Spis treści
TogglePocenie się jest naturalnym procesem, zachodzącym w organizmie każdego z nas. Niektórzy jednak cierpią na nadmierne wydzielanie potu, co nie da się ukryć, jest bardzo uciążliwą przypadłością. Plamy na ubraniach i nieświeży zapach sprawiają, że jesteśmy mniej pewni siebie, nieśmiali i ciągle czujemy dyskomfort. Można jednak temu zaradzić domowymi sposobami! W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam 5 naturalnych rozwiązań na ograniczenie pocenia się różnych części ciała.
Potliwość stóp
Twoje stopy nadmiernie się pocą i w związku z tym brzydko pachną? Działaniem profilaktycznym, które możesz zastosować, aby temu zapobiec, jest mycie ich w letniej wodzie. Dlaczego to takie ważne? Wysoka temperatura podczas kąpieli pobudza pracę gruczołów potowych, w efekcie czego wydzielane jest więcej potu. Zalecane jest więc płukanie stóp w letniej wodzie, a latem nawet w chłodnej. Jeszcze lepszy efekt w zahamowaniu potliwości można osiągnąć, przygotowując napar z ziół: tymianku, lawendy i rozmarynu.
Potliwość dłoni
Zmagasz się z potliwością dłoni? Masz „mokre ręce” niezależnie od pory roku i temperatury? Jest to kłopotliwa przypadłość, szczególnie wtedy, kiedy masz do czynienia non stop z innymi ludźmi i niezbędny jest kontakt fizyczny, np. przy uściśnięciu dłoni na powitanie. Jednym z naturalnych sposobów na pocenie i pozbycie się dyskomfortu jest cytryna. Wystarczy, że wygnieciesz sok z połówki owocu i wetrzesz go dokładnie w skórę dłoni. Dzięki temu zyskasz dodatkowo uczucie świeżości.
Skorzystaj z kory dębu
Kora dębu znana jest ze swoich uniwersalnych właściwości. Ma działanie przeciwzapalne, odkażające, czy przeciwbakteryjne. Polecana jest także osobom zmagającym się z potliwością. Zawiera składniki, które wpływają na unormowanie gruczołów potowych. Dlatego rekomendowane są kąpiele w wywarze z kory dębu. Jak go przygotować? Stołową łyżkę kory zalej litrem gorącej wody i gotuj przez kilka minut. Po tym czasie pozostaw miksturę do przestygnięcia, a następnie przecedź. Wywar stosuj codziennie podczas letnich kąpieli. Efekty widoczne są zazwyczaj po 10-14 dniach.
Skuteczna może okazać się szałwia
Jej właściwości od bardzo długiego czasu docenia zarówno przemysł kosmetyczny, jak i farmaceutyczny. Zastosowanie szałwii jest bardzo szerokie: działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, rozkurczowo, pielęgnacyjnie. Sprawdza się także w walce z uciążliwą potliwością. Reguluje pracę gruczołów potowych, dzięki czemu skutecznie zatrzymuje nadmierne pocenie się. Jak ją stosować? Od wewnątrz, poprzez przygotowanie naparu do picia. Jego działanie jest odczuwalne już po 2-3 godzinach od spożycia. A jeśli cierpisz na mocno pocące się stopy i dłonie, regularnie mocz je w szałwiowym wywarze. Ze względu na silne działanie, długotrwałe kuracje z użyciem szałwii należy skonsultować z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji.
Rumianek – nie tylko do picia
Najczęściej kojarzymy go z herbatą, choć z powodzeniem znajduje zastosowanie także pod inną postacią. Nie bez przyczyny uważany jest za jedno z najcenniejszych ziół. Rumianek ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, rozkurczające. Neutralizuje toksyny i pobudza przemianę materii. Można stosować go doustnie, a także poprzez wywary. Ta druga opcja jest dobrym sposobem na nadmierną potliwość pach. Jak przygotować wywar? 3-4 łyżki suszonego rumianku zalej litrem przegotowanej letniej wody. Odstaw go na minimum godzinę, a następnie przecedź. Tak powstałą miksturą nacieraj pachy, stopy, dłonie – wszystkie miejsca, które nadmiernie się pocą.
Zanim rozpoczniesz kurację specyfikami przepisanymi przez dermatologa lub zakupionymi w Internecie, spróbuj pozbyć się problemu nadmiernej potliwości naturalnymi sposobami. Nie jest to trudne, a wszystkie czynności możesz wykonywać w czasie codziennej pielęgnacji. Pamiętaj jednak, że tylko właściwa higiena i regularne działanie przyniesie oczekiwane efekty.
Cześć! Nazywam się Krzysztof Sulwiński i jestem redaktorem naczelnym tego portalu. Jeśli chcesz coś mi powiedzieć, skontaktuj się ze mną za pośrednitwem wiadomości. Mój e-mail: kontakt@homiki.pl