Anna Mucha – ile ma lat? Skąd pochodzi?

Anna Mucha

Anna Maria Mucha urodziła się 26 kwietnia 1980 w Warszawie. Jest znaną polską aktorką, prezenterką telewizyjną i modelką. Od lat jest rozpoznawalną postacią w polskim show-biznesie, głównie dzięki występom w popularnych filmach, serialach i programach telewizyjnych. Od najmłodszych lat rozwijała swoją karierę aktorską, zdobywając uznanie publiczności i środowiska artystycznego.

Anna Mucha – życiorys i początki kariery

Anna Mucha zadebiutowała w filmie już jako dziewięciolatka, wcielając się w postać Sabinki w obrazie „Korczak” Andrzeja Wajdy. Niedługo później zagrała główną rolę w filmie „Przeklęta Ameryka” Krzysztofa Tchórzewskiego i wystąpiła w międzynarodowej produkcji „Lista Schindlera” Stevena Spielberga jako Danka Dresner. Rola w tym nagradzanym filmie przyniosła jej rozpoznawalność. Po ukończeniu Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, studiowała w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Anna Mucha dalsza kariera filmowa i telewizyjna

W 2003 roku Mucha zaczęła grać postać Magdy Budzyńskiej w jednym z najpopularniejszych polskich seriali – „M jak miłość”. Jej występy przyniosły jej dużą sympatię widzów. W międzyczasie wystąpiła także w filmach, takich jak „Chłopaki nie płaczą” i „Młode wilki 1/2”, oraz w kilku spektaklach Teatru Telewizji. W 2005 roku pojawiła się w teledysku do piosenki „Prócz ciebie nic” w wykonaniu Kayah i Krzysztofa Kiljańskiego.

Zdarzały się też kontrowersje – w 2006 roku, podczas prowadzenia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wzbudziła spore emocje swoimi bezpośrednimi wypowiedziami. Ostatecznie organizatorzy festiwalu uznali, że jej styl prowadzenia nie pasuje do wydarzenia i odsunęli ją od dalszych obowiązków.

Anna Mucha – nowe wyzwania i międzynarodowe doświadczenia

W latach 2007–2008 Anna Mucha mieszkała w Nowym Jorku, gdzie uczęszczała do renomowanego Lee Strasberg Theatre and Film Institute. To doświadczenie pozwoliło jej na rozwój umiejętności aktorskich i zdobycie nowych inspiracji.

W kolejnych latach angażowała się w różnorodne projekty telewizyjne. W 2008 roku wzięła udział w programie „Jak oni śpiewają”, a rok później, w duecie z Rafałem Maserakiem, wygrała 10. edycję programu „Taniec z gwiazdami”. Swoją nagrodę, Kryształową Kulę, przekazała na cele charytatywne.

Anna Mucha – projekty artystyczne i działalność pozazawodowa

Mucha rozwijała się także jako twórczyni i inicjatorka projektów edukacyjnych – w 2013 roku założyła Instytut „Kosmopolis” Fundację Nauki, Kultury i Edukacji. W 2015 roku wydała książkę pt. „Toskania, że mucha nie siada”, będącą jej osobistym przewodnikiem po Toskanii.

W ostatnich latach angażowała się w programy telewizyjne jako jurorka. W 2019 była kapitanką drużyny w teleturnieju „To był rok!” emitowanym na TVP2, a rok później zasiadła w jury programu „Dance Dance Dance”. Objęła również produkcję spektaklu „Przygoda z ogrodnikiem”, w którym wcieliła się w rolę Dzikiej Cindy. W 2024 została jurorką w programie „Czas na show. Drag me out” na TVN.

Anna Mucha – życie prywatne

W latach 2003–2007 Anna Mucha była związana z dziennikarzem Kubą Wojewódzkim. Obecnie ma dwoje dzieci – córkę Stefanię (ur. 2011) i syna Teodora (ur. 2014) – ze związku z Marcelem Sorą. Od 2020 roku jest w związku z aktorem Jakubem Wonsem. Jest ateistką.

Najnowsze artykuły