Prokuratura zajmuje się eurodeputowanym LPR

Jak podała gazeta.pl, prokuratura chce oskarżyć jednego z eurodeputowanych LPR o naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych. Jeszcze w tym miesiącu zapowiada wystąpienie do Brukseli o uchylenie chroniącego go immunitetu.

Sprawa zaczęła się rok temu od zawiadomienia Generalnego Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Na internetowej stronie tego deputowanego, wówczas jeszcze marszałka województwa mazowieckiego, „powieszona” została lista 24 nazwisk i adresów e-mailowych nazwana „listą gejów i lesbijek”. Tak polityk LPR odpowiedział na zasypanie jego skrzynki pocztowej protestami przeciwko jego wypowiedziom o organizatorach Parady Równości w Warszawie w 2004 r. Działacz LPR wtedy mówił: „Ręki [im] nie podaję ze względów higienicznych. Uścisk dłoni może być formą przenoszenia chorób”.

Prokurator chce postawić działaczowi LPR zarzut „przetwarzania danych osobowych” w ogóle. A prawdopodobnie też przetwarzania danych „ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową, danych o stanie zdrowia, kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym”, za co grozi do trzech lat więzienia.

O uchylenie immunitetu, czy to w parlamencie krajowym, czy europejskim, formalnie występuje prokurator generalny. Wniosek przygotowuje szeregowy śledczy i przesyła go – do akceptacji – wyżej. Ostateczna decyzja zapadnie więc w prokuraturze krajowej.

źródło: gazeta.pl

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa