Kaczyński do prokuratury

Organizatorzy Parady Równości jeszcze w czwartek złożą doniesienie do prokuratury w sprawie przekroczenia uprawnień przez prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego poprzez zakazanie przemarszu gejów i lesbijek ulicami Warszawy. Przedstawiciele środowiska osób homoseksualnych podziękowali policji za ochronę manifestacji.

Jak mówił w czwartek na konferencji prasowej prezes Fundacji Równości Tomasz Bączkowski, Kaczyński przekroczył swoje uprawnienia, działając na szkodę interesu publicznego i prywatnego, odmawiając gwarantowanego w Konstytucji RP prawa do zgromadzeń. Doniesienie dotyczy także poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariusza publicznego.

– Kaczyński zakazując parady poświadczył nieprawdę powołując się na przepisy ruchu drogowego, podczas gdy rzeczywisty powód odmowy – naszym zdaniem – był polityczny – powiedział Bączkowski. Oficjalnym powodem braku zgody na Paradę Równości było niedostarczenie przez jej organizatorów projektu zmiany ruchu drogowego podczas planowanego przemarszu.

– Nie może być tak, że w demokratycznym państwie, w którym obowiązują przepisy polskie, ale i międzynarodowe, polityk, jednocześnie urzędnik interpretuje to prawo według własnego uznania – mówił Bączkowski. Powtórzyli, że są zdeterminowani doprowadzić sprawę do końca – nawet przekazać sprawę do Trybunału w Strasburgu.

W doniesieniu przedstawiciele Fundacji Równości powołują się na przepisy Kodeksu karnego, konstytucję oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka. Doniesienie zostanie przesłane pocztą.

Wcześniej od zakazu zorganizowania parady jej organizatorzy odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odwołali się także do wojewody mazowieckiego od zakazu zorganizowania wieców stacjonarnych, które miały się odbyć zamiast parady. Fundacja Równości nie otrzymała jeszcze żadnej odpowiedzi.

od redakcji: Szkoda, że tak późno. Od decyzji można było się odwołać już rok temu.

źródło: gazeta.pl

4 komentarzeKaczyński do prokuratury

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa