NGU, PID, LGV, czyli FUBAR? A może nie jest aż tak źle?

hiv-400x200-6

Fascynujący cykl o STD, czyli chorobach przenoszonych drogą płciową, zbliża się do końca. Ostatni odcinek – prezentujemy chlamydie. Obrazki, jak zwykle, raczej nieapetyczne ;) więc lepiej nie otwierać w pracy ni przy obiedzie!

Piłka, kiłka, mogiłka

sporothrix1_570x250

Ludzie zwykli zapominać o kile. Wydaje się, że to stare dzieje – te powszechne zakażenia i zgony monarchów i innych sławnych postaci. Ponieważ kiłę da się leczyć i ponieważ pojawiły się takie zagrożenia przenoszone drogą płciową jak AIDS, przywykliśmy wierzyć, że kiła to nic strasznego i nie warto się nią przejmować… (uwaga – tekst zawiera nieapetyczne obrazki!)

Wirusowe zapalenia wątroby (część II)

sporothrix1_570x250

Informacje o WZW C padały od dawna przy okazji zakażeń przenoszonych drogą płciową, nawet w popularnych serialach (Dr House). Jednak kiedy w różnych krajach przeprowadzano badania na różnych grupach MSM, często zakażonych jednocześnie wirusem HIV, okazało się, że istnieją czynniki korelujące ze wzrastającą u nich liczbą infekcji wirusem HCV. Jakie?

Wirusowe zapalenia wątroby (część I)

sporothrix1_570x250

Wirusowe zapalenie wątroby często określa się ogólnowojskowym mianem żółtaczki. Robią tak nawet pracownicy słuzby zdrowia, czasem tylko odróżniając żółtaczkę wszczepienną od żółtaczki pokarmowej. Tymczasem żółtaczka jest jedynie objawem, występującym w dodatku nie tylko po zakażeniu wirusem zapalenia wątroby.

Romantyczna rzeżączka

hiv-400x200-6

Na początku trzeciej części cyklu o chorobach przenoszonych drogą płciową będę straszna i opowiem Wam dowcip. Choć może nie dowcip raczej, a anegdotę sprzedawaną studentom na zajęciach z mikrobiologii. Otóż student zdaje kolokwium, tematem są bakterie Gram-dodatnie, a asystent prosi o wymienienie chorób powodowanych przez paciorkowce ropne (Streptococcus pyogenes)…

Wirusy, które się gumkom nie kłaniają

hiv-400x200-6

W drugim odcinku cyklu poświęconego zakażeniom przenoszonym drogą płciową zajmiemy się znowu wirusami. Łączy je to, że wszystkie należą do grupy wirusów DNA (czyli mają genom w postaci tego kwasu nukleinowego), a co ważniejsze dla tego cyklu – przenoszą się chętnie drogą stosunków płciowych. Uwaga, tekst zawiera miniaturki linkujące do ilustracji nieapetycznych i nie do oglądania w miejscu pracy (NSFW)

Trzydzieści lat minęło, czyli HIV i AIDS

Zaczęło się powoli. W 1981 roku na wybrzeżach USA wśród młodych homoseksualnych mężczyzn zaczęły pojawiać się dwa niespotykane przedtem zbyt często schorzenia: pneumocystozowe zapalenie płuc oraz mięsak Kaposiego. Dziwne – pomyśleli lekarze – Pneumocystis carinii (obecnie jiroveci) atakuje zwykle ludzi z poważnymi niedoborami odporności, skąd więc grzyb ten (wówczas uważany za pierwotniaka) u zdrowych

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa