Panoptikum – New Queer Cinema


„Panoptikum” to nowy periodyk filmowo-artystyczny tworzony przez grono młodych naukowców z całej Polski, jak też uznanych filmoznawców.

Kolejny, trzeci numer „Panoptikum”, będzie numerem monograficznym, poświęconym jednemu z najważniejszych nurtów kina współczesnego – New Queer Cinema i kinu lesbijsko-gejowskiemu. Jest to pierwsza w Polsce tak szeroka antologia tekstów dotyczących tych, pomijanych zazwyczaj przez rodzimą krytykę, zagadnieniom.

Queer Cinema w „Panoptikum” to nie tylko prezentacja ważnego nurtu współczesnej kinematografii niezależnej – to również strategie czytania kina popularnego czy analiza tzw. kina autorskiego m.in. Jarmana, Van Santa, Greenewaya czy Cronenberga.W najnowszym numerze między innymi o:

 • serialach lesbijsko-gejowskich

 • problemach społecznych (AIDS, pornografia, prostytucja)

 • androgynii tekstualnej i cielesnej

 • japońskiej animacji homoerotycznej yaoi

 • „homopotworach” w polskich mediach

 • płynności tożsamości seksualnych, płciowych, narodowych, etnicznych….

 • teorii queer i teorii widza filmowego  Piszemy o tym, czego nie znajdziecie na łamach innych czasopism! Podejmujemy tematy niechciane, „wstydliwe”, tematy tabu, których podobno już nie ma…  Piszą dla nas najlepsi: Paweł Leszkowicz, Altea Leszczyńska, Krystyna Mazur, Andrzej Pitrus… Tłumaczymy cenionych filmoznawców (Alexander Doty), filmowców (Todd Haynes) oraz wpływowe autorki (Judith Butler).  Numer ukaże się w sprzedaży już 20 grudnia, będzie dostępny w dobrych księgarniach i salonach sprzedaży na terenie całej Polski, a także w sprzedaży wysyłkowej.  Spotkania promocyjne dotyczące pisma planowane są w styczniu 2005 w Krakowie (Bunkier Sztuki), Warszawie i Gdańsku.  Zamówienia przyjmuje Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego

  (e-mail: dkf@univ.gda.pl)

 • 5 komentarzyPanoptikum – New Queer Cinema

  Skomentuj

  Możesz używać następujących tagów HTML

  <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

    

    

    

  Obraz CAPTCHY

  *

  Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

  napisz do nas: listy@homiki.pl

  Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
  Nr ISSN: 1689-7595

  Powered by WordPress & Atahualpa