Homoseksualność daleka i bliska

homoseksualnosc_daleka_i_bliska_ikona

Jaki jest najstarszy materialny ślad homoseksualnego zachowania człowieka. Czy może to jakiś tekst w granicie, na papirusie lub glinie? Jakaś figurka albo naskalny piktogram czy też petroglif? Paweł Fijałkowski wskazuje na inne tropy. Otóż mogą to być słowa i symbole.

Kto wyśledzi Meklenburga?

20-30_ikona

„Od osób znajomych bliżej Meklenburga dowiadujemy się o trybie jego życia. Od kobiet stronił, natomiast widywano go często w towarzystwie młodych chłopców.”

Zaduszki w kolorach tęczy

znicze 570

Lampki i wieńce przeznaczamy głównie dla zmarłych członków naszych rodzin. Ale refleksję zaduszną możemy skierować i na tych, którzy wywarli wpływ na nasze życie, naszą społeczność, nasze doświadczenia. A za refleksją niech pójdą – kolejne lampki i znicze. Zadbajmy zadusznie.

„Rainbow”, czyli Lambda, czyli spółdzielnia „Zdrowie”

15 lat lambdy ikona

Z okazji jubileuszu najstarszej funkcjonującej do dziś polskiej organizacji LGBTQ zapraszamy do lektury „idiolektycznego wspomnienia na piętnastolecie”

Mariusz Szczygieł, Ewa Żychlińska, Rozgrzeszanie, „Na Przełaj”, 1986, nr 51 (1516)

na_przelaj_1986_ikona

„W waszej gazecie młodzież w rubryce „Szukam przyjaciela” pisze często „cenię uczciwość”, lecz niech pan sam powie, jak komuś napisać coś takiego: ‚nie piję, nie palę, ale drogi kolego, jestem zboczonym pedałem” i jeszcze podać swój adres”

Od Broadwayu do Lorentza

ikona

Trasa czwartego spaceru HomoWarszawy poprowadziła nas po miejscach związanych z tajemniczym zabójstwem, dramatycznymi losami pisarza-polityka, ale też – jak zwykle – po warszawskich pikietach

IV Spacer po HomoWarszawie

Już za tydzień, w piątek 28 września, zapraszamy na kolejne odkrywanie niejednoznacznej historii stolicy.

Homo-czeska historia

czeska literatura ikona

Praska Parada Równości była jednym z pierwszych wydarzeń, dzięki którym Polacy mogli przyjrzeć się życiu gejowsko-lesbijskiemu w Czechach z innej niż dotychczasowa perspektywy. Swoista mitologizacja Czech, którą uprawiamy od dziesięcioleci, doprowadziła do tego, że naszą wiedzę o tym kraju kształtują raczej polscy reportażyści, czeskie filmy z okresu komunizmu i dawna czeska literatura.

Nika [pseud.], Dlaczego inni?, „Na Przełaj”, 1984, nr 38 (1401)

na_przelaj_1984_570x250

Przedstawiamy tekst, który ukazał się w „Na Przełaj” wraz z artykułem M. Szczygła zatytułowanym „Nie róbcie sensacji”.

Mariusz Szczygieł, Nie róbcie sensacji, „Na Przełaj”, 1984, nr 38 (1401)

na_przelaj_1984_38_1banner

Prezentowany tekst Marcina Szczygła zawiera wyznania młodego homoseksualisty, Daniela lat 26, określającego się jako „męska prostytutka”. Jest to jeden z kilku artykułów prasowych poświęconych problemom osób homoseksualnych, które ukazały się w latach 80. XX w. w prasie młodzieżowej.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa