Parada się odbędzie – oświadczenie

Oświadczenie Fundacji Równości, organizatora tegorocznej Parady Równości w Warszawie

Zaniepokojeni deklaracjami prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, iż ponownie – bezprawnie gwałcąc Konstytucję RP – zakaże legalnej i pokojowej Parady Równości, chcemy stanowczo oświadczyć, iż wbrew jego decyzji Parada odbędzie się 11 czerwca.

Nie możemy dłużej tolerować poniżania i dyskryminowania gejów i lesbijek oraz innych grup społecznych przez osobę, która zamierza kandydować na najwyższy urząd państwowy. Nie możemy pozwalać na dalsze traktowanie nas jako obywateli i obywatelek gorszej kategorii tylko dlatego, że jesteśmy innej niż dominująca orientacji seksualnej.
Ubiegłoroczny zakaz Parady Równości – wielkiego święta tolerancji – był zamachem na podstawowe prawa człowieka zagwarantowane m.in. w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Obywatela, a przede wszystkim w polskiej Konstytucji. Zakaz ten spotkał się ze stanowczą reakcją wielu środowisk w Polsce i poza jej granicami.

Zapowiedzi zakazu Parady Równości już wzbudziły stanowczy sprzeciw społeczny. Nie może być bowiem przyzwolenia dla łamania praw człowieka w kraju, który uważa się za będący częścią wielkiej wspólnoty europejskiej oraz ceni naukę społeczną Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Kraj, który słusznie poucza Białoruś w sprawie praw człowieka, nie może łamać tychże praw u siebie.

Dlatego też uznaliśmy, że nie możemy dalej znosić upokorzenia. Nie zgadzamy się na poniżanie i odbieranie nam prawa do pokojowej demonstracji. Nie zgadzamy się na to, żeby pokojowe demonstracje, jak pokazał ubiegłoroczny „Marsz Tolerancji” w Krakowie, były z łatwością zakłócane przez prawicowe bojówki i polityków.

Obawiamy się zapowiadanej przez polityków Prawa i Sprawiedliwości „czarnej nocy”, która ma spotkać gejów i lesbijki. Historia nauczyła nas, że holokaust, pogromy i zbrodnie nienawiści wydarzają się tam, gdzie niektórzy zaczynają się uważać za lepszych, bardziej moralnych albo bardziej aryjskich od innych. Nie dopuścimy do tego, aby politycy „Prawa i Sprawiedliwości” traktowali nas jak tych „gorszych” i pokazywali, że w Polsce nie ma dla nas miejsca. Pamiętajmy, że jeśli nie broni się wolności, łatwo można ją stracić.
Wzywamy więc wszystkie autorytety, w tym Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezydenta i Premiera RP do zajęcia stanowiska w sprawie ponownego zagrożenia pogwałcenia podstawowych praw człowieka.

Zachęcamy wszystkich, którym bliskie są ideały tolerancji oraz poszanowania praw człowieka do wzięcia udziału w Paradzie Równości. 11 czerwca pokażmy, że w Polsce, kraju będącym członkiem Unii Europejskiej, nie ma przyzwolenia na bezprawie i niesprawiedliwość.

Tomasz Bączkowski, prezes Fundacji Równości
Robert Biedroń, prezes Kampanii Przeciw Homofobii
Yga Kostrzewa, wiceprezes Lambdy Warszawa
Szymon Niemiec, prezes ILGCN Polska

8 komentarzyParada się odbędzie – oświadczenie

 • EmEmEms

  [Re: Parada się odbędzie – oświadczenie]

  idziemy na paradę. idziemy. idę.

 • markus

  [Re: Parada się odbędzie – oświadczenie]

  ja tesh idę:)!

 • Rafał

  [Re: Parada się odbędzie – oświadczenie]

  Ja tez ide!!!!!

 • pip

  [Re: Parada się odbędzie – oświadczenie]

  i ja!

  (cos nas tu malo)

 • grzes

  [Re: Parada się odbędzie – oświadczenie]

  Mysle, ze sprawa wymaga zancznie powazniejszych dzialn. Dzialan prawnych. Decyzja Kaczynskiego powinna byc zaskarzona do sadu i skarzona do skutku, w tym do Trybunalu Konstytucyjnego. Powinnismy tez naklonic powazne autorytety prawne do zajecia stanowiska, do oceny prawnej tego posuniecia Kaczynskiego. Powinno byc zalozone konto bankowe z podaniem do publicznej wiadomosci by wszyscy ktorzy chca wesprzec takie prawne dzialnia finansowo mogli to uczynic. To powinno byc konto oddzielne, tylko na ten cel. Powinnismy tez zawiadomic o tej sprawie jak najwiecej organizacji miedzynarodowych. Ale bez powaznego prawnego ustosunkowania sie do takiego bezprawia wszystkie inne nie beda skuteczne, a nawet beda woda na mlyn Kaczynskich i im podobnych. Potrzebna jest spoleczna i finansowa mobilizacja do skutku, az zostanie prawnie i prawomocnie osadzona ta decyzja.

 • bukowski

  [Re: Parada się odbędzie – oświadczenie]

  Tak, to chyba poważne zadanie dla KPH, ILGCN i LAMBDY, które to organizacje zajmują sie organizacją Parady.

 • Błażej

  [Re: Parada się odbędzie – oświadczenie]

  Zamiast lamentować i kombinowac , robić niczemu nie służące parady równości a tak naprawdę odmienności , zamiast pierdolić się po kontach , moze tak wszyscy ruszylibysmy dupę i stworzyli ugrupowanie polityczne co??? Do sejmu wejdziemy bo jest nas około 4% społeczeństwa (a kto wie czy nie więcej) .A nie sadzę zeby osoby homoseksualne zagłosowały wtedy na kogos innego skoro moga głosowac na swoich. Mało tego niektórzy tak zwani heterycy oraz biseksualni także zagłosują 🙂 . Z tym że jak znam życie to i tak nic nie bedziemy robić bo i po co przecież Kaczor zabroni a Roman potępi 🙁 Trzeba także podkreślic w programie partii że nie tylko będziemy sie zajmowac sobą ale również sprawami stricte dotyczącymi kraju a nasze sprawy (czyli spprawy gey, les ,bi) to jakby dodatek , że też jesteśmy normalnymi obywatelami płacacymi podatki i skutecznie (co niektórzy) działającymi w swoich lokalnych społecznościach (tyle że ukrywany swoja orientację sexualną ) .Ktoś może zaproponuje jakąś sensowną nazwe dla takiej partii???? Na poważnie tak/. Mnie chodzi po głowie cos takiego zeby było wiadomo że partia reprezentuje i homo i les i bi hmmm nie mam pomysłu ale na przykład Unia Gejów Lesbijek i Biseksualistów, no coś w tym rodzaju 😀 pomuślcie nad tym moze to jest droga do normalności??????/

 • grzes

  [Re: Parada się odbędzie – oświadczenie]

  Wygrajmy te jedna sprawe w sadzie to bedzie wymierny skutek.
  Partaia to dobry pomysl ale nieralny w tej sytuacji w tym kraju. Magrych lesbijek i gejow jest duzo, ale sa w ukryciu, takze przed identyfikowaniem ich z aktualnych, skloconym naczalstwem KPH, Lambdy i innych.
  Nie ma innej drogi jak droga malych, konsekwentnych, skutecznych krokow. Zjednoczny sie w tej sprawie to bedziemy wiedzieli do czego realnie jestesmy zdolni i na co nas stac.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa