Chamowo

Trzeba zwracać uwagę na język debaty publicznej. Tępić w zarodku i reagować, bo granica wyraźnie się przesuwa w stronę jawnej agresji. Najpierw pojawiła się mowa nienawiści na ulicy, potem została przeniesiona do sejmu jako wyraz głosu „większości” społeczeństwa, teraz już nawet może wyrażać się bezpośrednio w miejscu publicznym, na przykład na uczelni podczas debaty.

Kto w Polsce ma HIV?

Pyta Jakub Janiszewski, znany dziennikarz radia Tok FM, autor książki będącej pierwszą syntezą dyskursu hifowego w Polsce wydanej przez Krytykę Polityczną. Odpowiedzmy zatem już na wstępie: „niewiele” osób, gdy spojrzymy na sprawę statystycznie.

Teorie wywrotowe

Gdybym trafił na tę książkę siedem lat temu, byłbym bardzo szczęśliwy. Wtedy to studiowałem na gender studiem na UW i każda książka związana z tematem była na wagę złota, zwłaszcza ta wydana po polsku i napisana przez polskiego autora. Ale to było ładnych parę lat temu.

Ecce homo

Najlepszym momentem książki jest scena, w której chłopaki z branżowego obozu przebierają się za dziewczyny i w takich strojach idą do wiejskiej pijalni piwa. Nie wiem, czy autorka miała świadomość, że tworzy idealnie queerową sytuację, która zawiera w sobie olbrzymi ładunek wywrotowy i rewolucyjny… – zachęcamy do lektury recenzji książki, a dla zainteresowanych – konkurs!

Epos w rozmiarze „XXL”

Doczekaliśmy się gejowskiego eposu po polsku. Wielkiego – dodam. W rozmiarze XXL. Z definicji słownikowej, przynajmniej w jednym z jej szkolnych wariantów, epos to gatunek, w którym przedstawia się bohatera na tle przełomowych wydarzeń historycznych. Tutaj bohater jest niezwykle istotny – Hrabia F.

Ojciec nieświęty

Dlaczego JPII powinien być dla nas tematem istotnym? Przyczyn tego jest kilka. Po pierwsze jego postać zaważyła na polityce całej III RP. Każdą agresywną kwestię można było zadekretować poprzez powołanie się na papieża. To było wygodne, łatwe, tanie i wiadomo było z góry, że „naród” to kupi.

Jak radzić sobie z tajemnicą?

Tak więc jeśli masz przed sobą coming out, co niewątpliwie prędzej czy później nastąpi, to jest to publikacja dla ciebie. Pomoże ci ona poprzez konfrontacje z wypowiedziami gejów i lesbijek, a mnogość relacji sprawi, że któraś z sytuacji odniesie się do twojego doświadczenia, twojej projekcji, pozwoli zaplanować odpowiednio czas i miejsce, albo przygotuje na niespodziewaną sytuację.

Cioty i polskość

„Lubiewo” Michała Witkowskiego wygrało w naszym plebiscycie na najważniejszą książkę 10-lecia. Nic dziwnego, że będziemy do niej często powracać. Tym razem o polskości w „Lubiewie” i postawie bohaterek wobec „Ojczyzny” pisze Marcin Teodorczyk.

Dekada homoliteracka

Co wydano? Kto napisał? Co czytaliśmy? Co wreszcie, a to najważniejsza sprawa – zapamiętaliśmy? Zachęcamy do lektury podsumowania dekady 2000-2010 w polskiej literaturze tęczowej.

Teatr lepszy od kina, bo jest homoseksualny

i>Polski teatr jest lepszy od kina, bo jest homoseksualny – takie słowa wypowiedział Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego. Ta teza wydaje się ryzykowna, ale już nasze propozycje przedstawione do głosowania wewnętrznego przez opublikowaniem ostatecznej ankiety na najważniejszą sztukę dekady pokazały, że w teatrze polskim „dzieje się” sporo.

Zapraszamy do podsumowania homiczego 10-lecia w teatrze polskim!

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa