Spis treści
ToggleOdwodnienie skóry następuje na skutek deficytu wody. To tymczasowy stan, który przy stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji, można odwrócić. Skóra odwodniona może dotyczyć każdej osoby (nie tylko posiadaczek skóry suchej, ale także tłustej, mieszanej, i innych).
Odwodnienie skóry – przyczyny występowania
Trans Epidermal Water Loss (w skrócie TEWL) to zjawisko, które jest odpowiedzialne za to, że skórę trzeba będzie dodatkowo nawadniać. Dochodzi bowiem do przeznaskórkowej utraty wody. Płaszcz hydrolipidowy uległ uszkodzeniu, przez co nie jest on w stanie utrzymać odpowiedniej ilości wody. Zdecydowana większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z tego, że samodzielnie naraża się na czynniki zewnętrzne, które doprowadzają do uszkodzenia płaszcza i w dalszej konsekwencji do przesuszenia skóry. Dzieje się tak m.in. poprzez:
- bazowanie na kosmetykach, których działanie doprowadza do silnego przesuszenia;
- picie zbyt małej ilości wody (nie można zapomnieć, że każdego dnia należy wypijać ok. 2 litrów wody na dzień);
- używanie preparatów kosmetycznych, które nie mają wystarczających właściwości nawilżających;
- złe warunki pogodowe (ekstremalnie niskie temperatury, silny wiatr, zbyt intensywne promieniowanie słoneczne);
- suche powietrze;
- złą dietę;
- nadmierna ilość używek;
- zabiegi dermatologiczne, które doprowadzają do tego, że skóra zostaje nadmiernie przesuszona;
- stres oraz niewystarczającą ilość snu.
Objawy odwodnienia skóry – na co należy zwrócić uwagę?
Nie każda osoba jest w stanie stwierdzić, że ma do czynienia z odwodnieniem. Należy więc zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy, aby wiedzieć, że to ten moment, kiedy należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację.
Wśród objawów skóry odwodnionej można wymienić uczucie ściągnięcia. Napięcie i nieprzyjemny dyskomfort może się nasilać za każdym razem, kiedy skóra w obrębie twarzy jest myta – nie tylko samą wodą, ale także preparatami, jakie dedykowane są do codziennej pielęgnacji. Innym objawem może stać się nadmierne łuszczenie naskórka. Widoczne są rozszerzone pory. Skóra nie jest już tak jędrna i każdego dnia traci na swojej elastyczności. Niektóre osoby zauważają także swędzenie i pieczenie, zaczerwienienie oraz podrażnienie, które sprawiają, że cera nie prezentuje się w odpowiedni sposób.
Nie jest powiedziane, że z każdym z objawów będzie się mieć do czynienia. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, kiedy ten stan przejściowy został zauważony. Im wcześniej, tym lepiej. Cera sucha i inne typy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która wbrew pozorom, nie zajmuje wiele czasu. Pozwala ona wyeliminować szkodliwe czynniki, które mogą doprowadzić do odwodnienia skóry twarzy.
Pielęgnacja cery odwodnionej
Podstawą jest krem nawilżający, który powinien zostać dopasowany do typu cery, z jaką ma się do czynienia. Tak, aby zlikwidować suchość skóry, która może doprowadzić także do pojawienia się dyskomfortu. Należy zwrócić uwagę na to, że kremy pomagają nawilżyć skórę w ciągu dnia, zapewniając odpowiedni poziom nawodnienia. Osobno dostępne są kremy na noc, których składniki aktywne sprawiają, że proces regeneracji skóry pozostaje nieprzerwany – również w trakcie snu.
Pielęgnacja skóry odwodnionej to także inne kosmetyki. Warto sprawdzić ich skład, aby mieć pewność, że nie będą one w stanie pogłębiać szorstkości skóry, tylko działać w odwrotnym kierunku. Wśród zalecanych składników aktywnych można wymienić: kwas hialuronowy, glicerynę, kwas mlekowy, propanediol, aloes, ekstrakty z alg, skwalan, alantoinę, glukonolakton, mleczko pszczele.
Czego należy unikać?
Skoro już zostały poznane przyczyny odwodnienia skóry oraz prawidłowa pielęgnacja, czas wspomnieć o tym, czego nie można stosować. Tak, aby zyskać pewność co do tego, że nikt samodzielnie nie doprowadza do uszkodzenia bariery ochronnej. Wśród zabronionych zabiegów można wymienić peelingi chemiczne, substancje o silnym działaniu odtłuszczającym, jakie bazują na glikolach i alkoholach. Retinoidy i kwasy są w stanie sprawić, że dojdzie do naruszenia płaszcza hydrolipidowego.
Utrzymanie wody w skórze nie stanowi dużego problemu. Warto stosować odpowiednią pielęgnację, wykorzystując do tego preparaty kosmetyczne takie jak: emolienty (kremy o bogatej konsystencji); serum, którego zadaniem jest odbudowa naskórka i jego nawilżenie; produkty myjące do twarzy o fizjologicznym pH. Nie można zapominać o tym, aby stosować kremy z filtrem, których działanie jest w stanie zapewnić ochronę przed promieniami UV.
Cześć! Nazywam się Krzysztof Sulwiński i jestem redaktorem naczelnym tego portalu. Jeśli chcesz coś mi powiedzieć, skontaktuj się ze mną za pośrednitwem wiadomości. Mój e-mail: kontakt@homiki.pl