Alan Hollinghurst – ”Klub Koryncki”

William Beckwirth korzysta w pełni z życia. Ten atrakcyjny, inteligentny, pochodzący z bogatej szlacheckiej rodziny młody człowiek przemierza Londyn wzdłuż i wszerz zaliczając bary i dyskoteki; w brudnych porno kinach i łaźniach wyrywa „na raz” facetów i uprawia z nimi szybki seks. Siłownia luksusowego „klubu korynckiego” służy mu później hartowaniu tężyzny fizycznej oraz erotycznemu odprężeniu pod prysznicem. Londyn stanowi dla Williama teren polowań a bogaty jest w zwierzynę łowną.

Baby Neumann. Zwyczajny gej.

„Nie ma i tak żadnego boga, jest tylko
Barbara Streisand”


Dla środowiska gejowskiego w Niemczech postać Baby Neumanna jest prototypem zwyczajnego geja, uosobieniem i ucieleśnieniem życia homoseksualistów. Baby Neumann jest przeciętnym reprezentantem społeczności gejów niemieckich, przeżywających swój niełatwy los, częste przykrości i upokorzenia dnia codziennego, który zdaje się przyciągać do siebie zdarzenia niezwykłe. Baby ma za sobą zwyczajne dzieciństwo:
Kiedy miałem pięć lat, zauważyłem po raz pierwszy, że coś ze mną jest nie tak. Mała Joni (zdrobnienie od Mitchel) pozwalała wszystkim małym chłopczykom w przedszkolu zaglądać pod spódniczkę – dostawała za to gumowego smerfa. Miała dzięki temu wkrótce największą kolekcję smerfów w Nadrenii Westfalii.

Lew salonowy, skandalista, dżentelmen

Wilde Oscar, właściwie Fingal O’Flahertie Wills (1854-1900), angielski powieściopisarz, dramaturg i poeta. Wybitnie uzdolniony, absolwent uniwersytetu w Oksfordzie, słynął z ekstrawaganckiego sposobu bycia. Przesadną dbałością o stroje, które przyozdabiał pawimi piórami, słonecznikami i liliami, zasłużył sobie na miano największego dandysa epoki. Swoją zniewieściałość podkreślał długimi włosami i manifestacyjną niechęcią do sportu.

Hans Christian Andersen – Baśń mojego życia

„Brzydkie kaczątko” „Mała syrenka”, „Nowe szaty cesarza”, „Świoniopas” oraz „Księżniczka na ziarnku grochu”, to tylko kilka najbardziej znanych tytułów z niezwykle bogatej spuścizny bajkopisarskiej Hansa Christiana Andersena, która uczyniła go jednym z najbardziej znanych prozaików duńskich, szufladkując go jednocześnie jako „pisarza dla dzieci”, co w konsekwencji spowodowało wieloletnie niedocenianie jego twórczości wśród krytyków literackich.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa