Festiwal, by zmienić Lublin. Lublin, by zmienić Festiwal

Serdecznie zapraszamy do Lublina! Polecamy Festiwal Transeuropa i wystawę „Miłość to miłość” w Galerii Labirynt; otwarcie 5 maja o godz. 19. o 17:30 rozmowa z Robertem Biedroniem, o 20 – z Kazimierą Szczuką.

Hidżry. Trzecia płeć

Hidżry pełnią istotną role kulturową w Indiach. W Radżastanie hidżry pełnią funkcje uzdrawiaczek, a także tych, którzy błogosławią i występują przy ślubach i narodzinach (healer, blesser and performer). W wielkich miastach Mumbaju czy w Dehli są raczej zaangażowane w przemysł sexu (sex workers), co być może wywodzi się z dziejów prostytucji świątynnej w Indiach.

Zapraszamy także na wystawę fotografii Magdy Malinowskiej TranStories w dniach 15 stycznia – 20 lutego w Lublinie w Galerii Pomost.

Miasto różnych miłości: gość-inny homo-Lublin?

Lublin może być gość-inny, otwarty na wykluczonych, akceptujący odmienność. Czy żyjemy w mieście miłości? To zależy od nas. Potrzeba tu jeszcze wiele starań o prawa mniejszości uczuciowych. Mamy szansę czerpać inspirację z wybitnej literatury lesbijskiej i gejowskiej, związanej z tym miastem: od dziewiętnastowiecznej pisarki, Narcyzy Żmichowskiej, kultywującej w życiu i przedstawiającej w tekstach mocne, namiętne więzi z kobietami poprzez Józefa Czechowicza po tegorocznego zdobywcę nagrody Nike, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, którzy piszą o Lublinie i homoseksualizmie.

Klęska postępowej polityki gender i queer w Polsce?

20 lat minęło z naszej perspektywy. I NIC.

Nie zrobiliśmy wystarczająco dużo. Pławimy się w substytutach – rozmawianiu, publikowaniu, maszerowaniu, wizualizowaniu, na które pozwala się nam w tym „demokratycznym” kraju, aby utrzymać nas we frustrującym stanie zmniejszającym napięcie i stwarzając iluzję liberalizacji.

Lublinowi z okazji 60 rocznicy Deklaracji Praw Człowieka

Queer Fest w Lublinie to wydarzenie i lokalne (tutejsza dziennikarka Teresa Dras nazwała je, i słusznie, „pierwszym festiwalem gejowskim w Lublinie”), i globalne (rocznica Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, filmy międzynarodowe, kosmo-polityczne debaty), czyli glokalne.

Zapraszamy na Queer Fest do Lublina, do 12 grudnia!

Obama jest gejem!

Obama jest gejem. Z jego dumnego bycia mniejszością, seksapilu, odnowy demokracji krzyczy protest wobec globalnej niesprawiedliwości. I lśni rzeźba amerykańskich ciał, zdolnych tak do homoerotyki, jak i etyki wzajemnej pomocy – pisze Tomek Kitliński, rysuje Mariusz Tarkawian. Koniec z Guantanamo! Koniec z tyranią większości! Wchodzi Obama z demokracją jako różnorodnością życia. Ale czy zadziała? Czy zadziała kosmopolitycznie? Czy Polska stanie się wreszcie demokracją? Bez rasizmu i homofobii… Zerknijcie na rysunek Tarkawiana: para prezydencką poprzez wieki: Obama w objęciu z Jeffersonem, a obok Sokrates spoza „normy” – karnawał wolności.

Olimpiada kusi homopożądanie. Chiny nędzy sportkapitalizmu & biseksa Mao

Tomek Kitliński o zakończonej właśnie olimpiadzie w Pekinie…

Homoerotycznie i homeopatycznie sport działa zdrowotnie, lecz zawodowo szkodliwie. Ideał olimpiady to pacyfizm. Ale sport wyzwala ultranacjonalistyczne zmagania, rasizm, wojny totalne na stadionach. Horror kapitalizmu sportu.

Madonna albo fetysz stylu wolności

Jeśli dla Pawła Leszkowicza współczesna Michał Anioł to poliseksualna fotografka Nan Goldin, to dla mnie istnieje Madonna da Vinci – autorka opowieści o dobru i pomocy innym, autorka masturbacji na scenie, autorka sensualności i sensu Ray of Light.

Artystce z okazji pięćdziesiątych (!) urodzin…

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa