Konkurs dla kinomaniaków

W związku z ukazaniem się na naszym rynku wydawniczym najnowszego (trzeciego już!) numeru periodyku filmowo-artystycznego „Panoptikum” (zapraszamy do lektury), którego redakcja tym razem zajęła się głębszą analizą i charakterystyką nurtów kina spod znaku New Queer Cinema, homiki proponują wszystkim swoim wiernym czytelnikom konkurs filmowy! Aby wziąć w nim udział wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących historii filmowej obecności homoseksualistów w światowej kinematografii. Nie trzeba być filmoznawcą, by znać odpowiedź na poniższe pytania, ale konkurs przeznaczony jest dla osób, które nie są zupełnymi filmowymi laikami. A więc… Kinomaniacy! Próbujcie swych sił!

Oto zestaw 5 pytań konkursowych:
1. Oficjalnie uznaje się, że pierwszy homoseksualny pocałunek filmowy widzowie mogli zobaczyć na srebrnym ekranie w 1930 roku. Jaki był tytuł obrazu, w którym ów buziak się pojawił? Dla ułatwienia dodajemy, iż całowały się dwie kobiety, a „stroną całującą” była ubrana w męski garnitur Marlena Dietrich.
a) „Maroko”
b) „Błękitny anioł”
c) „Kaprys hiszpański”

2. Jak nazywał się angielski reżyser-homoseksualista, twórca klasycznych horrorów z lat 30-tych takich, jak „Frankenstein” czy „Narzeczona Frankensteina”, artysta plastyk, na podstawie biografii którego zrealizowano w 1998 roku znakomity, nagrodzony Oscarem film „Bogowie i potwory”.
a) Terrence Fisher
b) Mel Brooks
c) James Whale

3. W jakim angielskim filmie z 1961 roku po raz pierwszy padło słowo homoseksualizm?
a) „Ofiara”
b) „Służący”
c) „Smak miodu”

4. Jak brzmi imię i nazwisko młodego aktora, który wcielił się w postać Dil – transgenderysty z filmu „Gra pozorów” Neila Jordana z 1992 roku?
a) River Phoenix
b) Jay Davidson
c) Robert Stephens

5. Z jakimi stworzeniami rozmawiał główny bohater „Nagiego lunchu” – przewrotnego filmu na motywach wstrząsającej powieści Williama S. Buroughs’a, poruszającej kwestię homoseksualnej orientacji artysty?
a) psami
b) papugą
c) insektami

Pytania opracował Przemysław Kryniewicz.

::Rozwiązanie konkursu

5 komentarzyKonkurs dla kinomaniaków

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa