prof. Maria Szyszkowska o szansach naszej Ustawy

Jest Pani autorką m.in. projektu ustawy o związkach homoseksualnych. Jaka jest szansa, by zajął się nią jeszcze ten parlament?

prof: Maria Szyszkowska: Jeżeli nie będzie przedterminowych wyborów, na co liczę, to jest szansa na rozpatrzenie tego projektu jeszcze w tej kadencji. Pomysł cieszy się dużym poparciem społecznym, ale mimo to potrzebne jest jeszcze dodatkowe doinformowanie. Tydzień temu skończyłam pracę nad przygotowaniem broszurki, którą wrzuciliśmy do poselskich skrytek. Wielu ludzi w ogóle nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo ważne sprawy w życiu ludzi będących w związkach partnerskich są nieuregulowane prawnie i jak bardzo komplikuje im to wszystko.

Co na przykład?

– Choćby sprawy zdrowotne i majątkowe. Teraz lekarz może odmówić udzielenia informacji o stanie zdrowia partnera, bo formalnie nie jest to nikt z rodziny, choć ludzie ci żyją razem w związku. Druga ważna sprawa to prawo do dziedziczenia majątku.

Kilka dni temu została Pani nominowana do Nagrody Nobla. Zaskoczyło to Panią?

– Tak. Do nagrody stąd jeszcze bardzo daleko, ale sama nominacja wynagradza mi wiele przykrości, jakich doznaję każdego dnia, na każdym kroku.

Jakie to przykrości?

– Ostatnio przez trzy miesiące miałam stałą ochronę policyjną. Dostaję listy z pogróżkami. To stres, a do tego prowadzę bardzo intensywny tryb życia. To są niekończące się podróże po Polsce. W tym tygodniu byłam już w Warszawie, Węgorzewie, teraz rozmawiamy we Wrocławiu. Jeżdżę na spotkania z ludźmi, bo tak najłatwiej dotrzeć do nich z informacją. Ale prawie nie zdarza się, żebym na takim spotkaniu nie została obrzucona inwektywami.

Nie boi się Pani?

– Nie, te podróże mnie umacniają. Spotykam się z ludźmi i dzięki temu wiem, że reprezentuję społeczeństwo w walce o tolerancję i przeciw nierówności materialnej.

źródło: Wieża Ciśnień, wrocławski dodatek Gazety.

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35769,2608931.html

3 komentarzeprof. Maria Szyszkowska o szansach naszej Ustawy

  • ×xX

    [Re: prof. Maria Szyszkowska o szansach naszej Ustawy]

    Ciekawe jakie szanse miała by pani profesor w wyborach prezydenckich…? Np. na portalu lewica.pl zebrała najwięcej głosów.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa