Młodzież bezkarnie rzucała kamieniami

„Do dziś nikt nie stanął przed sądem za zorganizowanie w zeszłym roku nielegalnej demonstracji przeciwko Marszowi Tolerancji. Policja twierdzi, że nie ma dowodów, by ktoś kierował rozjuszonym tłumem przeciwników marszu, choć media dokładnie opisywały, kto z nich był najbardziej aktywny.” – pisze Jarosław Sidorowicz w Krakowskiej Gazecie.

Wszyscy pamiętamy zdarzenia z zeszłorocznego Marszu Tolerancji, podczas którego w stronę pokojowo demonstrujących gejów i lesbijek posypały się kamienie i jajka. Jak dotąd, efekt policyjnego dochodzenia to zarzuty udziału w zbiegowisku wobec siedmiu osób i jednej o czynną napaść na policjanta.

„Organy ścigania są za to dziwnie bezradne wobec organizatorów kontrmanifestacji, choć była ona nielegalna, bo Urząd Miasta Krakowa dzień wcześniej zakazał zgromadzenia przeciwników marszu. Przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii kilkakrotnie składali doniesienia do prokuratury w sprawie zajść podczas Marszu Tolerancji. Bezskutecznie.

Prokuratura sprawą się nie zajmie, tłumacząc się tym, iż należy to do gestii Policji. „Policja twierdzi z kolei, że nie ma dowodów, które pozwoliłyby wskazać na kierujących tłumem przeciwników tolerancji. Komisarz Sylwia Bober-Jasnoch z biura prasowego krakowskiej policji potwierdza, że przebieg zajść był filmowany przez policję, ale nagranie – jej zdaniem – nie dało podstaw do stawiania komuś takich zarzutów. – Osoba kierująca musi nawoływać do gromadzenia się, rozwieszając np. ulotki, wydawać podczas demonstracji polecenia, przemawiać. Jej zachowanie musi wskazywać na przewodniczenie. Sam udział nie wystarczy – przekonuje.”

Jak pisze Jarosław Sidorowicz, w innych przypadkach, dotyczących demonstracji przeciwko wojnie w Iraku, czy akcji przeciw wizycie prezydenta Putina w Krakowie, Policja poradziła sobie ze znalezieniem materiału dowodowego.

„To nie jest bezradność organów ścigania, tylko jawny sabotaż. Kilkudziesięciu policjantów osłaniających uczestników pokojowej manifestacji nie widziało tego, co dostrzegli wszyscy.” – dodaje autor.

źródło: gazeta.pl
http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,2651276.html

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa