historia LGBT
Jaki jest najstarszy materialny ślad homoseksualnego zachowania człowieka. Czy może to jakiś tekst w granicie, na papirusie lub glinie? Jakaś figurka albo naskalny piktogram czy też petroglif? Paweł Fijałkowski wskazuje na inne tropy. Otóż mogą to być słowa i symbole.
„Od osób znajomych bliżej Meklenburga dowiadujemy się o trybie jego życia. Od kobiet stronił, natomiast widywano go często w towarzystwie młodych chłopców.”
Lampki i wieńce przeznaczamy głównie dla zmarłych członków naszych rodzin. Ale refleksję zaduszną możemy skierować i na tych, którzy wywarli wpływ na nasze życie, naszą społeczność, nasze doświadczenia. A za refleksją niech pójdą – kolejne lampki i znicze. Zadbajmy zadusznie.
Z okazji jubileuszu najstarszej funkcjonującej do dziś polskiej organizacji LGBTQ zapraszamy do lektury „idiolektycznego wspomnienia na piętnastolecie”
„W waszej gazecie młodzież w rubryce „Szukam przyjaciela” pisze często „cenię uczciwość”, lecz niech pan sam powie, jak komuś napisać coś takiego: ‚nie piję, nie palę, ale drogi kolego, jestem zboczonym pedałem” i jeszcze podać swój adres”
Trasa czwartego spaceru HomoWarszawy poprowadziła nas po miejscach związanych z tajemniczym zabójstwem, dramatycznymi losami pisarza-polityka, ale też – jak zwykle – po warszawskich pikietach
Już za tydzień, w piątek 28 września, zapraszamy na kolejne odkrywanie niejednoznacznej historii stolicy.
Praska Parada Równości była jednym z pierwszych wydarzeń, dzięki którym Polacy mogli przyjrzeć się życiu gejowsko-lesbijskiemu w Czechach z innej niż dotychczasowa perspektywy. Swoista mitologizacja Czech, którą uprawiamy od dziesięcioleci, doprowadziła do tego, że naszą wiedzę o tym kraju kształtują raczej polscy reportażyści, czeskie filmy z okresu komunizmu i dawna czeska literatura.
Przedstawiamy tekst, który ukazał się w „Na Przełaj” wraz z artykułem M. Szczygła zatytułowanym „Nie róbcie sensacji”.
Prezentowany tekst Marcina Szczygła zawiera wyznania młodego homoseksualisty, Daniela lat 26, określającego się jako „męska prostytutka”. Jest to jeden z kilku artykułów prasowych poświęconych problemom osób homoseksualnych, które ukazały się w latach 80. XX w. w prasie młodzieżowej.
|
|