Polecamy: Homoseksualizm grecki

„Homoseksualizm grecki” Kennetha J. Dovera to kompletna naukowa monografia zjawiska społecznego stanowiącego ważny, a często lekceważony lub wstydliwie pomijany element kultury antycznej. Analiza znaczenia, rzeczywistej postaci oraz sposobu funkcjonowania homoseksualizmu i pederastii w greckiej polis została przeprowadzona w oparciu o wszelkie dostępne świadectwa — malarstwo wazowe, poezję archaiczną i klasyczną, dialogi Platona, mowy sądowe czy komedie Arystofanesa. Ogląd szerokiego kontekstu kulturowego pozwala na przedstawienie wszystkich możliwych odcieni zjawiska – od subtelnych rozróżnień emocji i postaw po aspekt czysto fizyczny; od wizji miłości wyidealizowanej, poprzez model związku homoseksualnego jako konwencjonalnej w gruncie rzeczy relacji zapewniającej obu stronom określone korzyści, aż do zachowań mających charakter prostytucji. W podejściu do kontrowersyjnego bądź co bądź tematu książka reprezentuje stanowisko dalekie od ideologicznego – jest po prostu ze wszech miar kompetentnym wykładem, ukazując przedmiot badań w sposób nie naznaczony uprzedzeniami.

Autorem monografii jest prof. Kenneth James Dover, wybitny oksfordzki filolog klasyczny o ogromnych osiągnięciach jako wydawca, komentator i krytyk literacki. Jego badania wiodą od zagadnień ściśle lingwistycznych, poprzez studia na temat tekstów Arystofanesa, Platona, Teokryta i Tukidydesa, po nowatorskie i wnikliwe publikacje dotyczące kultury, etyki i zachowań społecznych starożytnych Greków (Greek Popular Morality in the Time of Plato and Aristotle — 1975, Greek Homosexuality — 1978, The Greeks and Their Legacy — 1989).

Do jakiego stopnia i w jakiej formie homoseksualizm był aprobowany przez starożytnych Greków? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie Kenneth Dover, wybitny filolog klasyczny, zbadał wszelkiego typu dostępne świadectwa — malarstwo wazowe, poezję archaiczną i klasyczną, dialogi Platona, mowy sądowe, komedie Arystofanesa – i doszedł do prowokujących wniosków. Tematyka książki uwzględnia również homoseksualizm kobiecy.

Dzieło przełomowe… Nie sposób przecenić ważności książki Dovera. Z filologiczną błyskotliwością i naukowym obiektywizmem przedstawia on fakty, których nie można dłużej ignorować. To duży krok w stronę zrozumienia złożonej natury Greków, których uważamy za ojców naszej kultury. To także krok ku zrozumieniu ludzkiej natury w ogóle.
Erich Segal, “New York Times Book Review”

Kenneth Dover prezentuje rozprawę o niepodważalnym autorytecie. Jest filologiem wysokiej klasy o ogromnych osiągnięciach jako wydawca, komentator i krytyk literacki… Przedmiot jego rozważań należał do tych, które trzeba było wyciągnąć na światło dzienne. Możemy być wdzięczni, że dokonał tego wybitny uczony, który podchodzi do przedmiotu swoich badań nieobarczony uprzedzeniami.
Bernard Knox, „New York Review of Books”

Monografia Dovera daje nam – nareszcie! – pozbawiony „upiększeń” wgląd w problem ateńskiego homoseksualizmu. Stanowi ona obecnie podstawowe dzieło opisujące to zagadnienie.
John Scarborough, “American Historical Review”

Na zajęciach z kultury greckiej dawni nauczyciele mieli zwyczaj przemykać pobieżnie nad właściwą naturą związków łączących mężczyzn i chłopców w starożytnych Atenach… W tym specjalistycznym, szczerym i przewrotnym studium wszystko przedstawione jest jasno – kto, co, gdzie, dlaczego i jak.
„Washington Post”


Kenneth J. Dover
Homoseksualizm grecki
Wydawnictwo Homini
Kraków 2004
przełożył Janusz Margański

9 komentarzyPolecamy: Homoseksualizm grecki

 • Dodi

  [Re: Polecamy: Homoseksualizm grecki]

  Tylko gdzie mozna ja kupic? Merlin.pl odpisal mi, ze mieli, ale dawno sie naklad wyczerpal! Piszcie listy do merlina, moze cos zacznoą robic w tym względzie.

 • Dodi

  [Re: Polecamy: Homoseksualizm grecki]

  Tak samo z „Coming out. Ujawnienie orientacji psychoseksualnej – zaproszenie do dialogu”, w merlini.pl nie moge jej kupic, bo nie wspolpracuja z wydawnictwem. Piszcie do nich, by zaczeli wspolpracowac, bysmy mogli w sklepie internetowym tę pozycję kupic. Pod wieloma wzgledami merlin jest najbardziej wygodny dla internautow. Ja juz mam tam dosyc pokazną zniżke, i nie chcialbym jej tracic, inni zapewne maja jeszcze większ, wiec pokażmy merlinowi.pl. ze czytenkow literatury homo jest o wiele wiecej.

 • Piotr

  [Re: Polecamy: Homoseksualizm grecki]

  http://www.homini.com.pl to strona wydawnictwa, na ktorej mozna zamowic „Homoseksualizm grecki”. Wprawdzie to nie merlin, ale mysle, ze warto zamowic wprost u wydawnictwa i wesprzec tych, ktorzy nas wspieraja. Pozdrawiam x

 • Kika

  [Re: Polecamy: Homoseksualizm grecki]

  Nasz dobrodziej zyskalby jeszcze wiecej, gdyby swoja oferta zainteresowal sklep internetowy, i oczywiscie merlin.pl

 • Eponym

  [Re: Polecamy: Homoseksualizm grecki]

  Słyszałem, że w Grecji nie tak istotny (jesli w ogole) był w łóżku podział na kobietę i mężczyznę, ale podział „aktywny/pasywny”. A więc mówienie o homoseksualizmie nie jest do końca ścisłe (nie do konca zbiezne ze wspołczesnym wyobrazeniem o seksualnosci). Dowodem na to maja byc np. aluzje w dramatach ukazujace kogos jako wlasnie „pasywnego” (i tym samym osmieszajace parodiowana osobe). Zdaje sie, ze Foucault pisal, iz dopiero chrzescijanstwo zrezygnowalo z pojmowania seksu jako aktu cielesnego niosacego rozkosz. Jako, ze Grecy uznawali „aktywnego” za tego, ktory odczuwa przyjemnosc z seksu. Ciekawe, ze to co dzis wzbudza kontrowersje wsrod wiekszosci calego spoleczenstwa nie bylo dostrzegane u Grekow.
  Pytanie za 100 punktow: Czy mozna powiedziec, ze Grecy byli pedofilami?
  W kontekscie emocji wokol nowopowstalej holenderskiej partii skupiajace osoby, chcace obnizyc ustawowy wiek dopuszczajacy akt seksualny do lat 12, chcialbym dowiedziec sie, czy wszystkie kultury, w ktorych dopuszcza sie tak niskie granice wiekowe musza byc chore (w medycznym sensie tego slowa). Co o tym myslicie?
  Drugie pytanie za 200 punktow: czy uwazacie, ze slusznie nazywa sie osoby, ktore (jak ja) uwazaja za sluszne obnizenie wspomnianej granicy, pedofilami? Dla mnie to taki sam retorycznie dyskwalifikujacy zabieg jak krzyczenie do manifestujacych (czesto nie homoseksualistow), ze sa „pedalami”.
  Mamy wiec wolnosc przekonan?

 • Breslauer

  [Re: Polecamy: Homoseksualizm grecki]

  bardzo miłe polecenie, ale… może by jednak odsłonić rąbka tego, co książka opisuje? bo ja niestety mam poczucie, że to jest zlepek tekstów marketingowych, a nie opis książki. jak dotąd wiem tylko, że temat jest ze względów ogólnych ciekawy, oraz autor nie byle jaki, ale co w niej konkretnie jest – ani ani. i skąd ja mam wiedzieć, że warto po nią sięgnąć? a może to nieźle i fachowo wyrobiony gniot nie do czytania? nie tak się zachęca do książek

 • filolog

  [Re: Polecamy: Homoseksualizm grecki]

  Ksiązka jest naprawdę dobra. Studiuję filologię klasyczną i nie mogłem uwierzyć w to, co czytam. Ma dość ostre momenty. Ach ci starożytni…

 • michal

  [Re: Polecamy: Homoseksualizm grecki]

  geje gora

 • Serreth

  [Re: Polecamy: Homoseksualizm grecki]

  do pana Eponyma:
  Kultury o obniżonym (w stosunku do naszej normy) wieku legalnej seksualności nie muszą być uznane za chore, ale 12 lat, to nawet mocno naciągając przesada! Nawet starożytni grecy uznawali pederastię (nie mylić z pedofilią) dopiero w ‚wieku boskim’, czyli między 13 a 18 rokiem życia, gdzie teoretycznie do stosunków płciowych dochodzić miało znacznie później, niż u początków owego wieku.
  Oczywiście, seksualność nastolatków jest czymś, czemu zaprzeczyć się nie da, ale kwestia wątpliwości w sprawie obniżenia wieku tyczy się nierówności psychicznej pomiędzy osobą dorosłą a nastoletnim podrostkiem. Prawo chroni nie ciało a naiwność. Po prostu dorosłemu o niekoniecznie czystych zamiarach jest niezwykle łatwo oszukać i wykorzystać kogoś, kto jeszcze nie ma doświadczenia w kontaktach międzyludzkich i nie mam tu na myśli tylko kontaktów seksualnych.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa