Krzysztof Jung: kondycja poety

Od pierwszych spotkań nie miałem wątpliwości, że jest to człowiek niezwykły, ale nie przez zamykanie się w wieży z kości słoniowej, przez oderwanie od życia, od „zwykłych” ludzi. Reagował namiętnie na świat i na ludzi, w tym tkwiła jego siła.

Tuż przed 60. rocznicą urodzin Krzysztofa Junga zapraszamy do lektury wspomnień pióra jego przyjaciela – oraz na spacer do jego grobu w niedzielę.

Spacer po HomoWarszawie – Krzysztof Jung

Zapraszamy na swoisty suplement do festiwalu Dni HomoWarszawy – spacer na grób Krzysztofa Junga

Płomień. Krzysztof Jung, prekursor polskiej sztuki gejowskiej (2)

Krzysztof Jung nie uczestniczył w jawnym życiu gejowskim w taki sposób, jak to dziś rozumiemy. W Polsce lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych nie byłoby to możliwe. W oczach przyjaciół był jednak jednym z najbardziej wolnych i najmniej konwencjonalnych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkali.

Zapraszamy do lektury drugiej części znakomitego szkicu o Krzysztofie Jungu.

Płomień. Krzysztof Jung, prekursor polskiej sztuki gejowskiej (1)

Dla Junga nie istniał podział sztuki na męską, kobiecą lub gejowską. Gdyby żył, broniłby się zapewne przed tym określeniem, gdyż uważał, że artysta nie powinien myśleć w tego rodzaju niszowych kategoriach.

Suplement do spaceru okołozaduszkowego – Krzysztof Jung

Prekursorem polskiej sztuki gejowskiej jest artysta performer Krzysztof Jung (1951-1998) związany w latach 70. z kontrkulturową warszawską galerią Repassage. W performansach Junga, których świadectwem są fotografie, widać fascynacje nagością ciała, w szczególności męskiego ciała traktowanego w sposób estetyczny.

Warto pamiętać o naszej historii i jej bohaterach. Podczas dzisiejszego spaceru po Powązkach, zapalimy na grobie Krzysztofa Junga znicz. Dołączcie do nas!

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa