Morświn w różowym oknie.

Virginia Woolf (1882-1941) – autorka wielu powieści, esejów, centralna postać Bloomsbury, jest pisarką stawianą obok Jamesa Joyce’a w rzędzie twórców XX wieku, którzy ukształtowali nowoczesną powieść. Znajomość i korespondencja z Vitą Sackville-West, również pisarką i poetką, to dominujące przeżycie intelektualne i emocjonalne w życiu Virginii Woolf w latach 20…

Listy do Vity są fascynującym dokumentem, z którego wyłania się nieprzeciętna osobowość ich autorki jako kobiety i pisarki. Virginia Woolf była ściśle związana z tzw. Grupą Bloomsbury, skupiającą wybitne indywidualności. Intelektualiści i twórcy Bloomsbury nie tylko mieli wpływ na nowoczesną sztukę i literaturę, ale także sformuowali nową moralność, zrywając z zakłamaniem i pruderią epoki wiktoriańskiej.
Ale w tym wyborze listy do Vity Sackville-West to przede wszystkim zapis intymnego życia Virginii Woolf. To podróż w głąb jej umysłu, swego rodzaju portret wewnętrzny pisarki i jej własną ręką skreślony, którego kanwę stanowi bliska przyjaźń łącząca te dwie niepospolite kobiety i pisarki.
Niemałym triumfem tej przyjaźni jest fakt, że przetrwała ona, w różnych formach, niemal dwadzieścia lat, stając się dla Virginii Woolf duchowym oparciem w trudnych latach II wojny światowej.
(ze wstępu Danuty Piestrzyńskiej)

Morświn w różowym oknie.
Listy Virginii Woolf do Vity Sackville-West.
Wybór, przekład, opracowanie: Danuta Piestrzyńska
Warszawa 2003
Wydawnictwo Książkowe Twój Styl
www.wkts.pl

2 komentarzeMorświn w różowym oknie.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa