Lesbijki (7)

Odpowiedzialność wobec siebie osób heteroseksualnych wchodzących w małżeństwo oparta jest na całej rozbudowanej strukturze społecznej. Bez względu na to, czy jest ona skuteczna (i czy kiedykolwiek była), stanowi oparcie i wyznacza ramy postępowania dla par heteroseksualnych, które chcą wziąć ślub lub się rozstać.

Lesbijki (6)

Czasami zdarza się jednak, że „pierwsze razy” wymagają trudnych negocjacji, bez względu na to, jak bardzo doświadczone są ich uczestniczki.

Lesbijki (5)

Pojawia się ten straszny moment, który prawdopodobnie każda z nas przeżyła choć raz w życiu – zdajesz sobie sprawę, że to, co tobie wydawało się randką, z perspektywą uniesień erotycznych, było tylko w twojej głowie, w twoich hormonach. Ona jest beztrosko nieświadoma zamieszania, jakie w tobie wywołała.

Lesbijki (4)

W jakiś niemożliwy do sprecyzowania sposób – o czym wiedzą pary heteroseksualne decydujące się na ślub – przyrzeczenia, które złożyłyśmy sobie w obecności bliskich nam ludzi zmieniły nasze własne patrzenie na nasz związek.

Lesbijki (3)

Wśród bliskich zebranych na pogrzebie tej kobiety byli członkowie jej rodziny biologicznej i rodziny biologicznej jej partnerki, kilkanaście lesbijek, które odgrywały w jej życiu role sióstr, a także inni członkowie jej wielkiej „rodziny z wyboru”, definiowanej poprzez miłość i troskę, a nie poprzez relacje prawne, orientację seksualną czy biologię.

Lesbijki (2)

Istnieją różne szafy. Niektóre mają drzwi obrotowe – należą one do tych osób, które są wyoutowane w pewnych okolicznościach, na przykład chodzą ze znajomymi do knajpy dla lesbijek czy na koncert, ale ukrywają się w innych kontekstach rzeczywistości, na przykład w pracy, wspólnocie religijnej czy drużynie harcerskiej. Inne szafy mają półprzejrzyste drzwi, przez które mogą zerknąć do środka osoby umiejące odczytać odpowiednie znaki.

Lesbijki (1)

Inni ludzie mają ciągle moc definiowania nas, mówienia nam, kim jesteśmy – a przez to kształtowania naszego życia. Musimy odebrać tym „innym” władzę nad nami; musimy zacząć same opisywać siebie.

Zaczynamy publikację cyklu fragmentów wydanej na rynku amerykańskim książki The Lesbian Couples’ Guide. Mamy nadzieję, że obserwacje i porady Judith McDaniel okażą się znaczące również dla nas, tu i teraz.

Tydzień w Erywaniu: sztuka, seks i polityka

W małej salce w piwnicy Melines Bar tłum półnagich i nagich mężczyzn tańczy w szaleńczym, erotycznym rytmie. Jest już dawno po północy, a muzyka to mieszanina global pop/disco i głosów rosyjskich div, które wprawiają tłum w ekstazę. Rosyjski jest tu ciągle drugim językiem, a rosyjski pop ulubioną muzyką. Na parkiecie dużo jest udawania aktów seksualnych, szczególnie w trójkątach.

Przeczytaj relację i obejrzyj zdjęcia Pawła Leszkowicza z pobytu w Armenii. Dowiedz się jak radzą sobie geje i lesbijki w kraju, który dopiero w 2002 roku zniósł karalność homoseksualizmu.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa