Aleksandra Lazarek
Brytyjski serial „Doktor Who” to produkcja wyjątkowa. Jest nie tylko pierwszym serialem science-fiction, który świętował ostatnio pięćdziesięciolecie wyświetlania i pomimo upływu tak długiego czasu należy do czołówki najpopularniejszych seriali. Jest nie tylko serią, która włącza fanów w swoje powstawanie, lecz także programem telewizyjny, który jako jeden z pierwszych wprowadził postaci queerowe do fabuły.
czyli podsumowanie ostatnich dwóch lat na polskim rynku mangowym. Płonne nadzieje, niespodziewane sukcesy i zapowiedzi na najbliższe miesiące.
Przygarść homoerotyzmu i sporo rewolucji w postrzeganiu ról płciowych – czyli jak mangi uczą bawiąc.
Kolejne postaci LGBT w mangach i anime – od przeciętnych (jak na te gatunki) po wykraczające poza wszelkie granice (szczególnie rozsądku i prawdopodobieństwa)
Najciekawsi nieheteroseksualni bohaterowie w mangach i anime – tych, gdzie znajdziemy niebanalne fabuły, dobrze skonstruowane, wiarygodne pod względem psychologicznym postaci oraz szokujący, nagły zwrot akcji…
Mangi yaoi spotykają się z krytyką ze strony różnych środowisk. Dlaczego część japońskiego środowiska LGBT jest im przeciwna? I jakie prawo przyjęto na terenie jurysdykcji Tokio? Oogrom seksizmu i homofobii w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Przypadkowy czytelnik po przeczytaniu zdania wstępnego tej recenzji może odnieść wrażenie, iż będzie miał do czynienia z opowieściami lesbijskimi a’la „Słowo na L”. Otóż nie. Przede wszystkim większość spośród dziewięciu zamieszczonych opowiadań należy do szeroko pojmowanej fantastyki: mamy tu i fantasy, i magiczny realizm, i science fiction, przy zaledwie dwóch opowiadaniach typowo obyczajowych.
Po dłuższym okresie posuchy nastąpił w ciągu ostatnich kilku miesięcy prawdziwy wysyp polskich wydań tytułów mangowych. Pojawiło się też kilka wartych uwagi publiczności LGBT.
Aż do czasów najnowszych trudno mówić o ciągłości spuścizny literackiej, gdyż cechą charakterystyczną literatury afroamerykańskiej był fakt, że w jednym konkretnym okresie tworzył zwykle tylko jeden pisarz; większości z nich udało się za życia wydać tylko jeden lub dwa utwory. Niemniej dzieje literatury czarnych mieszkańców kolonii północnoamerykańskich, a później USA, są zaskakująco długie.
Nastał nowy rok, śniegu za oknem brak, a zarazem temperatury i wilgotność nie zachęcają do wyjścia na dwór, w telewizji to samo, co zwykle… Może więc czas nadrobić zaległości w czytaniu?
|
|