Zakazana, niedostępna, Szekspirowska…

Zakazana, niedostępna, namiętna, czy związki osób tej samej płci są naprawdę inne, czy to tyko złudzenie, wynikające z niepoznania i stereotypowego traktowania miłości homoseksualnej. Wiedza, jaką posiada psychologia, nasuwa pytania o doskonałość takiej miłości, sens istnienia, skoro podstawowym czynnikiem istnienia człowieka ma być dążenie do prokreacji, to czym podyktowane jest istnienie związków homoseksualnych. Czy może jest to niezrozumiała natura emocji, intensyfikacji doznań.

Pytając o emocje, doznania, trudno nie powołać się na to co pisał Szekspir w „Romeo i Julii”, miłość jaką ukazał, jest miłościom doskonałą, pełną namiętności, porywczych impulsów oraz niezrozumiałego sensu bytu. Czy Szekspir w swojej książce pisał o miłości heteroseksualnej, czy jako homoseksualista pokazał, to co jest najpiękniejsze w miłości osób tej samej płci, które wszystko dzieli, a zarazem łączy ta sama płeć. Z jednej strony tak piękna, a zarazem obarczona niedostępnością, brakiem przyzwolenia przez normy kulturowo-społeczne. Czy Romeo i Julia pokochali by się gdyby nie to, że była to miłość zakazana? Co chciał powiedzieć Szekspir mówiąc „Nie byłbym szczęśliwy, gdybym musiał powiedzieć wszystko o sobie”, czy bał się alienacji społecznej, z powodu tego że był homoseksualistą, czy też dostrzegł znaczenie efektu niedostępności który łączy i intensyfikuje doznanie.

Znany od dawna efekt niedostępności w psychologii wywierania wpływu, jest dobrą strategią marketingową, sposobem na zwiększenie sprzedaży, jednak czy jest mechanizmem mogącym zintensyfikować doznania miłosne. Jak mówią badania nad naturą orientacji seksualnej, stanowi ona u ludzi pewne kontinuum, przechodzi stopniowo z jednej w drugą. Z badań jakie przeprowadzono w USA wynika że homoseksualiści, którzy próbowali przypadkowo seksu heteroseksualnego robili to tylko po to aby utwierdzić się w przekonaniu że ich preferencje są ukierunkowane w jednym kierunku. Jednak osoby heteroseksualne które przynajmniej raz odbyły stosunek z osobą tej samej płci, mówiły o chęci poznania, doświadczenia czegoś nowego, najczęściej odbywało się to po spożyciu alkoholu, kiedy samokontrola ulega wyraźnemu zmniejszeniu. Zapewne jest tak że jak twierdzą neurobiolodzy w znacznej części nasza orientacja jest zdeterminowana biologicznie (ilość androgenu w okresie płodowym, czy też budowa jądra płciowo dymorficznego), ale czy przypadkowy stosunek osób tej samej płci jest determinowany biologicznie? Jak wynika z badań nad naturą homoseksualizmu prowadzonych w 1948 roku przez Kinseya stosunki homoseksualne miało:
– 37% mężczyzn w całym okresie swojego życia.
– 50% mężczyzn którzy do 35 roku życia nie wstąpiło w związek małżeński.
– 39% mężczyzn którzy do 30 roku życia nie wstąpiło w związek małżeński.

Co staje się motorem do spróbowania innej miłości. Czy łamanie norm społecznych jest aż tak ciekawe? Szekspir pisząc o miłości wcale za podstawę związku Romea i Julii nie uznał seksu co potocznie uważa się za podstawę związków homoseksualnych, lecz pokazał dziką namiętność którą trudno zrozumieć, a jeszcze trudniej ją odrzucić. Może właśnie takiej epizodyczności i intensywności obawiają się ludzie nie chcąc tolerować homoseksualzmu.

Coraz częściej zdarzają się marsze, manifestacje, parady homoseksualistów walczących o równouprawnienie, nie chce powiedzieć że jest to złe, bo sensem takich związków jest życie w ukryciu. Zastanawia mnie jednak czy homoseksualizm, który będzie w pełni akceptowany i tolerowany, nie różnicowany w normach społecznych nie zatraci części swego piękna.Tekst opublikowano dzięki współpracy z serwisem homopak.pl

Autorzy:

zdjęcie psyche

psyche

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 57; nazwa: psyche

6 komentarzyZakazana, niedostępna, Szekspirowska…

 • Anonim

  [Re: Zakazana, niedostępna, Szekspirowska…]

  jak mnie takie artykuly denerwuja- szekspir nie byl gejem, bo wtedy nie bylo gejow, uprawial prawdopodobnie seks z mlodymi chlopcami bowiem bylo to wtedy uwarunkowane kulturowo- nie widziano w tym nic wiecej ponad wybujaly temeperament seksualny… ale tak samo *********** kobiety… a co do raportu Kinseya to juz dawno te statystyki sa nieaktualne, sakd to wiem? z wywiadu edmunda white’a The net result of inventing homosexuality, which is what we’ve done, as a very and narrow and precise and highly visible category, is that it has discouraged millions of heterosexual men from having homosexual activity who used to have it or would have had it had they been young in the ’30s, ’40s, or ’50s.

 • Gauloises

  [Re: Zakazana, niedostępna, Szekspirowska…]

  Ale, jeśli dobrze zrozumiałem, preferencje Szekspira w tym artykule nie były jedynym tematem, a z pewnościa tym głównym. Chyba głownie chodziło o aspekt miłości zakazanej jako takiej. No chyba że mi cos mózg nie domaga :/

 • Ania

  [Re: Zakazana, niedostępna, Szekspirowska…]

  ze 154 sonetów, pierwsze 126 było adresowane do mężczyzn. Nasza nauczycielka twierdzi że były dedykowane przyjacielowi… uhm… wiadomo że miał żonę, dzieci ale na temat przyjaciela jest cicho (do tej pory nie wiadomo kim on był). Swoją drogą może to wina tego że teatr był prezentowany tylko i wyłącznie przez mężczyzn?

 • Sceptyczka

  [Re: Zakazana, niedostępna, Szekspirowska…]

  Szekspir był gejem i tyle! A od żony odszedł bo onamiała być tylko na pokaz żeby nikt nie wiedział że jest gejemale mu się znudziło to se poszedł! Ale wrocił…

 • szekspir

  [Re: Zakazana, niedostępna, Szekspirowska…]

  nie miłość zakazana jest najgorsza

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa