, pożyczającego wielu europejskim rządom pieniądze, miałby zagrać powiedzmy Pakistańczyk, ponieważ „powielany będzie stereotyp Żyda-bankiera”. Farsa!

Wspomniana przeze mnie Margaret Cho, ktora jest ikona amerykańskiego ruchu gejowskiego, szczególnie na Zachodnim Wybrzeżu (mieszka w San Francisco), krytykowała wielokrotnie „Queer Eye for the Straight Guy” (super popularne telewizyjne show, w którym pięciu gejów, zmienia niechlujnych, nie mających gustu heteroseksualnych facetów i ich mieszkania, w super modnych i czarujących mężczyzn, mieszkających w ekstrawagandzkich hacjendach), za to, ze podtrzymuje inny stereotyp na temat gejów, mianowicie, że „każdy gej ma niemal genetycznie zakodowany świetny gust i smak”. Wszyscy wiemy, że jest to nieporozumienie. Wystarczy wybrać się do pierwszego lepszego gejowskiego klubu w Polsce.

Dlaczego o tym wszystkim piszę? Ponieważ kompletnie zdziwiła mnie reakcja wielu osób oraz KPH, które protestowały przeciw „krzywdzącemu wizerunkowi” osób homoseksualnych w reklamie Ery, bo „takie osoby stanowią tylko część społeczności osób homoseksualnych”. To jest straszne! To jest nic innego jak homofobia!!! Dlaczego? Ponieważ „przegięte motyle”, jak mawia mój znajomy, są częścią społeczności LGBTQ i zawsze nią będą. Wyobraźmy sobie sytuację, w której Era emituje reklamę z super męskim gejem… i co? Czy KPH też by wydała oświadczenie w stylu: „Uważamy, że obraz geja przedstawiony w reklamie Ery jest krzywdzący, ponieważ męscy geje stanowią tylko cześć społeczności homo”. Brzmi śmiesznie, prawda?

Pamiętam, jak kilka miesięcy temu, rozmawialiśmy w Gdańsku z przyjaciółmi na temat wizerunku gejów w mediach. Wówczas jedna z osoba powiedziała: „Wiecie, wiele osób uważa, że Robert Biedroń ma 'przegięty' głos, dlatego nie powinien występować w mediach”. „Przegięty głos”?! Gdzie my w ogóle jesteśmy? O co chodzi? W życiu by mi coś takiego nie przyszło do głowy. Przypomniałem sobie o tym pisząc ten tekst i pomyślałem, że w związku z tym, że KPH chce być konsekwentna, powinna wystosować list do Magdaleny Środy, domagając się zakazu pokazywania Roberta w telewizji, bo podobno dla wielu osób jest on „zmanierowany i zniewieściały”. Ale zostawmy Roberta. Pomyślałem sobie o mnie. Hmm… w sumie to może ja chodzę jakoś tak „niemęsko” i właściwie to chyba mam strasznie zmanierowaną gestykulację. Macham rękami jak Karl Lagerfeld swoim wachlarzem. Czy będę następny w kolejce do bojkotu, bo swoją osobą podtrzymuje chyba negatywny stereotyp geja? Litości! Przecież ja jestem gejem!

Mimo tego, że walczymy w z homofobią, że staramy się przekonywać do nas „heteryków” w Polsce, jednocześnie sami dyskryminujemy gejów (albo tez „męskie” lesbijki). Bardzo zmanieryzowani faceci są dyskryminowani w swoim codziennym heteroseksualnym otoczeniu i nie potrzebują być jeszcze stygmatyzowani przez organizacje gejowskie! A to właśnie zrobiła Kampania. To oświadczenie jest właśnie niczym innym jak przyznaniem, że jest coś złego, niewłaściwego w byciu właśnie taką osobą, jak ta z reklamy. „Zdejmijcie tego przegiętego gościa z wizji!” – zdaje się krzyczeć KPH. „A co jest ze mną nie tak?!” – pomyślał sobie pewnie nie jeden zmanierowany facet. No właśnie, co jest z tym facetem z reklamy nie tak?

Ta reklama jest tylko wierzchołkiem góry lodowej pokazującym homofobię wśród (!!!) osób homoseksualnych. Przypomnijmy sobie jak wyglądają programy telewizyjne, do których są zapraszani przedstawiciele różnych organizacji gejowsko-lesbijskich, gdzie celowo wyrzuca się z dyskursu publicznego dużą cześć gejów i lesbijek i robią to sami/same geje i lesbijki! Pamiętacie debatę o Paradzie Równości? Przeciwnicy parady mówili, że nie pozwolą by „półnadzy, poprzebierani w damskie ciuszki homoseksualiści deprawowali młodzież”. Jaka była odpowiedź działaczy LGBTQ? „Ale nic takiego nie będzie miało miejsca. W paradzie biorą udział zwyczajni, normalni ludzie” (sic!) itp. Vide drag queens są nienormalne, przebrani w pióra faceci są nienormalni. Cześć społeczności LGBTQ została w ten sposób wykluczona przez samych liderów tejże społeczności! Może dlatego Parada Równości przypominała bardziej miejscami marsz pogrzebowy: brak muzyki, zero tańca, „kolorowych dziwolągów”, którzy/ktore stanowią przecież witalną część każdej parady, każdego karnawału! Czułem tam atmosferę w stylu „pokażmy, że jesteśmy normalni”. I gdyby nie dmuchane kaczuchy, to byłoby nudno.

Moim zdaniem reakcja na reklamę Era GSM, była nie tylko niewłaściwa, ale pokazała też, że same organizacje, które programowo walczą z homofobią, są także w jakiejś części homofobiczne.

Ten tekst nie jest ani o Kampanii, którą jest najlepszą organizacją LGBT w Polsce, ani o Magdalenie Środzie, która nie zrobiła nic dla zwalczania homofobii, ani o Erze, która pewnie jest bardziej gay friendly, niż się nam wydaje.

Ten tekst jest o nas.

Jest o pokładach homofobii, pewnie też ksenofobii lub antysemityzmu, ktore są w nas, a które musimy zwalczać, bo należymy do najbardziej dyskryminowanej grupy w Polsce. Nie można bowiem być wrogiem homofobii, będąc jednocześnie homofobem i bigotem.

Mike Urbaniak

Ps. Kilka miesięcy temu dostałem w prezencie iPod'a. Dlaczego o tym pisze? Dlatego, że iPod, tak jak sobie tego z premedytacją zażyczyłem, jest wściekle różowy! Cudo! Możecie sobie wyobrazić reakcje niektórych moich znajomych, mojej siostry, albo ludzi w metrze. Dlaczego taki różowy? Nie było innych kolorów? Dlaczego nie niebieski? „Najbardziej ciotowska rzecz jaką widziałem w życiu” – żartował mój przyjaciel. No właśnie… z moim iPod'em było dokładnie tak, jak z gejem w reklamie Ery.

65 komentarzyPrzegięte motyle

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  Mikeu!
  Bycie przegiętą ciotą nie jest niczym złym. Wydaje mi się, że większosć kapechetów i kapechetek doskonale zdaje sobie z tego sprawę i wysoce niesprawiedliwym jest oskarżanie ich o homofobię zinternalizowaną w tym konkretnym przypadku. Gdyby tak było, to faktycznie KPH zabroniłoby Biedroniowi udzielania wywiadów z udziałem jego głosu, Ty nie mógłbyć się pokazywać na filmach i spotkaniach, kapecheci, którzy są DQ nie mogliby o tym pisnąć ani słowa, a mnie by wyrzucono za publiczne pochwalanie przegięcia i promiskuitywnego stylu życia przez niektórych gejów. Jednak tak nie jest, a Ty się po prostu kompletnie mylisz co do intencji twórców listu do Ery.
  Musisz pamiętać, że żyjemy w kraju, w którym każdy (albo prawie każdy) rodzi się i jest wychowywany na homofoba/homofobkę (myślę, że nawet na ksenofoba/bkę). Stereotypy są tym co ową homofobię kształtuje i podtrzymuje. Gdyby nie było stereotypu geja, tylko każde dziecko w PL byłoby edukowane, że osoby homoseksualne wyróżnia od osób heteroseksualnych TYLKO i wyłącznie pociąg do tej samej płci, a reszta to tylko mniejesze lub większe uogólnienie, nie byłoby homofobii… A jaki jest stereotyp geja? Niestety … gej to promiskuitywny, maksymalnie sfeminizowany mężczyzna, który chce zerżnąć każdego „normalnego” faceta. Gej w owej reklamie został przedstawiony w sposób stereotypowy, a zatem w sposób, który był oczekiwany przez homofobicznego odbiorcę, gdyż odbiorca reklamy nie zna INNEGO wizerunku geja. Co z tego, że ja czy Ty wiemy, że geje są tak zróżnicowaną grupą społeczną jak heterycy? Co z tego? Nic, gdyż pozwalając na ukazywanie stereotypów nie wnosimy NIC, kompletnie NIC w kształtowaniu społecznej akceptacji osób homoseksualnych. Dlatego tylko w pewnym stopniu jestem w stanie zrozumieć Twój powyższy artykuł oskarżający ludzi walczących z homofobią o homofobię. Chcąc zredukować homofobię trzeba walczyć ze sterotypami, a nie z przegiętymi ciotkami, bo widocznie nie dostrzegłeś tej dyskretnej różnicy.
  Czy piętnując osoby opowiadające kawały o gejach, Żydach piętnuję gejów i Żydów czy ludzi, którzy sobie pozwalają na tego typu żarty??

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  To pisałam ja trójmiejska ciotka – Adas Marcowy.

 • Oudzizas

  [Re: Przegięte motyle]

  Niestety, Pani „Biedronka” robi tylko wredna robote calej spolecznosci gay/les.
  Jest ona nie tylo przegieta, ale i niekonkretna, nielogiczna , nie umie sie wypowiedziec spójnie etc etc etc. SKĄD wiec taka osoba pojawiła się jako „dzialacz”??? Odpowiedz jest prosta – w tym kraju, zaklamanym i zastraszonym, ktos kto ma odwage pubicznie powiedziec ze jest gejem OD RAZU zyskuje status DZIAŁACZA co równoznaczne jest ze statusem „GWIAZDY” w odczuciu tegoż dzialacza. Gdybysmy zyli w kraju mniej obiciazonym cywilizacyjnym opoznieniem, osobniki w rodzaju imć Biedronia nie mialy by szans na jakakolwiek „kariere” – czy to w srodowisku czy też polityczna.
  P/s
  Znając z autopsji wyjatkową msciwosc poslkich „ciotek pseudo-działaczek-aferzystek” wpisuje sie anonimowo,l bez podania pesonaliow czy tez nicka wskazujacego na moja osobe.
  Pozdrawiam

 • Kanapka

  [Re: Przegięte motyle]

  Całkowicie zgadzam się z autorem teskstu. To dobrze, że wreszcie ktoś o tym napisał.

 • pip->Oudzizas

  [Re: Przegięte motyle]

  pomijajac twoje ewidentne problemy natury psychicznej/emocjonalnej, radze zajac sie w pierwszym rzedzie ortografia (na przyklad)

 • primo19

  [Re: Przegięte motyle]

  Oby nie rozpętała się wojna domowa w naszym małym środowisku. Niepotrzebne nam wcale kolejne wewnętrzne ekspiacje 😛
  Co do reklamy – ten protest jest czystą głupotą, przejawem nadwrażliwości i nadgorliwości (gorszej od faszyzmu!), a także jest krzywdzący wobec tych, którzy naprawdę tak się zachowują, gestukulują, mówią etc.
  Nielubimy ciotek? Niby dlaczego??? Wielu znajomych (także gejów) mówiło mi, że nie rozpoznałoby we mnie homoseksualisty. Ktoś powiedział, że jestem „heteryczny” w obyciu. Nie czuję się jednak z tego powodu dumny. Pzyznam, że ja lubię brzydko zwaną „przegiętość”. Wy nie? Na mnie działa to jak płachta na byka. Taki już mój gust, że lubie posłuchać jak „delikatny chłopiec” coś „świergocze” i popatrzeć jak „macha łapkami”.
  Cieszę się, że nasze środowisko jest róznorodne, ale szkoda, że takie nieskonsolidowane.

 • Szymon

  [Re: Przegięte motyle]

  Wydaje mi się, że to nie takie proste.
  Celem reklamy jest modyfikowanie zachowań ludzkich, utrwalanie pewnych wzorców w pamięci itd. To _NIE_ jest Lubiewo czy też quuerowa uczona książka. Odbiorca nie ma odpowiedniej świadomości.

  Jakkolwiek dowcipy o pedałach (nawet te ze słowami z cięższych limeryków) mogą homiki śmieszyć i sprawiać, że turlają się po dywanie…. wśród ludzi, gdzie wyznacznikiem pozycji społecznej jest ilość pasków na spodniach.. będzie inaczej.

  Ta obrzydyliwa poprawność polityczna to głównie nasz problem. Ogranicza nas i to właśnie my nie możemy się odnaleźć w nowej rzeczywistości. PP nie jest dla Ciebie. PP jest dla Ziomów z Bemowa(tm). Oni nienawidzą. Może „wyprostowanie” stereotypu, nawet na zasadzie wypłukania ze smaczków rzeczywistości i wybielania pomoże? Może będą mniej nienawidzić?
  Za to Wszechkosmici odnajdują się i „nazywają rzeczy po imieniu”.

  To pragmatyczne podejście. W sferze pijaru nie chodzi o prawdę… tylko efekt.

  Wszystko co wyżej z siebie wyplułem nie zmienia faktu, że zauważam podobne problemy co MU, szanuję i czasami zbyt dobrze rozumiem jego argumenty.

 • primo19

  [Re: Przegięte motyle]

  Celem reklamy z pewnością nie jest „modyfikowanie zachowań” ludzkich czy „utrwalanie wzroców”. Reklama to nie literatura piekna, to nie ambitny film artystyczny, ale komercyjny produkt, który służy ralizacji zamierzeń producentów w kwestii nagłośnienia kampanii. Reklama nie od dziś korzysta ze sterotypów. Nie od dziś posługuje się nimi i niejako wbrew systemowi poprawności politycznej, za ich pomocą, przemawia do szerokiwego grona odbiorców. Czy przedstawiony w reklamie Ery stereotyp (przyznajmy niezbyt daleki od rzeczywistości) naprawdę jest szkoliwy? Czy śmiech, jaki wzbudza pokazana widzom postać, okazuje się zjawiskiem negatywnym? Czy aż tak źle wpływa na wizerunek homoseksualisty? Nie sądze, aby taki „bohater” wzbudzał agresję.
  Trzeba zastanowić się czy nie przeceniamy siły oddziaływania tej (średnio udanej) reklamy przy jednoczesnej deprecjacji mozliwości intelektualnych widzów. Ja w tym króciutkim spocie nie doszukiwałbym się zdecydowanie zakamuflowanego nazistowskiego hasła: „zabić pedała”. Drwina, może niezbyt smaczna, może niewyszukana, ale wcale nie spudłowana, nie prowokuje z reguły zachowań agresywnych, nie implikuje nietolerancyjnych tendencji i nie sądzę, aby przyczyniła się do eskalacji zjawisk związanych z brakiem akceptacji naszego środowiska przez społeczeństwo.
  A czy ziomale z Bemowa będa mniej nienawidzić po zapoznaniu się z ta reklamą? Szczerze w to wątpię. O młodzieży wszechpolskiej nie wspomnę…

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  „Czy przedstawiony w reklamie Ery stereotyp (przyznajmy niezbyt daleki od rzeczywistości) naprawdę jest szkoliwy? Czy śmiech, jaki wzbudza pokazana widzom postać, okazuje się zjawiskiem negatywnym? Czy aż tak źle wpływa na wizerunek homoseksualisty? Nie sądze, aby taki „bohater” wzbudzał agresję.”

  Stereotyp właśnie przedstawia coś co jest kompletnie dalekie od rzeczywistości – przeciętnemu Kowalskiemu gej kojarzy się właśnie tak jak to w reklamie przedstwawiono, a przecież przeciętny gej jest całkiem podobny do Kowalskiego. Czy taki stereotyp jest szkodliwy? A jak taki stereotyp ma pomóc gejom, którzy chcą związków partnerskich, jak pomaga osobom homoseksualnym, które chciałby by wychować dzieci? Nijak… jak przecietny Kowalski mysli sobie, że gej to tylko chce sie bzykać w tą i tamtą stronę, to w życiu nie pozwoli by w jego sąsiedztwie mieszkały gejowskie pary.
  Szkodliwość stereotypu polega na jego jednostronności. Osoby znające osoby homoseksualne mają wiedzę o tym, ze geje i lesbijki są grupą różnorodną, że nie ma jednego typu geja czy lesbijki, wie, że są osoby stereotypowe albo wyglądające jak stereotypowe, ale przeciętny Kowalski tej wiedzy nie ma, a pokazywanie geja np w reklamach czy w filmach w ten sposób (nie widziałem polskiej reklamy z nie-stereotypowym gejem!!!!) utwierdza ludzi w przekonaniu, ze geje to TYLKO tacy ludzie. Co jest niezgodne z prawdą.
  Czy śmiech jaki wzbudza owa postać z reklamy jest zjawiskiem negatywnym??? No chyba śmiania się z człowieka – jakikolwiek by nie był – nie można zaliczać do zjawisk pozytywnych… I tu właśnie czai się homofobia, o której wspomniał M.U.
  Każdemu gejowi niezaleznie od tego czy jest maksymalnie przegięty czy maksymalnie męski należy się ten sam szacunek ze względu na to, że jest człowiekiem.

  No i jeszcze słowo o agresji … ostatnio na homikach wpowiadała się pani, która mowiła, ze nie jest agresywna wobec osób homoseksualnych, ale ma negatywny stosunek do gejów i lesbijek. Uwazala, ze nie zasługuje na miano homofobki, bo nie jest agresywna… Wedle mnie siedzi w tym samym worku homofobów co wszechpolacy.

 • bimbalimba

  [Re: Przegięte motyle]

  sroda to glupia ***** …. przeciez ona uznala reklame kinder bueno / z piosenka amndy lear/ za jedna z tych dwudziestu jeden ‚skrajnie seksistowkich’ … popierdolilo sie w glowce babie /nie dziwota studiowala ‚gendery’ w stanach/ …

 • krissy

  [Re: Przegięte motyle]

  Co to za rynsztokowe słowa u bimbalimba? To nie Źroda uznała reklame KinderbBueno za szkodliwą (powielającą stereotypy) tylko Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – więcej faktów mniej emocji!

  Uważam, że temat poruszony przez KPH jest tematem trudnym, ale trzeba o nim dyskutować! Z jednej strony zgadzam sie z Mikiem, kiedy pisze, że moze to być przejawem zinternalizowanej homofobii. Ale ja raczej uważam, że takie pokazywanie geja w reklamie (czy też w innych mediach) to po prostu pójście na skróty. Nikomu nie chce sie pokazywać geja jako faceta nieprzegiętego. Nikomu sie to nie oplaca. Dlaczego, nie ma u nas takich reklam jak np w Holandii, gdzie reklama IKEA (dwóch tatusiów + mała dziewczynka reklamują zestaw wypoczynkowy tekstem – „Moi tatusiowie to także niezły zestaw”) – Bo to sie po prostu nie mieści w tępych, homofobicznych głowach producentów reklam! Łatwiej zagrać stereotypem (powtarzam za Adasiem Marcowym), a nie gejem jako osobą! Skutkiem takich reklam jest to, co spotkało mnie wczoraj wieczorem, kiedy dresiarze zobaczyli mnie i mojego przegiętego kumpla (nie odżegnuje sie od tego, że sam jestem przegięty w cztery dupy) i mieli niezła polewkę wołając za nami – idą cioty! Oni są nauczeni przez media, że taka ciota to coś śmiesznego i cudacznego.
  Myślę jednak, że Mike zrobił dobrą robotę poruszając ten temat – mamy wiele tematów w środowisku, które są drażlwie, a które wymagają dogłębnej dyskusji.
  Buziaczki dla Mike’a!

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  „Myślę jednak, że Mike zrobił dobrą robotę poruszając ten temat – mamy wiele tematów w środowisku, które są drażlwie, a które wymagają dogłębnej dyskusji.
  Buziaczki dla Mike’a!”
  I ja sie pod słowamu tymi podpisuję 😉

 • Walpurg

  [Re: Przegięte motyle]

  Wiem tylko, że:

  1. Reklama Ery mnie nie obraża.

  2. Walka ze stereotypami to walka z wiatrakami. KAŻDY posługuje się stereotypami w odniesieniu do innych i NIC tego nie zmieni. Nasz mózg nie potrafi inaczej poradzić sobie z rzeczywistością, jak tylko klasyfikując i szufladkując.

  3. Ludzie od reklamy „mają łeb” – znowu udało im się zrobić reklamę, o której wszyscy mówią.

 • kttk

  [Re: Przegięte motyle]

  obrazliwe jest skojarzenie „taniego numerka” z gejem

  wszystkie dziewczyny odmowily pokusie umowienia sie z ikims slawnym, badz umiesnionym nadz posiadajacym dobry samochod badz zwzgledu na to ze maja partnera zenka

  tylko gej sie skusil na tani numerek co stawia go w wyjatkowo zlym swietle

  w tej reklamie gejow obraza nie wizerunek przegietego geja tylko wizerunek geja jako osoby rozwiazlej i jako taka powinna byc pietnowana

 • M.

  [Re: Przegięte motyle]

  Bardzo rozsądny tekst. Zgadzam się całokowicie z autorem.

 • Tomek KPH

  [Re: Przegięte motyle]

  Rozmawiałem z
  Robertem o tej reklamie i obaj usnaliśmy że bazuje ona na negatywnych
  stereotypach geja, a nie na pozytywnych. Sama Źroda tez powiedziała, że
  wyśmiewa się z grup, ktore i tak sa dyskryminowane. To takie kopanie
  lezacego bo tak latwiej. Dlaczego nie ma reklam z zartami na temat księży?
  Bo łatwiej pokazac przegiętą ciotę.
  Reklama ta pokazuje przerywsowanego przegiętęgo pedała, który chce się przespać z Wojewódzkim.
  Czyli pedał, jest dziwny, przegięty, mysli tylko o seksie.

  Nie mam nic przeciwko zartom z gejow, tak jak to sie robi w krajach zachodnich. Nie chce jednak zeby to byl kolejny homofobiczny tani numerek. Musimy sie cenić.

  P.S. Mike uważam że twoja gestykulacja jest jak najbardziej na miejscu. Póki w KPH nie ma komisji ds. ustalania ile jest w geju męskości, więc ty, Witkowski i sam Biedroń możecie się publicznie wypowiadać i przeginać 😉

 • kttk

  [Re: Przegięte motyle]

  przegiety biedron udzieli wywiadu i zaprzeczy istnieniu przegietych rozwiazlych gejow hahahah na pewno zadziala, na barykady chlopcy 😀

 • michał piróg

  [Re: Przegięte motyle]

  Ondansetron-popieram
  heheh!-…chłopie (dziewczyno?)-jak Ty to robisz ze potrafisz zwykle trafic w sedno?…

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  piróg: chłopie ;))

 • kttk

  [Re: Przegięte motyle]

  ktos tutaj napisal ze biedron rzuca sie jak gowno w betoniarce, rozdmuchujac niepotrzebnie problem ktorego nikt nie dostrzega tak na prawde

  o co mu chodzi? o pieniadze, bo pensyjka posla jest niczego sobie, a dzieki takim protestom zyskuje rozglos i poparcie, bo przeciez cos zawsze robi dla gejow, nie wazne juz ze nic sensownego

 • krissy

  [Re: Przegięte motyle]

  Jasne… Na Twoim pedalskim tyłku chce sobie ułożyć przyszłość. Biedna, wykorzystywana ciotka…

 • kttk

  [Re: Przegięte motyle]

  „Jasne… Na Twoim pedalskim tyłku chce sobie ułożyć przyszłość. Biedna, wykorzystywana ciotka”

  hahah doslownie i w przenosni bo kiedys mnie podrywal jak mialem konto na gaylifie
  dodam ze umiescilem zdjecie nieletniego chlopaka zamiast swojego

  a zachowujac powage:
  dlaczego nie zrobil on kariery politycznej w tradycyjnym stylu tylko wlasnie dzieki rzucaniu sie jak gowno w betoniarce z swoja sexualnoscia

 • maciek

  [Re: Przegięte motyle]

  dopóki geje będą występować na paradach i w środkach masowego przekawu, manifestując swoje „przegięcie”, dopóki będą rozmawiać na czatach tylko o seksie i żyć od jednej imprezy do drugiej, myśląc tylko o darkroomach itp., dopóty nie powinni mieć pretensji, że w reklamach przedstawiani są stereotypowo. w końcu sami publicznie te stereotypy potwierdzają!
  i należy pamiętać, że reklama często właśnie na tym się opiera, żeby zachwiać poprawnością polityczną i poruszyć opinią publiczną. nie słyszeliście o kampaniach benettona? do polski wkracza to dopiero teraz…

 • maks

  [dupa]

  a mnie sie reklama ery nie podoba… co prawda i tak dobrze, ze chociaz ten numerek tani, bo jakby w POPie zrobili to pewnie bylby za „złamany grosz”, ale mogliby do reklam plusa dodac jakiegos pedałka, może byc przegiety, miec piorko w dupie, a nawet prezerwatywe na glowie…
  – I o co tyle krzyq?
  – Ni wiem

 • kttk

  [Re: Przegięte motyle]

  – I o co tyle krzyq?
  – Ni wiem

  ano, bo to wiedza tajemna, trzeba skonczyc podstawowke zeby wiedziec 😀

 • ondansetron

  [–> maciek]

  „dopóki geje będą występować na paradach i w środkach masowego przekawu, manifestując swoje „przegięcie”, dopóki będą rozmawiać na czatach tylko o seksie i żyć od jednej imprezy do drugiej, myśląc tylko o darkroomach itp., dopóty nie powinni mieć pretensji, że w reklamach przedstawiani są stereotypowo. w końcu sami publicznie te stereotypy potwierdzają!”
  A co z tymi gejami co nie manifestują swoich sfeminizowanych zachowań? A co z gejami, którzy założyli stałe monohomiczne związki?? Co z gejami, którzy na czatach nie rozmawiają o długościach swoich członków??
  Oni też nie powinni mieć pretensji, że osoby homoseksualne przedstawia się w reklamach wedle jednego utartego, wybitnie homofobicznego i prześmiewczego schematu?? Ja się na to nie godzę…

 • kttk

  [Re: Przegięte motyle]

  A co z tymi gejami co nie manifestują swoich sfeminizowanych zachowań? A co z gejami, którzy założyli stałe monohomiczne związki?? Co z gejami, którzy na czatach nie rozmawiają o długościach swoich członków??
  Oni też nie powinni mieć pretensji, że osoby homoseksualne przedstawia się w reklamach wedle jednego utartego, wybitnie homofobicznego i prześmiewczego schematu?? Ja się na to nie godzę…

  a widziales kiedys takiego?bo ja nie

 • maciek

  [–> ondansetron]

  mnie też się to nie podoba. ale nie mam wpływu na to, że większość homoseksualistów tak się właśnie zachowuje. może miałbym pewne pretensje do mediów, że przedstawiają stereotypowy obraz geja, ale jeśli one nie mogą dotrzeć do innych? jeśli spotykają jednego, drugiego, trzeciego geja i wszyscy kolejni mówią im „a widziałeś kiedyś takiego? bo ja nie”, to media uwierzą temu obrazowi i go rozpowszechnią. mimo że nie jestem zwolennikiem zbiorowej odpowiedzialności, to według mnie środowisko homoseksualne jest winne same sobie…

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  „a widziales kiedys takiego?bo ja nie”
  Jak siedzisz na czatach i w dakrumach to pewnie nie miałeś okazji zobaczyć innych ludzi …

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  „większość homoseksualistów tak się właśnie zachowuje”
  Przecież wiesz, że to co napisałeś kompletnie się rozmija z prawdą.
  Większosć gejów się zachowuje zgoła odmiennie – prowadzą zupełnie przeciętne życie…
  „środowisko homoseksualne jest winne same sobie…”
  Z tym sie tez kompletnie nie zgodzę. To jakby powiedzieć, że zgwałcona kobieta była winna gwałtu, bo np miała krótką spódnicę. Nie można obarczać odpowiedzialnością gejów (i lesbijki) za homofobiczne zachowania ludzi w stosunku do nich !!

 • Mariusnet

  [Re: Przegięte motyle]

  Caly problem polega na tym, ze obraz geja w Polskim spoleczenstwie to przegieta zniewiesciala ciota. JEST TO OBRAZ WYKOSLAWIONY I NIESPRAWIEDLIWY DLA WIELU A NAWET DLA WIEKSZOSCI GEJOW i KPH powinna z tym sterotypem walczyc.
  A OD BIEDRONIA SIE ODPIERDOLCIE, BO MALO JEST OSOB KTORE TYLE ZROBILY CO ON!

 • kttk

  [Re: Przegięte motyle]

  KTORE TYLE ZROBILY CO ON

  ?poprosze z 10pkt wyliczajacych jego dokonania hahahadobra, niech bedzie chociaz 5pkt

 • M

  [Re: Przegięte motyle]

  „Caly problem polega na tym, ze obraz geja w Polskim spoleczenstwie to przegieta zniewiesciala ciota.”

  Bo przegiete zniewiesciale cioty zdobyly sie na odwage bycia przegietymi, a nieprzegieci koledzy staraja sie za wszelka cene uchodzic za hetero. Skad wiec maja sie brac inne wizerunki geja?

  Chwala ciotom!!!

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  „Skad wiec maja sie brac inne wizerunki geja?”

  Chociażby z takich akcji jak „Niech nas zobaczą” czy „Jestem gejem. Jestem lesbijką” ;))

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  „Skad wiec maja sie brac inne wizerunki geja?”

  Chociażby z takich akcji jak „Niech nas zobaczą” czy „Jestem gejem. Jestem lesbijką” ;))

 • Mariusnet

  [Re: Przegięte motyle]

  A dlaczego mam udawać przegiętego skoro przegięty nie jestem. Podobnie nie będę się ubierał w babskie ciuszki bo dobrze mi w moich. A cioty jak chcą niech sobie robią i ubierają się jak chcą i niech się przeginają ile chcą. Ja nie mam nic przeciw twemu, ale nie życzę sobie aby taki obraz przypisywać wszystkim gejom, bo nie odpowiada on prawdzie w wielu przypadkach.
  Do kttk: Pytasz co zrobił Biedroń. No nie bądź śmieszny. No ale może Ty zrobiłeś więcej. Np. 10 pkt. co Ty zrobiłeś? Napiszesz?

 • kttk

  [Re: Przegięte motyle]

  czyli nawet 5pkt zaslug biedronia nie potrafisz wyliczyc?

  i odwracasz kota ogonem? 😛

 • Mariusnet

  [Re: Przegięte motyle]

  DO KTTK:
  Oto kilka przykładów o ktorych nawet taki ignorant jak Ty musiał słyszeć
  Robert Bieroń
  -współzałożyciel KPH w 2001r. a wcześniej działacz Lambdy
  -współorganizator Parady Równości
  -autor pierwszego w Polsce opracowania o prześladowaniadch gejów przez hitlerowców
  -publikacje w Polityce, Gazecie Wyborczej, Trybunie
  -zaskarżył działaczkę katolickiego Stowarzyszenia Rodzina Polska Dorote Ekes, która nazwała homoseksualizm chorobą
  -odwołał się od zakazu parady równości i wygrał w Samorządowym Kolegium Odwoławczym z Kaczyńskim

  ATERAZ PROSZĘ O TWOJE 5 PUNKTÓW CO TY ZROBIŁEŹ DLA GEJÓW W POLSCE POZA PISANIEM BZDURNYCH KOMENTARZY!!!!

 • Mariusnet

  [Re: Przegięte motyle]

  Do KTTK
  No co nic nie napiszesz?
  Nawet jednego?

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  Mariusnet: ja bym jeszcze dodał upublicznienie dyskusji na temat osób homoseksualnych… kto przed Biedronką tak często wypowiadał się na temat swojej tożsamości homoseksualnej w telewizji, w radiu??
  Nie sądzę by taki kttk się ujawnił publicznie np na plakacie Niech nas zobaczą, czy miał odwagę pokazać się na spotkaniach Jestem gejem, jestem lesbijką przed tłumikiem łysych wszechpolaków …

 • kttk

  [Re: Przegięte motyle]

  i tu Mariusnet i ondansetron nie trafiliscie 😀
  pracowalem w dwoch organizacjach gejowskich i to co tam zobaczylem zniechecilo mnie do jakiejkolwiek pomocy gejom
  przez te organizacje przechodzi mnostwo wolontariuszy pragnacych jakos pomoc, a osobki rzadzace autorytarnie stowarzyszeniami, przypisuja sobie wszzystkie zaslugi, kradna pomysly i skutecznie zniechecaja wolontariuszy do dalszego pomagania

  a wyliczone przez was zaslugi pana biedronia nie sa jego zaslugami co nawet ujales slowem „wspolorganizator”
  mozna to wyczytac na portalach LGBT, gdyby nie skasowali lesbijka.org to bym ci dal link

 • Mariusnet

  [Re: Przegięte motyle]

  Co to znaczy przypisują sobie zasługi. Nie spotkałem jeszcze wypowiedzi Biedronia gdzie powiedziałby on: ZAŁOŻYŁEM KPH, ZORGANIZOWAŁEM PARADĘ RÓWNOŹĆI. Biedroń we własnym życiorysie nawet pisze, WSPÓŁORGANIZATOR, WSPÓŁZAŁOŻYCIEL a nigdy organizator, założyciel. A to dobrze o nim świadczy. A poza tym to nie rozumiem co to znaczy „kradł pomysły”. Gdybym ja rzycił jakiś fajny pomysł akcji dla poprawy sytuacji gejów i pan Biedroń chciał go zrealizować to bym go w dupę z radości pocałował i gówno by mnie obchodziło kto „przypisze sobie zasługi”, a cieszyłbym się że stało się coś coś dobrego. No chyba, że ktoś idzie do organizacji po to żeby zasugi zbierać…

 • Mariusnet

  [Re: Przegięte motyle]

  A ja też chcę się podzielić z Tobą KTTK moimi wrażeniami. Czytając komentarze na portalach można odnieść wrażenie, że wrogiem gejów nr.1 jest Szyszkowska, wrogiem nr.2 Biedroń, wrogiem nr.3 Niemiec. Każdy kto chce coś zrobić dla tego środowiska zostanie obsmarowany, stłamszony i wyśmiany. Artykuł wcześniej możesz przeczytać dlaczego nie powinieneś głosować na Szyszkowską, ale już i tak nie będziesz bo nikt jej nawet list poparcia podpisać nie chciał. A głównym argumentem autora jest to, że Szyszkowska coś tam powiedziała o Chinach (przepraszam nie wiem co dokładnie, bo mnie opinia Szyszkowskiej na temat Chin nie interesuje). A pod artykułem tuzin głosów zachwytu dla autora i epitetów dla Szyszkowskiej z „wariatką ” włącznie.
  To też bardzo zniechęcające dla wielu którzy chcieliby coś zrobić dla środowiska skoro taką widzą postawę tegoż „środowiska”.

 • kttk

  [Re: Przegięte motyle]

  a moze to znak ze tzw. srodowisko nie oczekuje zadnej pomocy bo swietnie sobie radzi bez niej

 • Mariusnet

  [Re: Przegięte motyle]

  Zgadzam się z Tobą. Większość nie ma nic przeciwko młodzieży wszechpolskiej, przeciw Kaczyńskiemu, tak długo jak mogą sobie chodzić do klubów. A, że czasem kogoś tam pobiją skini, albo kogoś innego wyrzucą z pracy bo nie chcą pedała? Nikogo to nie obchodzi tak długo jak przytrafia się innym nie mnie. Tak myśli „gej polski”, a przynajmniej większość wypowiadających się na portalach. I dlatego w Polsce jest tak jak jest i będzie jeszcze gorzej. I to mnie wkurza.

 • Mariusnet

  [Re: Przegięte motyle]

  Ale to nie dowodzi, że „środowisko” sobie dobrze radzi, a raczej, że środowisko jest wyjątkowo głupie.

 • kttk

  [Re: Przegięte motyle]

  glupie i zepsute i zasluguje na wszystko co je spotyka

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  „glupie i zepsute i zasluguje na wszystko co je spotyka”

  Chyba masz jakiś z tym problem … i to poważny… może jakaś psychoterapia ??

 • kttk

  [Re: Przegięte motyle]

  kierujesz mnie na psychoterapie bo nie toleruje rozwiazlych cpunow z gejklubow?

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  Widocznie coś ci musieli zrobić złego, bo w innym wypadku z twoich wypowiedzi nie zionęło by tyle nienawiści…
  Poza tym chyba za daleko się posuwasz w uogólnieniu. Źrodowisko to nie tylko promiskuitywni geje z queer-klubów.

 • kttk

  [Re: Przegięte motyle]

  jakbys uwaznie sie przysluchal wypowiedziom posla biedronia to wymagaon toleranci od spoleczenstwa wlasnie dla promiskuitywnych gejow, argumentujac ze heterosexualisci postepuja identycznie a nikt im tego nie wypomina i dodajac ze kazda jednostka ludzka jest wolna i moze prowadzic styl zycia jaki uwaza za sluszny

  w podobnym tonie wypowida sie szanowny dr kochanowski i jeszce szanowniejszy pan niemiec

  ktora to postawe zreszta reprezentuja jako bywalcy darkroomow, nie wstydzac sie tego i nie ukrywajac

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  A co jest złego w byciu promiskuitywnym??

 • kttk

  [Re: Przegięte motyle]

  promiskuityzm- bezladne, przypadkowe stosunki plciowe

  czyli ladna nazwa na bycie ku..wa

  a co w tym zlego?na szczescie polska jest krajem w ktorym to jest cos zlego

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  Kurwa jak wiesz czyni swoją powinność dlatego, że chce zarbić pieniądze.
  Promiskuita jest typem hedonisty, który bzyka się z kim ma ochotę i kiedy ma ochotę. Nie widzę w tym kompletnie nic złego…
  Na nieszczęście Polska jest popieprzonym katolickim krajem, gdzie taka ciota jak ty czy ja jesteśmy razem wrzucone do worka z promiskuitami, jako równie grzeszni i czekający na wieczne smażenie się w ogniu piekielnym…

 • niepromiskuita

  [Re: Przegięte motyle]

  co za brednie, autor artykułu opiera sie na całkowicie nietrafnych porównaniach, ble. I jeszcze jedno. Promiskuityzm jest równie kurewski, jak kurewstwo, wiec nie widze różnicy czy chłopaka z darkrumu nazwie sie promiskuitą czy kurwą. Pozdrawiam członków szalonej, wewnętrznie sprzecznej i niekonstruktywnej społeczności………..

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  niepromiskuita: różnica w nazwaniu kogoś promiskuitą i kurwą jest taka, że słowo kurwa niesie za sobą zabarwienie pejoratywne, promiskuita bardziej kojarzy się z hedonizmem, co z kurestwem ogólnie rozumianym jako prostytucją nie ma nic wspólnego…
  Nazywanie promiskuity kurwą jest porównywalne do nazywanie geja pedofilem.
  Wciąż nie widzę żadnego argumentu, który by mówił, że jest coś złego w byciu promiskuitą.

 • niepromiskuita

  [Re: Przegięte motyle]

  –>> ondansetron
  „słowo kurwa niesie za sobą zabarwienie pejoratywne, promiskuita bardziej kojarzy się z hedonizmem, co z kurestwem ogólnie rozumianym jako prostytucją nie ma nic wspólnego”

  kurestwo nie jest synonimem prostytucji, nie musi mieć nic wspólnego z pieniędzmi. kurwić się = łajdaczyć, uprawiać rozpustę. Jeśli, jak piszesz, kurestwo ogólnie rozumieć można jako prostytucję, co jest pewnym przybliżeniem, to stosując analogiczne przybliżenie promiskuityzm można ogólnie rozumieć jako kurestwo.

  „Wciąż nie widzę żadnego argumentu, który by mówił, że jest coś złego w byciu promiskuitą.”

  każdy ma swoją hierarchię wartości. dla mnie seks jest dopełnieniem miłości i nie wierze ze istnieje relacja odwrotna

 • ondansetron

  [Re: Przegięte motyle]

  niepromiskuita:

  Dla mnie seks, to seks…. nie trzeba kogoś kochać miłością dozgonną, by z kimś uprawiać seks… jeśli się kogoś kocha i uprawia z nim seks, to też dobrze…
  Myślę, że w miłości są znacznie ważniejsze sprawy niż seks… Seks nie może być dowodem czyjejś miłości! Nie poznasz przecież tego, że ktoś Cię kocha po tym, że się z Tobą przespał!
  Takie myślenie typu – seks jest dopełnieniem miłości jest typowo katolickie… seks po ślubie itp… stąd przecież wywodzi się pomysł KK, że geje nie powinni w ogóle współżyć, bo tak czy siak grzeszą, kościół nigdy nie uzna związku dówch facetów jak małżeństwa… poza tym w tym świetle – nie ma znaczenia czy gej jest promiskuitą czy ma jednego, jedynego partnera przez całe życie – uprawia seks = grzeszy…

 • Łukasz Pałucki

  [Re: Przegięte motyle]

  Ustalmy fakty:

  1. Są różni geje, jedni są przegięci, inni nie. Tak jest, było i pewnie będzie, warto to zaakceptować i rozszerzać tolerancję.

  2. KPH zaprotestowało przeciwko temu, że w reklamie ERY występuje zmanierowany gej. Czy to znaczy, że KPH woli, żeby tam nie było żadnego geja ?

  TO jest właśnie homofobia. KPH nie akceptuje tego ze w reklamie TV wystąpił zmanierowny gej.

  Źmieszne jest to, że to homofobiczne stanowisko KPH przekazał Robert Biedroń który (co tu ukrywać) na motorach raczej wyglądałby komicznie.

 • zagarmistrz

  [Re: Przegięte motyle]

  Wiecie co…stwerdzam, że to śmieszne… to tak jakby blondynki pozwały do sądu każdą reklamę, w której występują, że są tak traktowane seksistowsko, albo że Słoneczny patrol robi z nich maszysny do seksu. Uważam, ze powinnismy sie sami z tego smiec…własnie z tego stereotypu przynajmniej…a poz atym kazdy ma prawo byc taki zniewiesciały.

  Ludzie….jeżlei beziemy tacy zamknięci, nie nauczymu się patrzec na świat normalnie to nie bedziemy ogli sie dziwic, ze świat sie na nas zamknie. Taka jest prawda. Żydzi tez zamykali sie we własnych gettach i przez to powstawały dziwne teorie na ich temat. Nie da się ukryc. Musimy byc ludzmi,… dopiero pozniej gejami. Nauczmy się w koncu rozrózniac atak od zwyczajnego pokazania nas w mediach.

  Jak dla mnie wcale nie była to homofobia

 • lothriel

  [Re: Przegięte motyle]

  Twoja wypowiedź podchodzi pod prokuratora, więć uważaj zakompleksiony gimnazjalisto.

 • www.antykaczy.blog.onet.pl

  [Re: Przegięte motyle]

  oczywiscie, ze dorbina autoironii nikomu nie zaszkodzi -ale bez przesady, pozatym zegarmistrzu-to co mówisz o Zydach i ich dobrowolnym zamykaniu sie w gettach szkoda nawet komentowac…:-(

 • Arek z Krakowa

  [Re: powyższe komentarze]

  Mało znam równie nietolerancyjnych środowisk jak środowisko homoseksualistów i chcę nareszcie to z siebie wyrzucić!
  Wielu z nas to przekupni egoiści! Egoiści, którzy nie walczą o tolerancję, tylko o przesunięcie granicy miedzy tolerowanymi a nietolerowanymi!
  Dlaczego piszę, że przekupni? Bo oni mówią do nietolerancyjnego społeczeństwa: „Dostosujemy się do waszych norm, a wy uznacie nas za swoich.”!
  Czuję się zdradzony.
  Geje są męscy i przegięci, monogamiczni i rozwiąźli, nieprostytuujący się i prostytuujący. Męscy i monogamiczni mogą łatwo podlizać się społeczeństwu, uzyskać jego akceptację, a pozostałych zepchnąć na margines. Nikektórzy próbują to zrobić.
  Być może im się uda. A wtedy reszta będzie musiała znowu zejść do podziemia, z którego dopiero co wyszliśmy.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa