Zawieszamy dział ''Pomoc psychologa''

Z przykrością informujemy, że zmuszeni jesteśmy zawiesić wirtualna poradnię „Pomoc psychologa”, dzięki której dziesiątki osób otrzymało doraźną pomoc i skierowanie do fachowej poradni „w realu”. Niestety poradnictwo psychologiczne w naszym kraju raczkuje, dobrych specjalistów jest niewielu, próżno również szukać psychologów, którzy chcieliby zająć się podstawową pomocą na zasadzie wolontariatu. Dziękujemy Bartkowi, Marcinowi i Rafałowi za współpracę i odpowiedzi na prośby o pomoc złożone za pośrednictwem naszego portalu.

Chcielibyśmy przy okazji zastanowić się nad kondycją naszego środowiska. Niewątpliwie cieszy nas fakt, że potrafimy walczyć o nasze prawa poprzez różnego rodzaju akcje: edukacyjne programy, parady i demonstracje, protestacyjne akcje mailingowe itp. Świetnie, że nasi przedstawiciele są obecni w ogólnopolskich mediach, a sami geje i lesbijki odrzucają strach i wychodzą z ukrycia. Smutne jest natomiast to, że kuleje poradnictwo. Na parady przychodzą bowiem ludzie, którzy radzą sobie ze swoim życiem, potrafią obłaskawić lęk przed odrzuceniem przez Kościół, społeczeństwo czy bliskich. Na co dzień nie zdajemy sobie jednak sprawy, że wśród nas – w głębokim ukryciu, a zatem niewidoczni – żyją kobiety i mężczyźni potrzebujący pilnej pomocy psychologa, psychoterapeuty czy nawet psychiatry. Z e-maili, które przychodziły do nas wyłania się obraz niewyobrażalnego wprost cierpienia, problemów, przy których bledną nasze codzienne zmartwienia. Często ludzie ci nie wiedzą, do kogo się zgłosić i gdzie szukać pomocy. Czasem trafiają do NIEODPOWIEDNICH pseudospecjalistów, którzy w ramach jakiejś ideologii (najczęściej religijnej) podejmują prób tzw. „leczenia”.

Psychologowie zachęcają: przychodźcie, układajcie wasze życie, pomożemy wam. Niestety w większości przypadków barierą nie do przeskoczenia dla osób szukających porady są… pieniądze. Fachowa pomoc bowiem kosztuje, a psychoterapeuci nie chcą być wolontariuszami. Rozumiemy to – zdobycie odpowiednich kwalifikacji jest niesłychanie kosztowne, poza tym każdy z nas musi jakoś zarabiać na życie. Uważamy jednak, że nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze i „codzienny chleb”. Gdyby tak było, nigdy i nigdzie nie powstałby ruch wolontariacki. Nie ma pieniędzy, nie ma pomocy. W efekcie ludzie z problemami zostają sami ze swoim cierpieniem, a przecież samo wołanie o pomoc to już jest wielki dla nich wysiłek – czasem jedyny. Człowiek, którego nikt nie słucha, w końcu przestaje prosić…

Wszystkich potrzebujących prosimy o zwrócenie się do poradni LAMBDY.

Chcielibyśmy zaprosić Was do dyskusji wokół tego tematu. Może wspólnie dojdziemy do jakichś wniosków? Może coś wymyślimy, znajdziemy jakieś drogi wyjścia z tej ślepej uliczki?

17 komentarzyZawieszamy dział ''Pomoc psychologa''

 • Walpurg

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  Psychologia to bardzo trudne studia, do tego kosztowne. Psychoterapeuta musi poświęcić na edukację dodatkowe lata juz po zakończeniu studiów.
  Jednocześnie, ze względu na charakter tej pracy, trudno wymagać od psychoterapeutów i psychologów, by pracowali po 10-12 godzin na dzień. To wszystko sprawia, że zapewne trudno pozyskać kogoś do darmowej pomocy.

  W każdym razie lepiej nie oddawać swoich losów w ręce byle kogo. Dzisiaj psychologów się namnożyło (- Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, Wrocławiu i Sopocie wypuszcza psychologów w ogromnych ilościach), ale jaka jest ich jakość?
  Uczelnia ta ma bardzo dobrą opinię, ale czy ilość idzie w parze z jakością? Studiuje tam na przykład powszechnie znana osoba, która jednocześnie słynie ze swojej agresji… I czy można być psychologiem mającym pomagać konkretnym ludziom, gdy studiuje się psychologię zaocznie?
  Na pewno można być dobrym psychologiem-teoretykiem, ale czy potrafi się pomagać innym?

  Ale i tak największym zagrożeniem są „psycholodzy katoliccy” – przed nimi trzeba uciekać, ile sił w nogach.

 • KASSS

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  Dokładnie to samo przeszliśmy na kasss.comie. Dwa lata działały porady psychologiczne „Nikodem” a z czasem trzeba było je zamknąć.

  Trudno o osoby, które za darmo i konsekwentnie będą poświęcały swój czas na anonimową pomoc. Taka jest niestety prawda.

 • Mio

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  Może sami byśmy zorganizowali takie „interaktywne kółko” na tej stronie gdzie młodzi i szukający pomocy mogli by sie zapytać coś poradzić, gdzie niemieli by wstępu ludzie z tekstami homofobicznymi lub obrażającymi dane osoby. Mam na myśli coś w rodzaju forum. Tylko żeby niebylo w nich można zamieścić tekstów dołujących osoby z problemami. Co wy na to?

 • ebh

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  Mozna chodzic na terapie z ubezpieczenia i nie musi to oznaczac gorszej jakosci uslug niz prywatnych, a wiem, ze nawet lepsza. Mozna sie wymieniac informacjami kogo i gdzie unikac, a kogo i gdzie polecic i to nic nie kosztuje. Mozna wybrac taki rodzaj terapii, ktory jest zarazem skuteczny jak i nie jest horrendalnie kosztowny jak przy terapiach dlugoterminowych, czesto wystarcza kilka sesji, a wtedy wydatek nie jest wielki. Wreszcie, porady wirtualne w jakims stopniu moga byc pomocne, ale nie zastapia sesji z terapeuta.

 • Erico

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  Zadaniem homikowego z zalozen psychologa nie bylo doprowadzenie terapii do konca, bo jest to niemozliwe. Byl to raczej „psycholog pierwszego kontaktu”, kierujacy do mniej wirtualnych sposobow poradnictwa. Odgrywal tez role w przypadkach pirwszego coming-outu – przed samym soba:-)
  Jezeli nasze kochane organizacje sie nie wezma do roboty w tym wzgledzie (a organizacje maja granty, lokale i dostep do fachowych osob itp…), to zrobia to za nas psychologowie z drugiej strony barykady – leczący Jezusem i elektrowstrzasami

 • Rafał

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  To że wykształcenie kosztuja kupę forsy nie jest najlepszym wytłumaczeniem – gdyby tak było, to lekarze z Zachodu (i nie tylko) nie jeździliby do Afryki (np. w ramach programu Lekarze bez granic) kisić się w brudzie, smrodzie i chorobach, tylko siedzieliby w przytulnych gabinetach i przyjmowali czystych i sterylnych staruszków i zagrypione dzieciaki i yuppies…

 • ebh

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  Tak samo dobre wytlumaczenie jak i kazde inne, a w ogole nie widze powodu by ktokolwiek kto nie zarabia godziwie na siebie i swoja rodzine mial sie tlumaczyc z tego, ze nie pracuje za darmo.

 • Nina2

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  No coz, zawsze mozliwy self-service. Proponuje madre forum dyskusji, gdzie zainteresowani sami sobie duzo pomoga. Chocby wygadaniem sie i wymiana doswiadczen. A paru prawdziwych psychologow tez moze zajrzec.
  (Cos podobnego mialam kilka mies temu na forum schizofrenii ( http://www.schizofrenia.info.pl )- tam bardzo ostro mysla. Nawet poczatkowo chciano mnie wykopac, ale udalo mi sie kilku osobom pomoc.)

 • Rafał:)

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  Moze czas prosic kogso o wstawiennictwo, aby darmowo zaczeli pracowac psychologowie, tak jak prosi agent SB – o. Konrad Hejmo,
  wypowiedź w Radiu Maryja i TV Trwam :
  „Wierzę, że Maryja Matka Niezawodnej Nadziei, poproszona przez Ojca Źwiętego, da nam wszystkim pokój serca, radość, a Kościołowi da mądrość i odwagę w bronieniu swoich kapłanów i wiernych. Szczęść Boże”.

 • MarekWROC --> Rafal

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  a co tu ku…wa hejmo robi? nie widze zwiazku

 • ondansetron

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  Info ze stony trójmiejskiego oddziału KPH…
  Szukajcie a znajdziecie 😉

  GRUPA ROZWOJU OSOBISTEGO I WSPARCIA DLA LESBIJEK I KOBIET BISEKSUALNYCH

  GRUPA ROZWOJU OSOBISTEGO I WSPARCIA DLA GEJÓW I MĘŻCZYZN BISEKSUALNYCH

  JEŻELI:

  * doświadczasz trudności życiowych jako lesbijka, gej lub osoba biseksualna;

  * poszukujesz odpowiedzi na pytania, które dotyczą twojej homo- lub biseksualności;

  * chcesz się dowiedzieć, jak homofobia wpływa na ludzi, którzy cię otaczają i na ciebie samą;

  *chcesz zrozumieć postawy twoich rodziców i bliskich;

  *zastanawiasz się nad coming outem;

  *chcesz stać się silniejsza/y i bardziej pewna/y siebie;

  *chcesz w przyjaznej atmosferze podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, uzyskać wsparcie i udzielić go innym

  ZGŁOŹ SIĘ DO GRUPY !

  Grupy będą spotykać się raz w tygodniu przez 3 miesiące.

  Udział w grupach jest bezpłatny.

  Zapraszamy również na konsultacje psychologiczne dla osób homo-, biseksualnych, osób niepewnych własnej orientacji seksualnej lub płci oraz dla ich rodziców.

  Prowadząca: dr Katarzyna Bojarska, psycholożka z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizująca się w problematyce homofobii i specyfiki doświadczeń osób homo- i biseksualnych.

  Informacje o zapisach można uzyskać mailowo: lgbt@op.pl lub telefonicznie: 0 501 81 89 98.

  Rozpoczęcie każdej z grup będzie poprzedzone spotkaniami indywidualnymi o charakterze zapoznawczo-informacyjnym.

  (tromiasto.kampania.org.pl)

 • creeperli

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  bazen kto pisze ze np. psychologia to trudne studia i nalezy potem sie doksztalcac..

  a kote nei sa trudne i ktore nie wymagaja ciaglej nauki.
  prawo,ekonomia, jezyki, biologia, chemia itp.
  jesli studiujesz i chcesz byc dobry w tym co robisz zawsze bedziesz musial sie uczyc!!!

  a co do psychologow no tak, „pomahgają” czesto chyba wedlug swojego dekalogu a nie proboja byc obiektywni i pomoc osobie ,odcinajac sie od swoich przykazan.

  szkoda.

  no ale jak ktos idzie na psycholkogie z zasady a nie z powolania i ma ten szosty zmysl…to tak jest

  mam nadzieje ze te srodowisko psychologow wykaze sie w koncu wiekszym profesjonalizmem.
  np. we Wroclawiu jest pani psycholog z NFZ ktora sie specjalicuje pod katem problemow wynikajacych z napetnowanej oriantacji (homo)sexualnej , jest to darmowe bo w ramach NFZ, kmolo akademi muzycznej ,obok placu 1. maja.

  polecam

  i napewno nie probuje leczyc, bo z tego sie smieje otwarcie…probuje pomoc mlodemu homosexualiscie zrozumiec swoja orientacje i zaakceptowac ja, jesli sa takowe problemy, a rodzicom uzmyslowic ze to nie choroba i leczenie to religijna propaganda na zdrowie.

  czolem

  co do darmowych ,woloontariatu.

  w koncu nikt z nas na darmo nei studiuje, a w Polsce jak na moje oko, to sie napewno nie promuje nauki…. bo niedosc ze za wszystk otrzeba placic, szkola juz nic nie zalatwia ,to jeszcze zeby dostac prace po… tez nie jest zbyt latwo, wiec dlaczego pomagac za darmo ,jak wiekszosc i tak skromnie zyje…

  to nei niemcy, nie anglia, gdzie jest mocno zarysowany wolontariat.. w koncu on jest pochodna dobrobytu spolecznego.
  creepi

 • Krzysztof

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  Szkoda, że zamyka sie ludzom często jedyną drogę do uzyskania choćby podsatwowej (elementarnej) informacji, pomocy i wsparcioa! Osobiście długo szukałem takiej możliwości, gdyż nie stać mnie na wydatki zawiązane choćby z prostą poradą! Tak bardzo ucieszyłem się, że trafiłem na tę stronę, a TU wielkie rozczarowanie! NIE MOŻEMY CI POMÓC, BO PORAD PSYCHOLOGICZNYCH JUŻ NIE UDZIELAMY!!!Kochani NIE wolno Nam stać i bezczynnie przyglądać się cierpieniu innych ludzi – będących często na granicy załamania psychicznego, nerwowego itd.

 • NIKI

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  Nie zawsze potrzebna jest pomoc psychologa, nieraz po prostu chcę z kimś pogadać. W necie znalazłem kilka osób mających takie same problemy no i jakoś poszło. Znalazłem kilku psychologów zajmujacych się pomoca, niestety płatną, ale dobre chodziaż i to. http://www.psych.pl, psycholog@kce.waw.pl, tu indywidualnie umawiacie się. Może komuś sie przyda.

 • Izuka

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  JA DOPIERO KILKA DNI TEMU ZNALAZŁAM TĄ STRONKĘ I MYŹLAŁAM, ŻE MOŻE TU MI KTOS POMOŻE. BARDZO MI PRZYKRO, ŻE STRONKA NIE FUNKCJONUJE, ALE CIESZĘ SIĘ, ŻE WCZEŹNIEJ LUDZIE OTRZYMYWALI POMOC DZIĘKI STRONCE. POZDRAWIAM I PROSZE O KONTAKT GDY SIĘ COŹ ZMIENI. POZDRAWIAM (izuka@interia.pl)

 • Przemek

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  Ja zawsze myslalem ze zrodelm wiekszosci problemow psychologiczgicznych gejow
  sa frustracje emocjonalne. Prostym jezykiem mowiac zakochales sie w koledze z klasy i nie wiesz jak sie do niego zblizyc jak powiedziec jemu, swiatu o tym tak by nie wydac sie smiesznym. Tego typu problemy pojawiaja sie w zyciu w kazdym srodowisku i rozwiazaniem jest po prostu powierzyc te probelmy zaufanej osobie.
  Najprostszym rozwiazaniem, powtarzam, jest znalezc partnera i na niego przelac swoje uczucia, pokochac go i zyc z nim razem na dobre i na zle. Oj gdyby geje stosowali to ostatnie rozwiazanie zamiast z powodu swojej proznosci i znudzenia odpychac ludzi ktorzy chca sie do nich zblizyc..

  Niestety na frustracji gejow zeruja liczne osoby trzecie. Mowie to o mnozacych sie organizacjach LGBT ktore w wiekszosci skladaja sie z ludzi chetnych do udzielania pomocy, przyjaciol od serca, ludzi ktorzy homosexualistami wogole nie sa.
  Monza sie rozne domorosle poradnie psychologiczne ktore wmawiaja w ludzi ich rzekoma chorobe i jeszcze bardziej pogarszaja stan. Ja wiem co mowia bo sam gejem jestem i poznalem jacy ludzie sa w LGBT organizacjach.
  Karierowicze szukajacy sensacji ..

  Pozatym ja nie rozumiem dlaczego niby trzeba sie trzymac z daleka od kosciola katolickiego i porady jakiej udzielic moze ksiadz. Religia jest czescia naszej kultury i kazdy z nas niezaleznie od swojej orientacji stwierdzic moze czy potrzeba mu spowiedzi czy nie. Ja widzac zepsucie w swiatku gejow coraz bardziej Boga wlasnie a nie domoroslych psychologow w sercu sie doszukuje.

  Najwieksza krzywde uczynic moze czlowiekowi blizni gdy odrzuca go gdy ten peirwszy jest w potrzebie. Ja spotkalem wielu gejow ktorzy to robia bez mrugniecia okiem. Mniejszosc powinna pomagac innym, wyciagac reke a nie wolac o swoje prawa ktorych nikt nie narusza.
  Przemek

 • Paweł

  [Re: Zawieszamy dział ”Pomoc psychologa”]

  Na serio nie ma nikogo z psychologów, kto czasem odpisałby parę akapitów w perspektywie poważnych problemów? Trudno mi w to uwierzyc. Ja jestem psychologiem, młodym, ale z kilkuletnim juz doświadczeniem, zajmuje się psychologia kliniczną i neuropsychologią i od jakiegoś roku przyjmuję – za darmo – osoby po urazach czaszkowo-mózgowych w ramach działań naukowych. Uważam, że to trochę przesada, jeśli mówi sie, że nie można poświęcić trochę czasu człowiekowi w potrzebie. Jakby co, to do mnie Czytelnicy moga napisać jeśli tylko będą w sytuacji wymagającej szybkiej konsultacji.
  hagen2@poczta.onet.pl

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa