- homiki.pl - https://homiki.pl -

Ja, lesbijka

Od najmłodszych lat czułam się dziewczynką, dziewczyną, kobietą. Poczynając od różowej kokardy na cienkich, jasnych włosach i sukieneczek z falbankami oraz bufiastymi rękawkami, kończąc na długich warkoczach. Jednocześnie wiedziałam, że jestem inna, różna; miałam starszego brata.

Od najmłodszych lat fascynowały mnie dziewczynki, dziewczyny, kobiety. Zakochiwałam się z dziecięcą naiwnością i radością w koleżankach; w przedszkolu, w szkole, na podwórku, na koloniach, obozach harcerskich. Zakochiwałam się w starszych od siebie dziewczynach i dorosłych kobietach znanych i obcych, w rodzinie i poza nią. Nie interesowali mnie chłopcy.
Paradoksalnie moja pierwsza miłość była chłopcem o cherubińskiej urodzie, ogromnych błękitnych oczach otulonych gęstymi, długimi rzęsami i złotymi loczkami miękkich włosów spływającymi jasną fala na długą, chłopięcą, chudą szyję. Miałam 12 lat i zafascynowana dziewczęcą urodą Pawła wyznałam mu swoje uczucia. Chodziliśmy na długie spacery, trzymając się za ręce, snując wspólne plany na daleką przyszłość. Cała miłość wyciekła ze mnie tego dnia, kiedy Paweł, odprowadzając mnie, jak zwykle, do domu, usiłował pocałować mnie w windzie. Do dziś pamiętam falę obrzydzenia, jak przebiegła po moim ciele, gdy poczułam na swoich wargach jego ciepłe, całkiem kształtne usta. Odepchnęłam go ostro od siebie, z przerażeniem w oczach, przekonana, że oto dopuścił się na mojej osobie karygodnego czynu dotknięcia. Kara była słona. Nie odezwałam się do niego przez dwa lata, aż do skończenia szkoły podstawowej, pomimo prób negocjacji porozumienia, jakie podejmował przy pomocy swojego brata i przyjaciół. Byłam nieprzejednana, zacięta w sobie, rozżalona, że zepsuł taką piękną miłość, rozczarowana, że okazał się być chłopcem.
Cała szkoła średnia była jednym, długim pasmem kolejnych zauroczeń w dziewczynach. Potrafiłam wytrwale adorować młode kobiety ze swojego otoczenia, pogrążona w marzeniach o wielkiej miłości i wspólnym dzieleniu pasji i życia. Swoje miłości nosiłam w sercu, opisywałam w wierszach. Odkrywałam przyjemność płynącą z obdarowywaniu moich wybranek kwiatami i drobnymi prezentami. Oczywiście próbowałam też okazywać swoje uczucia czułym, delikatnym dotykaniem, jednak zawsze bardzo uważałam, by nie zrazić natarczywością dotykania. Moje uczucia przyjmowane były bardzo różnie: od kompletnej obojętności do nieśmiałych prób odpowiadania czułością na moje dotknięcia. Żyłam przekonana, że kiedyś znajdę kobietę swojego życia, marzenia się spełnią i będę żyła długo i szczęśliwie u boku Ukochanej.
Przyszedł jednak taki dzień, gdy mając już prawie dwadzieścia lat, w brutalny dla siebie sposób, dowiedziałam się, że kontakt fizyczny z kobietą jest zły, zboczony, nie normalny.
Wyrzucona z domu dziewczyny, której rodzice wykrzyczeli swoją opinię, na temat współżycia fizycznego kobiet znalazłam się, patetycznie mówiąc, w historycznym momencie swojego życia. Oto musiałam poddać rewizji cały mój dotychczasowy ogląd świata.
Dopiero wtedy dotarło do mnie, że jestem INNA. Nie dlatego, że różniłam się od chłopców; to akurat wiedziałam od urodzenia. Zaczęłam wreszcie dostrzegać, że dziewczyny, kobiety, wcale nie marzą o byciu z inną kobietą. Tematem ich rozmów byli mężczyźni. Celem życia znalezienie męża, ślub i dzieci. To było normalne, społecznie akceptowane.

Postanowiłam być normalna

Przez kolejne trzydzieści lat udowadniałam sobie, w maniakalny wręcz sposób, że jestem normalna. Wyszłam za mąż, urodziłam dzieci. A przecież cały czas tkwiła we mnie tęsknota do kobiet. Lubiłam przebywać w ich towarzystwie. Otaczałam się młodymi kobietami, zafascynowana podziwiałam ich kobiecość, cały czas pamiętając o podjętym przez siebie zobowiązaniu udowodnienia sobie i światu, że ja nie; ja nie jestem lesbijka, jestem NORMALNA. Poczucie potrzeby akceptacji społecznej było we mnie tym silniejsze im bardziej dochodziły do głosu „złe, chore, zboczone skłonności”
Wytrzymałam dziesięć lat. W jedenastym roku małżeństwa spotkałam kobietę, która zachwyciła się mną tak silnie, jak ja nią. Gorący i burzliwy romans trwał za krótko: mój mąż po pierwotnej „niby” akceptacji mojej z Nią „przyjaźni”, po czterech miesiącach postawił ultimatum: „albo ja, albo Ona”
To nie był łatwy wybór…
Miałam już dwoje dzieci, którym nie mogłam sprawić samotnego, bo bez matki, dzieciństwa. Moja partnerka, jak się okazało też mężatka, ani myślała o porzuceniu swojego męża dla mnie. Chciałam umrzeć, targnęłam się na swoje życie sądząc, że to będzie dobre, najlepsze rozwiązanie tego supła. Trafiłam, po nieudanej próbie samobójczej, do psychiatry, który skierował mnie do seksuologa. Ten, w majestacie autorytetu, oznajmił mnie i mojemu mężowi, że homoseksualizmu nie da się wyleczyć.
Nie uwierzyłam doktorowi. Wróciłam do domu z przekonaniem, że jednak jestem nie normalna, to znaczy zła, zboczona i chora, i postanowiłam podjąć kolejną próbę udowodnienia, sobie i światu, że nie jestem lesbijką. Po kolejnych, prawie dwudziestu latach zaprzeczania sobie, częstego popadania w stany depresyjne, z bardzo wysokim, trudnym do uleczenia wysokim ciśnienie, ciągłymi bólami głowy i brzucha; po doprowadzeniu dzieci do wylotu z gniazda; postanowiłam, bardzo już tym zmęczona, przestać udawać kogoś, kim nie byłam.
Po pierwsze: odeszłam od męża. Po drugie: zaczęłam szukać kontaktu z innymi lesbijkami. Po trzecie: spotkałam kobietę swojego życia, z którą mam nadzieję spędzić wszystkie dni mojego życia. Po czwarte: dopiero będąc z moją partnerką, dzięki Jej wsparciu i pomocy, wreszcie udało mi się przyznać, przed samą sobą, że jestem lesbijką.

Jestem LESBIJKĄ

Bardzo trudno mi jest odpowiedzieć na pytanie: jak to jest, być lesbijką? O wiele łatwiej jest mi mówić o tym, jak to jest, kiedy się żyje w kłamstwie, w zaprzeczaniu swoim uczuciom, w obłudzie. Łatwiej mi mówić o tym, ile wysiłku potrzebuje człowiek, by ukryć przed światem, przed innymi, swoje, najbardziej naturalne potrzeby.
Teraz, dzisiaj, kiedy już potrafię się głośno przed sobą i ludźmi przyznać, że tak, jestem lesbijką, kocham kobietę, chcę z Nią żyć do końca życia, nawet się nie zastanawiam nad tym swoim nowym życiem. Przyjmuję go z ulgą, spokojnie, radośnie. Czuję się wolna. Swobodnie mogę wyrażać swoje uczucia a moja kobieta, i zaprzyjaźnione osoby, nie potępiają mnie, traktują normalnie.
Już nie jestem zła, ani chora, ani zboczona. Minęła większość dolegliwości fizycznych. Żyję bez wstydu. Sama sobie chciałam udowodnić, że nie jestem lesbijką. I dziś szczęśliwa jestem, że mi się to nie udało, bo prawdopodobnie nigdy nie zaznałabym szczęścia wynikającego z życia w zgodzie ze sobą.
Jestem lesbijką. Nie przypuszczałam, ze stanę przed ścianą problemów i niemożności wynikających z chęcią ułożenia sobie życia z kobietą w Polsce. Nie wiedziałam, że osoba homoseksualna jest w Polsce pozbawiona podstawowych praw obywatelskich, które co prawda są zapisane w Konstytucji RP, ale nie dotyczą osób homoseksualnych.
Nasze wspólne życie z moją partnerką w żaden sposób nie jest prawnie usankcjonowane. Nie możemy po sobie dziedziczyć, nie mamy prawa do wspólnoty majątkowej, nie możemy korzystać ze wspólnego ubezpieczenia, czy opodatkowania. Listonosz dociekliwie stawia pytania: kim jest dla pani tamta pani, wydając list polecony; że nie wspomnę o odmowie informacji medycznej, czy wpływania na decyzje lekarskie w razie wypadku, ponieważ nie jesteśmy „rodziną”.
Z przerażeniem patrzę na to co dzieje się w naszym kraju. Wydarzenia w Krakowie pokazały, jakie jest nasze społeczeństwo. Pokazały też totalną ignorancję dziennikarzy opisujących te zdarzenia, mieszających fakty, tendencyjnych krypto homofobów, usiłujących za wszelką cenę udowadniać, że homoseksualizm jest zboczeniem. Z przerażeniem patrzę na neofaszystowską organizację Młodzieży Wszechpolskiej głoszącej obłudne hasło skierowane do „pedałów”: „Rób to w domu, po kryjomu”.
Z ogromnym przerażeniem patrzę na sposób funkcjonowania w Polsce prawa i demokracji. Słucham wypowiedzi polityków i myślę sobie: nie daj Boże żyć w takim kraju! Coraz częściej pojawia mi się myśl o wyjeździe z Polski, do innego, bardziej tolerancyjnego kraju. I myślę z goryczą: Czy po to wchodziliśmy do Unii?

Autorzy:

zdjęcie Baszka von Hanff

Baszka von Hanff [1]

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 12; nazwa: B_von_Hanff