Gdyby ściany mogły mówić 2

Przedstawiamy recenzję nadesłaną przez naszego czytelnika. Wprawdzie filmu „Gdyby ściany mogły mówić” nie obejrzymy w TVP, ale jest on dostępny w znanych wypożyczalniach. Warto przy nim spędzić wieczór!

Ostatnio TVP2 wyemitowała drugą część filmu „gdyby ściany mogły 2 ” dotykającego problemów dotyczących płci pięknej. Pierwsza część filmu opowiadała o trudach macierzyństwa (akcja toczy się wokół problemu aborcji). Druga część ukazuje problemy, jakim każdego dnia stawiają czoła lesbijki. Film opowiada historie trzech lesbijskich par umiejscowione na przestrzeni lat.

Pierwsza opowieść – rok 1961 – opowiada historię dwóch starszych kobiet, które po wielu wspólnie spędzonych chwilach zostają rozdzielone – jedna z nich po upadku ze schodów trafia do szpitala, gdzie mimo udzielonej pomocy opuszcza swą partnerkę. Kobieta zostaje sama. W nikim nie znajduje oparcia po stracie przyjaciółki. Po wielu prośbach przeradzających się w szlochanie pielęgniarka udziela kobiecie wiadomości o śmierci jej towarzyszki życia. Jednak to nie koniec upokorzeń pogrążonej w rozpaczy kobiety. W przygotowaniach do pogrzebu bierze udział bratanek zmarłej, który jako jedyny prawny spadkobierca postanawia sprzedać dom zmarłej ciotki, pozbawiając jej przyjaciółkę dachu nad głową.

Lata 70- okres buntu, dzieci kwiatów i walk o równouprawnienie kobiet! Wśród aktywnych feministek organizujących spotkania, wygłaszających płomienne mowy działa grupa lesbijek walczących o lepsze jutro. Mimo że należą do „tej samej drużyny”, nie mogą zrozumieć zachowania swojej przyjaciółki, która zakochuje się w dość nietypowej jak na tamte czasy kobiecie. Wybranka jej serca odbiega od obrazu ówczesnej wyemancypowanej kobiety – nie nosił zwiewnych bluzeczek, długich włosów i sandałków, nie bierze udziału w demonstracyjnych wystąpieniach. Swym wyglądem i zachowaniem bardziej przypomina mężczyznę niż kobietę. Jest to przyczyną braku akceptacji tego związku nie tylko przez amerykańskie społeczeństwo, ale także przez lesbijską społeczność!
Ostatnia historia wprowadza nas w XXI wiek- wiek równouprawnienia i tolerancji! Jeśli nasz związek zyskał pozytywną opinię całego świata staramy się żyć jak każda przeciętna, „normalna” rodzina. A przecież nie ma nic piękniejszego niż tupot małych nóżek budzący nas ze snu. Problem w tym, że mimo powszechnej akceptacji homoseksualnych par społeczeństwo nie dojrzało do tego, aby powierzać małych obywateli dwóm tatusiom bądź w tym przypadku dwóm mamusiom. Dlatego bohaterki stają na głowie (dosłownie i w przenośni) by zostać szczęśliwymi mamami. W Stanach widok lesbijskiej pary w banku spermy czy sierocińcu nie jest uważany za „spisek przeciwko Bogu mający na celu zabicie w ludziach wiary i wartości chrześcijańskich…” (takie zdanie na ten temat ma pewna polityczna partia)!!! Miejmy nadzieję, że i My doczekamy czasów, w których gejowska czy lesbijska para będzie miała szansę powiększyć rodzinne grono o nowego mieszkańca – niekoniecznie Azora czy Perełkę!

Film porusza problemy aktualne do dziś. Brak wspólnoty majątkowej, akceptacji związanej z odmiennym stylem bycia to tylko wierzchołek góry lodowej zwanej Nietolerancją! Film ukazuje codzienność życia młodych dziewczyn i dojrzałych kobiet walczących o akceptację w społeczeństwie. Szczególnie polecam ludziom mającym problemy z własną osobowością – ludziom uważającym homoseksualizm za wybryk natury! Jak pokazują powyższe historie nie łatwo zdobyć zaufanie i poparcie we własnym środowisku, nie mówiąc o opinii Ogółu! Trudno Nam pogodzić się z odmiennością kogoś nam bliskiego. Trudno Nam zaakceptować cokolwiek co może być odebrane za coś nienormalnego. Film wiele zyskał dzięki świetnie odegranym rolą m.in. Sharon Stone ( Fran) i Ellen DeGeneres (Kal), które wcieliły się w bohaterki trzeciej opowieści pragnące wychować młodego Amerykanina. Krótkie, płynne, nie nudzące dialogi świetnie wkomponowują się w ramy fabularne filmu, co sprawia, że przedstawione obrazy są lekkie, miłe dla ucha i oka.

lakis

7 komentarzyGdyby ściany mogły mówić 2

 • viktor

  [Re: Gdyby ściany mogły mówić 2]

  czy to ma być recenzja? jeśli tak to raczej słaba. Słabszy jest jednak sam film, o ile pierwsza historia jest znośna to druga razi infantylnością (sztuczne, szczęśliwe zakończenie, te żenujące pseudomanifestacyjne słowa „idziemy się pieprzyć”) a trzecia powiedziałbym nawet że jest homofobiczna (2 lesbijki szukające dobrej spermy na dziecko są przedstawione groteskowo, jako skrajne idiotki)

 • john

  [ Gdyby ściany mogły mówić 2]

  moim zdaniem viltor trochę przesadzasz „jadąc” po tymm filmie? może nie jest najlepszy, ale co za dużo krytyki to nie zdrowo.ja raczej pozytywnie odebrałem ten film!!!

 • fanwin

  [Re: Gdyby ściany mogły mówić 2]

  Nie spadła ze schodów, tylko z drabiny, bo dostała wylew. Nejbardziej poruszyła mnie własnie ta pierwsza historia. Myślałem, co by było z moim parnerem, gdyby spotkało to mnie – mieszkamy razem.

 • lakis

  [Re: Gdyby ściany mogły mówić 2]

  fakt!!!przepraszam za błąd!!!Fakt!spadła z drabiny nie ze schodów!nie wiem co mi chodziło po głowie starając się opisać pierwsza historię!za błąd najmocniej przepraszam!

 • ewa@

  [Re: Gdyby ściany mogły mówić 2]

  hmmm jeszcze nie obejrzalam ale juz sciagam:) mam nadzieje ze bede sie mogla pozytywnie wyrazic o tym filmie! pozdrawiam pa

 • ja

  [Re: Gdyby ściany mogły mówić 2]

  a na czym sciagasz ten film??

 • Kinia

  [Re: Gdyby ściany mogły mówić 2]

  bardzo fajny film. pierwszy epizod mocno wzruszający i wywołujący poczucie bezradności.. niestety:(, drugi – chyba najmniej ciekawy, ale sympatyczny:), a trzeci – NIE ZGADZAM się ze stwierdzeniem, że bohaterki, to „idiotki”. po prostu wyluzowane i deczko rąbnięte kobiety:) gdyby wszyscy byli tak pogodni, jak one dwie, to na świecie byłoby milej..:)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa