Miasto różnych miłości: gość-inny homo-Lublin?

Lublin może być gość-inny, otwarty na wykluczonych, akceptujący odmienność. Czy żyjemy w mieście miłości? To zależy od nas. Potrzeba tu jeszcze wiele starań o prawa mniejszości uczuciowych. Mamy szansę czerpać inspirację z wybitnej literatury lesbijskiej i gejowskiej, związanej z tym miastem: od dziewiętnastowiecznej pisarki, Narcyzy Żmichowskiej, kultywującej w życiu i przedstawiającej w tekstach mocne, namiętne więzi z kobietami poprzez Józefa Czechowicza po tegorocznego zdobywcę nagrody Nike, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, którzy piszą o Lublinie i homoseksualizmie.

Klęska postępowej polityki gender i queer w Polsce?

20 lat minęło z naszej perspektywy. I NIC.

Nie zrobiliśmy wystarczająco dużo. Pławimy się w substytutach – rozmawianiu, publikowaniu, maszerowaniu, wizualizowaniu, na które pozwala się nam w tym „demokratycznym” kraju, aby utrzymać nas we frustrującym stanie zmniejszającym napięcie i stwarzając iluzję liberalizacji.

Lublinowi z okazji 60 rocznicy Deklaracji Praw Człowieka

Queer Fest w Lublinie to wydarzenie i lokalne (tutejsza dziennikarka Teresa Dras nazwała je, i słusznie, „pierwszym festiwalem gejowskim w Lublinie”), i globalne (rocznica Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, filmy międzynarodowe, kosmo-polityczne debaty), czyli glokalne.

Zapraszamy na Queer Fest do Lublina, do 12 grudnia!

Obama jest gejem!

Obama jest gejem. Z jego dumnego bycia mniejszością, seksapilu, odnowy demokracji krzyczy protest wobec globalnej niesprawiedliwości. I lśni rzeźba amerykańskich ciał, zdolnych tak do homoerotyki, jak i etyki wzajemnej pomocy – pisze Tomek Kitliński, rysuje Mariusz Tarkawian. Koniec z Guantanamo! Koniec z tyranią większości! Wchodzi Obama z demokracją jako różnorodnością życia. Ale czy zadziała? Czy zadziała kosmopolitycznie? Czy Polska stanie się wreszcie demokracją? Bez rasizmu i homofobii… Zerknijcie na rysunek Tarkawiana: para prezydencką poprzez wieki: Obama w objęciu z Jeffersonem, a obok Sokrates spoza „normy” – karnawał wolności.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa