- homiki.pl - https://homiki.pl -

Pielęgnacja skóry w zależności od jej rodzaju

Każdy rodzaj skóry wymaga innego sposobu pielęgnacji, dla każdego rodzaju potrzebne są nieco inne zabiegi pielęgnacyjne i inne kosmetyki. Golenie, balsam do ciała, kremy… – Prezentujemy kolejny tekst Mikołaja o męskiej kosmetyce.

Skóra palacza wymaga intensywnej pielęgnacji.


Należy spożywać duże ilości soków, owoców, warzyw, wody mineralnej, produktów mlecznych, ryb. Dzięki tym produktom skóra i organizm będą otrzymywały tak potrzebne witaminy, sole mineralne, mikro i makro elementy, które zostały zniszczone przez substancje smoliste pochodzące od papierosów. Ważnym czynnikiem dla poprawy skóry jest także stosowanie kosmetyków silnie regenerujących i odżywiających skórę, które zapewnią pomoc skórze z zewnątrz. Bardzo ważne jest stosowanie całych serii dotleniających, które spowodują lepszy dostęp tlenu do skóry, lepsze ukrwienie i przepływ składników odżywczych. Dużą rolę w regeneracji skóry palacza odgrywają także zabiegi, które nie tylko dostarczają, ale także stymulują produkcję kolagenu w skórze. Oprócz wszystkich zabiegów regenerujących, odżywczych i dotleniających trzeba skórze zapewnić odpowiedni stopień nawilżenia.Wskazane zabiegi:

– dotleniające.

– nawilżające.

– odżywcze.

– regenerujące naskórek.

– stymulujące produkcję kolagenu.
Dieta bogata w:

– soki owocowe i warzywne.

– owoce i warzywa.

– wodę mineralną.

– ryby.

– produkty mleczne.


Skóra przed i po goleniu.Golenie twarzy jest codziennym doskonałym peelingiem pobudzającym ukrwienie skóry i odnowę komórek. Golenie się ma także swoje minusy. Jednym z nich jest bolesność, jaką sprawia podrażniona skóra po goleniu. Przy nieodpowiednim środku do golenia i golarce może dojść do skaleczenia. Golenie się może powodować także infekcje drobnoustrojami.Do golenia najlepiej używać nowoczesnej i delikatnej maszynki, która ma zabezpieczenia przeciw skaleczeniom. Mężczyźni z wrażliwymi i alergicznymi skórami powinni używać jednorazowych golarek, w celu uniknięcia infekcji i podrażnień skóry przy następnym goleniu.Pianki i żele do golenia muszą być delikatne i hypoalergiczne. Powinny posiadać składniki zmiękczające włosy, w celu ich łatwiejszego usunięcia. Środki do golenia nie mogą dawać zbyt dużego poślizgu, gdyż utrudnia to golenie się.Trzeba pamiętać, że wody lub balsamu po goleniu trzeba używać, żeby nie dopuścić do infekcji. Jeśli mężczyzna ma skórę suchą lub wrażliwą, lepiej używać produktów bez alkoholu, które zawierają łagodniejsze składniki odkażające i przyspieszające gojenie się. Alkoholową wodę po goleniu, która wysusza i drażni skórę, lepiej zamienić na balsam lub tonik.Przy wybieraniu preparatów po goleniu warto zwrócić uwagę na skład i działanie danego kosmetyka. Najlepsze są preparaty zawierające aktywne kompleksy wzmacniające naskórek, dzięki którym skóra staje się mniej wrażliwa i bardziej odporna na mikrourazy podczas golenia. Preparaty stosowane po goleniu powinny dawać uczucie miłego schłodzenia, komfortu i nawilżenia.
Przykładowe składniki wykorzystywane w kosmetykach po goleniu, na które warto zwracać uwagę przy zakupie kosmetyków:

– minerały morskie: mają za zadanie ochronić skórę przed utratą wilgoci.

– wit.F i E oraz prowit.B5: powoduje lepsze odżywienie skóry, ułatwiają jej pielęgnacje.

– Wit.E – jest antyoksydantem, czyli wpływa na neutralizacje wolnych rodników.

– mentol: daje uczucie świeżości, sprawia że skóra staje się odprężona.

– rumianek: ma właściwości łagodzące, zabezpiecza skórę przed podrażnieniami.

– wyciąg ze zbóż: łagodzi podrażnienia, odżywia i chroni skórę.

– aktywny tlen: przywraca blask i jędrność skórze.

– wit.D: utrzymuje młody wygląd skóry, ma wpływ na odpowiednie nawilżenie.

– Wyciąg z kukurydzy: łagodzi zaczerwienia i podrażnienia.

– NNKT- mają wpływ na regulację metabolizmu skórnego.

– Fitosterole: odpowiadają za wzmacnianie lipidowej bariery naskórka chroniąc w ten sposób skórę przed odwodnieniem.

W gabinecie kosmetycznym na skórę warto zastosować zabiegi:

– łagodzące i odprężające.

– bakteriobójcze.

– regenerujące.


Skóra sucha.Skóra sucha jest trudna w pielęgnacji gdyż bardzo łatwo ulega podrażnieniom. Należy unikać alkoholowych środków ściągających lub toników, ponieważ usuwają one łój ze skóry. Naraża się w ten sposób skórę na jeszcze większe wysuszenie. Ważną rzeczą jest jeszcze, aby zamiast mydła stosować płyn lub krem delikatnie czyszczący. Skóra sucha szczególnie ulega wysuszeniu porą zimową i letnia.
Spowodowane jest to intensywnym reagowaniem na przesuszone powietrze ( zimą – grzejniki)
i na promienie ultrafioletowe ( latem-słońce, zimą – solaria). Czynniki te powodują zachwianie bariery ochronnej skóry, przez co jest ułatwione wyparowywanie wody z komórek skórnych. Należy stosować lekkie środki nawilżające rano, a wzbogacone na noc. Ważne jest by natłuszczać skórę wokół oczu przeznaczonym do tego celu kremem, płynem lub żelem. Skóra w tym miejscu posiada niewiele gruczołów łojowych i jest narażona na przesuszenie.


Trzeba pamiętać o pielęgnacji skóry dłoni, gdyż również i ona jest sucha i narażona na podrażnienia. Przed przystąpieniem do czynności, w czasie, których ręce będą narażone na kontakt ze szkodliwymi czynnikami, należy je zabezpieczyć poprzez posmarowanie ich kremem lub maścią. Ważne jest również zakładanie odzieży ochronnej, wtedy, gdy tylko to jest możliwe, np. w warsztacie zakładać ochronne rękawiczki. Również pomieszczenia klimatyzowane, w których jest wysuszone powietrze, maja wpływ na przesuszanie skóry. Jeśli to jest możliwe warto w takich klimatyzowanych miejscach mieć nawilżacz powietrza-również jest to wskazane w miejscach gdzie jest ciągle bardzo ciepło.


Do kąpieli najlepiej używać emulsji lub płynów nawilżających, witaminowych, natłuszczających. Pod prysznic są przeznaczone specjalne kosmetyki, np. żele, mydła lub połączenie żelu z kremem, które mają działanie myjące a jednocześnie natłuszczają skórę.


Ważnym elementem dbania o skórę jest jej natłuszczenie odpowiednią oliwka lub balsamem zaraz po kąpieli lub prysznicu. Nie dopuści się w ten sposób do samoistnego wyschnięcia skóry, co powoduje jej przesuszenie. Przy skórze suchej i jednoczesnym nadmiernym rogowaceniu naskórka korzystne efekty daje kąpiel w krochmalu, otrębach pszennych lub z odrobiną oliwy z oliwek.


Na co dzień warto jest stosować maseczki na twarz i kosmetyki aloesowe, gdyż mają one działanie wygładzające spierzchnięta skórę.

Oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków, ważnym problemem przy dbaniu o skórę suchą jest odpowiednia dieta. Trzeba spożywać pokarmy bogate w witaminy A, D i E oraz w NNKT. Jedzenie surowych owoców i warzyw sprzyja zachowaniu jędrności i elastyczności skóry. Spożywanie dużych ilości soków i wód mineralnych przywraca wodną homeostazę organizmu.Wskazane zabiegi:

– nawilżające.

– odżywcze.

– regenerujące naskórek.

– natłuszczające.

– łagodzące.Dieta bogata w:

– soki owocowe i warzywne.

– wodę mineralną.

– owoce i warzywa.Cera tłusta.Charakterystyczną cechą tego rodzaju cer jest to, że dobrze reaguje ona na czynniki atmosferyczne oraz na wodę i mydło. Stan skóry tłustej poprawia się latem, ponieważ promienie nadfioletowe łagodzą objawy łojotoku i trądziku. Skórę łojotokową należy wystawiać na światło naturalne codziennie, jednak nie dłużej niż 30-60 minut. Unikać należy godzin najintensywniejszego promieniowania.


Przy dobieraniu kremu chroniącego przed słońcem należy sprawdzić czy krem nie zawiera tłuszczu ani składników czopujących pory.

Do cery łojotojokowej, trądzikowej nie należy używać preparatów silnie wysuszających, gdyż skóra na wierzchu w danej chwili sucha dostaje informację, że trzeba produkować łój z jeszcze większą siłą.

Trzeba stosować preparaty, które nawilżą skórę i osłabią pracę gruczołów łojowych.
Przy stosowaniu kremu nawilżającego, trzeba zwrócić uwagę na to
aby był lekki i nietłusty.

Ważnym elementem jest także spożywanie dużej ilości produktów bogatych w witaminy A, witamin z grupy B i cynk.

Na zmniejszenie łojotoku mają także wpływ zioła, między innymi niepokalanek, skrzyp, kwiat bratka, kwiat rumianku, jeżówka. Można z nich śmiało wykonywać maseczki nakładane bezpośrednio na skórę albo napary do przemywania skóry. Stan łojotokowy skóry złagodzi także sok
z wyciśniętego ogórka.

Wskazane zabiegi:

– nawilżające.

– łagodzące.

– z użyciem alg.

– delikatnie oczyszczające.

– bakteriobójcze.

– darsonwalizacja.

– jonoforeza z użyciem żelu miedziano-cynkowego.


Dieta bogata w:

– witaminy A.

– witaminy z grupy B.

– cynk.

– mikro i makro elementy.


Autorzy:

zdjęcie Mikołaj

Mikołaj „jalokim” Maciejewski [1]

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 53; nazwa: Mikołaj „jalokim” M