- homiki.pl - https://homiki.pl -

Witaminy

Witaminy są niezbędnymi składnikami odżywczymi i pokarmowymi organizmów. Ze względu na to, że nasz organizm codziennie zużywa ich duże ilości, musimy dostarczać je wraz z pokarmem. Witaminy dostarczamy również poprzez kosmetyki.

Do produkcji wielu z kosmetyków wykorzystywane są liczne witaminy, co pozwala na wprowadzanie ich do organizmu bezpośrednio poprzez skórę. Wspomnę tutaj, że do najcenniejszych składników bogatych w witaminy dodawanych do produkcji preparatów kosmetycznych i stosowanych bezpośrednio w kosmetyce, należą dobrze znane produkty pszecze (pyłki, mleczko), a także kawior i tran.

Witaminy ogólnie podzielone są na dwie grupy, na te rozpuszczalne w wodzie i te rozpuszczalne w tłuszczach, do których zalicza się A, D, E, K, B5, B, a także NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) nazwane witaminą F.

Zacznijmy od omówienia najpopularniejszej witaminy w kosmetyce – witaminy E, zwanej witaminą młodości. Witamina ta jest naturalnym antyutleniaczem, dlatego często wykorzystywana jest w kosmetykach jako konserwant, zwłaszcza gdy kremy zawieraja witaminę C oraz NNKT (wit.F). Witamina E chroni skórę przed zbyt szybkim starzeniem się, dodaje „żywotności” organizmowi, zapobiega powstawaniu przebarwień na skórze. Witamina E ze względu na swoje wspomniane wyżej właściwości ma szerokie zastosowanie w maseczkach, kremach, lotionach, mleczkach, balsamach, kremożelach. Jest szczególnie polecana do skóry z objawami starzenia się, z przebarwieniami, wrażliwej, wymagającej szczególnej opieki.

Witamina F (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) używana jest przy produkcji specjalistycznych kremów, które wykorzystywane są przy pielęgnacji skór niemowlaków oraz przy oparzeniach i podrażnieniach skórnych oraz przy skórze wymagającej szczególnej opieki. Witamina ta znajduje się w olejkach wytwarzanych z kiełków zbóż, awokado, wiesiołka, ogórecznika oraz w olejku lnianym. Olejki te wykorzystywane są do produkcji najlepszych i najdroższych kosmetyków. Trzeba tu podkreślić, że witamina ta ma właściwości antyalergiczne, dobrze się wchłania, wspomaga organizm w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Niedobór tej witaminy powoduje wiele poważnych schorzeń.

Kolejną witaminą, która ma duże znaczenie w utrzymaniu naszej skóry w zdrowym stanie jest witamina H. Zapobiega ona łojotokowi i łuszczeniu się skóry, łagodzi stany zapalne skóry i im przeciwdziała. Niedobór między innymi tej witaminy przyczynia się do przedwczesnego siwienia. W kosmetykach bardzo często łączona jest z witaminą B5 (D-pantenolem).

Ogólnie dobrze znaną witaminą jest również witamina A, czyli Retinol, używana w kosmetykach przeciwzmarszczkowych i seriach kosmetyków do skóry zniszczonej przez słońce. Polecana jest również do pielęgnacji skóry suchej. Dodajmy tutaj, że witamina A zawiera biologicznie czynny B-karoten.

Witamina K wykorzystywana jest przy dermokosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cer naczynkowych, podatnych na wylewy podskóne i siniaki. Witamina K zmniejsza zaczerwienienie skóry, wzmacnia naczynia krwionośne skóry – zmniejsza ich przepuszczalność – korzystnie wpływa w ten sposób na mikrokrążenie skórne. Witaminę tą wykorzystuje się również w procesie wzmacniania kośćca. Jednakże jej głowną właściwością i największą zaletą jest wspomaganie krzepnięcia krwii i tamowanie krwotoków.

Dobrze znana w kosmetyce jest również witamina C, ze wzglądu na swoje właściwości wybielające – wykorzystywane w kremach i maseczkach lekko wybielających. Dużą zaletą witaminy C jest jest również to, że wzmacnia naczynia włosowate oraz błony komórkowe, a co najważniejsze jest ona niezbędna do wytwarzania podstawowego białka tkanki łącznej, czyli kolagenu, co wykorzystywane jest w kremach przeciwzmarszczkowych.

Oprócz wyżej wymienionych właściwości witamina ta zapobiega również powstawaniu siniaków, przyspiesza gojenie, pomaga w utrzymaniu zdrowych i silnych wiązadeł i ścięgien oraz dziąseł. Należy tutaj wspomnieć, że witamina C w połączeniu z NNKT (wit.F) wspomaga usuwanie nadmiaru cholesterolu z krwi.

Witamina D jest odpowiedzialna za stan i kondycję naszych włosów, paznokci, jak również i kości. Niedobór tej witaminy w organiźmie powoduje skłonności do łysienia i łojotoku skóry. Dość poważny niedobór tej witaminy może powodować krzywicę oraz sprzyjać powstawaniu próchnicy. Witamina PP wpływa na przemianę wodną naszej skóry i rozszerza jej naczynia krwionośne. Witaminę PP wykorzystuje się również przy leczeniu uczuleń na promienie ultrafioletowe.

Rozległy zakres działania i duże znaczenie mają witaminy z grupy B. Ich niedobór w organizmie prowadzi do ogólnego osłabienia organizmu, którego pierwszymi objawami są wypadające lub rozdwajające się włosy, pękające paznokcie, stany depresyjne, osłabienie mięśni, utrata masy ciała, pękanie i zapalenia kącików ust, wrażliwość na światło objawiające się łzawieniem z oczu. Są to tylko nieliczne przykłady skutków niedoboru witamin z grupy B w naszym organizmie. Powikłań z powodu niedoboru tej witaminy jest znacznie więcej i są one groźniejsze, dlatego ważne jest by nie brakowało jej w naszym organizmie.

Witamina B1 odżywia włosy i skórę, wykorzystuje się to w produkcji maseczek, toników, szamponów i odżywek. W dermatologii wykorzystywana jest przy leczeniu czyraków i dermatoz na tle alergicznym. Jest to bardzo nietrwała witamina, na dodatek którą organizm ludzki nie potrafi magazynować – musi być więc dostarczana z zewnątrz.

Witamina B2 stosowana w preparatach i kuracjach leczących trądzik i łojotokowe zapalenie skóry. Wspomaga utrzymanie naturalnego kolorytu i stanu skóry. Zapobiega wypadaniu włosów, jest jedną z witamin opóźniających powstawanie z marszczek, zwłaszcza wokół ust.

Witamina B5 wnika poprzez skórę do korzeni włosów i w górne warstwy paznokci i wzmacnia je. W kosmetyce wykorzystuje się ochronne właściwości tej witaminy przed promieniowaniem.

Witamina B6 wspomaga zwalczanie trądziku młodzieńczego, leczenie zapalenia warg i języka. Jej niedobór powoduje zmiany łojotokowe skóry. Wykorzystywana jest w dermokosmetykach mających na celu pielęgnację skóry tłustej i mieszanej.

Na zakończenie dodam, że warto jest zwracać szczególną uwagę na skład chemiczny kosmetyku, co on zawiera w sobie i w jakim procencie i czy sprosta naszym potrzebom.

Autorzy:

zdjęcie Mikołaj

Mikołaj „jalokim” Maciejewski [1]

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 53; nazwa: Mikołaj „jalokim” M