Nie zmarnuj tego procenta! (2)

W Polsce zarejestrowanych jest ponad dwa tysiące organizacji pożytku publicznego. Tylko dwie z nich poświęcają się li tylko obronie praw mniejszości seksualnych. Możesz dołożyć swoją cegiełkę do walki o emancypację gejów i lesbijek. Nie musisz chodzić z tęczowym transparentem po ulicy. Na pewno zrobią to za Ciebie członkowie Kampanii Przeciw Homofobii i Lambdy Warszawa. Sam zdecyduj, komu przeznaczysz jeden procent.
Niedawno publikowaliśmy prezentację Kampanii Przeciw Homofobii. Tym razem prezentujemy plany warszawskiej Lambdy.


1. Stowarzyszenie Lambda Warszawa posiada status organizacji pożytku publicznego
Aby uzyskać status pożytku publicznego organizacja musi prowadzić działalność w obszarach pożytku publicznego, które wymienia Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz spełnić dodatkowe wymagania dotyczące jawności i standardów swojego działania. Uzyskanie tego statusu daje organizacjom kilka przywilejów, m.in. możliwość korzystania z odpisu 1%.
Dzięki nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), każda osoba fizyczna może przekazać 1% swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego i w ten sposób pomniejszyć swoje zobowiązania podatkowe. To jedyna szansa, jaką stwarza polskie prawo, do zadecydowania na co zostaną przeznaczone pieniądze z Twojego podatku. 1% nie jest darowizną ani ulgą. Można powiedzieć, że ze społecznego punktu widzenia jest to przejaw demokracji bezpośredniej. Dzięki niej każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować do kogo trafi 1% podatku dochodowego, który należny jest państwu. Korzystając z tej możliwości, wyręczamy Ministra Finansów – co prawda w niewielkim stopniu – w trudzie dystrybucji środków publicznych. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1% organizacji pożytku publicznego, podatek trafi do wspólnego worka. Z prawno – podatkowego punktu widzenia nie dysponujemy własnymi pieniędzmi, a tylko korzystamy z „uprzejmości” państwa, które pozwala nam samodzielnie zadecydować, gdzie trafiają państwowe pieniądze. Nie ma to wiele wspólnego z darowizną, którą wykładamy dobrowolnie z własnej kieszeni.

2. Dlaczego warto wesprzeć Lambdę?

 • Stowarzyszenie Lambda Warszawa jest najstarszą organizacją działającą na rzecz osób homo-, bi- i transseksualnych w Polsce
 • Jest jedyną organizacją tego typu, która posiada własny lokal
 • Wspiera osoby homo-, bi- i transseksualne poprzez prowadzenie grup spotkaniowych, telefonu zaufania, prowadzenie porad prawnych
 • Aktywizuje środowisko osób homoseksualnych (warsztaty, konferencje)
 • Działa na rzecz tolerancji i poszanowania praw człowieka
 • Współpracuje z organizacjami międzynarodowymi
 • Działa na zasadzie wolontariatu i utrzymuje się jedynie z grantów i darowizn osób prywatnych
 • Masz możliwość skontrolowania, w jaki sposób zostały wydane Twoje pieniądze poprzez wgląd do sprawozdań finansowych organizacji
  3. Jak wykorzystamy Twoje pieniądze
  Otrzymane dzięki Twojej uprzejmości środki wykorzystamy na utrzymanie i rozwinięcie działalności Stowarzyszenia Lambda Warszawa.
  W Lambdzie odbywają się grupy spotkaniowe dla lesbijek, gejów i osób transseksualnych, spotkania gejów-chrześcijan, lesbijek-kajakarek, odbywa się Dyskusyjny Klub Filmowy, Telefon Zaufania, mają miejsce konferencje i warsztaty, mieści się biblioteka.
  Dzięki Twojej pomocy będziemy mogli kontynuować działalność i podnosić jej jakość oraz realizować nowe inicjatywy.
  Yga Kostrzewa
  Rzeczniczka prasowa Lambda Warszawa

  :: Więcej o Lambdzie
  :: Rozmowa z Ygą Kostrzewą

  Autorzy:

  zdjęcie Paweł Walczak

  Paweł Walczak

  autor zmigrowany z php-nuke – ID: 4; nazwa: pawelwalczak

 • 5 komentarzyNie zmarnuj tego procenta! (2)

  • bimbalimba

   [Re: Nie zmarnuj tego procenta! (2)]

   dajcie pieniadze na prawdziwie powazne cele – ja daje na lekarzy bez granic bo iwm jak potrzebuja kasy dla ofiar arabstwa w sudanie

  • Erico

   [Re: Nie zmarnuj tego procenta! (2)]

   racja, jest bardzo duzo powodow, by wydac pieniadze na cos innego niz organizacje gej-les. caly swiat to jedno wielkie cierpienie.
   tylko w tych wszystkich innych akcjach moze brac udzial 95% heteroseksualnych Polaków, ktorzy nie sa uciskani jako mniejszosc , nie sa potepiani i wyszydzani. i dlatego ja swoj procent dam na lambde albo kph.
   WIadomo, jest mniejszcze zlo i wieksze zlo, jest tez mniejsze dobro i wieksze dobro, ale nie nam to oceniac.

  • marq

   [Re: Nie zmarnuj tego procenta! (2)]

   Jasne, nie chodzi nawet o to że na cele inne niż organizacje gej-les mogą / dadzą swój procent wszyscy hetero. Chodzi o to, że wiekszość z nich prawie na pewno nie da na ani na KPH ani na LAMBDE ani na żadną organizację, która zajmuje się sprawami lesbijek i gejów. Więc jeśli i my tego nie zrobimy – bo jest tyle "poważniejszych" (?!) celów TO KTO ??? Ten jeden procent to minimum jakie kazdy z nas powinien zrobic.

  • Leszek

   [Re: Nie zmarnuj tego procenta! (2)]

   Chetnie bym zaplacil. Nawet nie wiecie jak bardzo. Ale jestem zbyt stary by znalezc sie na liscie osob, ktore dotowaly wykleta przez wiekszosc obywateli organizacje. Nie dam ministerstwu finansow swoich danych osobowych wraz z informacja o preferencjach. Sorry, zbyt duzo w tym kraju nienawisci i zbyt powazne konsekwencje ujawnienia sie… Nie jestem samobojca – przy najmniej na razie. Wymyslcie sposob anonimowego dotowania.
   Nie narazajcie gejow na zemste LPRu z MinFin-u. Pozdrowienia.

  • radekradek

   [wole dac na schroniska dla zwierzat]

   a kto upowaznil dzialaczy do reprezentowania srodowsika gejow?ja ich w zadnych wyborach nie wybieralem zeby teraz dawac kase, ktora wydaja na nie wiadomo co , bo zadnych poztywnych efektow dzialalnosci to nie widac

  Skomentuj

  Możesz używać następujących tagów HTML

  <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

    

    

    

  Obraz CAPTCHY

  *

  Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

  napisz do nas: listy@homiki.pl

  Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
  Nr ISSN: 1689-7595

  Powered by WordPress & Atahualpa