manga
czyli podsumowanie ostatnich dwóch lat na polskim rynku mangowym. Płonne nadzieje, niespodziewane sukcesy i zapowiedzi na najbliższe miesiące.
Przygarść homoerotyzmu i sporo rewolucji w postrzeganiu ról płciowych – czyli jak mangi uczą bawiąc.
Kolejne postaci LGBT w mangach i anime – od przeciętnych (jak na te gatunki) po wykraczające poza wszelkie granice (szczególnie rozsądku i prawdopodobieństwa)
Najciekawsi nieheteroseksualni bohaterowie w mangach i anime – tych, gdzie znajdziemy niebanalne fabuły, dobrze skonstruowane, wiarygodne pod względem psychologicznym postaci oraz szokujący, nagły zwrot akcji…
Mangi yaoi spotykają się z krytyką ze strony różnych środowisk. Dlaczego część japońskiego środowiska LGBT jest im przeciwna? I jakie prawo przyjęto na terenie jurysdykcji Tokio? Oogrom seksizmu i homofobii w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Przypadkowy czytelnik po przeczytaniu zdania wstępnego tej recenzji może odnieść wrażenie, iż będzie miał do czynienia z opowieściami lesbijskimi a’la „Słowo na L”. Otóż nie. Przede wszystkim większość spośród dziewięciu zamieszczonych opowiadań należy do szeroko pojmowanej fantastyki: mamy tu i fantasy, i magiczny realizm, i science fiction, przy zaledwie dwóch opowiadaniach typowo obyczajowych.
Po dłuższym okresie posuchy nastąpił w ciągu ostatnich kilku miesięcy prawdziwy wysyp polskich wydań tytułów mangowych. Pojawiło się też kilka wartych uwagi publiczności LGBT.
Nastał nowy rok, śniegu za oknem brak, a zarazem temperatury i wilgotność nie zachęcają do wyjścia na dwór, w telewizji to samo, co zwykle… Może więc czas nadrobić zaległości w czytaniu?

Liczące 26 odcinków anime Simoun powstało w 2006 roku. Jest to jedna z najbardziej niecodziennych produkcji w historii japońskiej animacji – opowiada o wojnie w fantastycznym świecie, jednak skupiając się nie na spektakularnych walkach, których w serialu (poza pierwszym odcinkiem) po prostu nie ma, lecz na psychice młodych pilotek.
Zapraszamy na kolejną wyprawę w fascynujący świat japońskiej animacji.

Pod wieloma względami, pominąwszy nawet stężenie wątków LGBT czy wzbudzające sprzeciw czytelników z danego kraju przedstawienie niektórych postaci, komiks bez wątpienia jest kontrowersyjny.
Zapraszamy do gawędy o przedziwnym dla Europejczyka komiksie o… państwach. Nie zawsze heteroseksualnych!
|
|