- homiki.pl - http://homiki.pl -

Magdalena Samozwaniec, Czy pani mieszka sama? Powieść satyryczna o Warszawie, Katowice 1967.

Magdalena Samozwaniec, Czy pani mieszka sama? Powieść satyryczna o Warszawie, Katowice 1967.

 

Magdalena Samozwaniec to pseudonim artystyczny pisarki Magdaleny Kossakówny (1894 – 1972), córki malarza Wojciecha Horacego Kossaka i Marii z Kisielnickich, młodszej siostry poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Samozwaniec bawiła a niekiedy także oburzała. W satyrycznej powieści „Czy pani mieszka sama?”, znakomicie zilustrowanej przez Gwidona Miklaszewskiego, zawarła barwny, niemal dokumentalny wątek wprowadzający nas w świat warszawskich homoseksualistów lat 60. XX w.

Bohaterka powieści dziennikarka Xenia przyjeżdża do Warszawy i przebiera się za mężczyznę po to, by łatwiej jej było wynająć pokój. Jako Hektor Kasprowy wybiera się pewnego dnia na spacer Krakowskim Przedmieściem i Miodową, w trakcie którego dociera do kawiarni „Ali Baba”.

Stwierdza, że na sali przeważają „mężczyźni, młodsi i starsi”, a wszyscy robią wrażenie „zadomowionych”. Zauważa „kilka natarczywie ciekawych spojrzeń”, nabiera pewności, że obecni rozmawiają o niej „lustrując ją bacznie wzrokiem”, toteż zaczyna czuć się nieswojo. Szybko jednak uspokaja się myślą, że przecież „każdy nieznajomy wchodzący do lokalu zwraca zazwyczaj uwagę i budzi ciekawość” stałych bywalców.

Niebawem do Xeni-Hektora przysiada się artysta Wero i zaczyna rozmowę na temat baletu oraz malarstwa. Przystojny czterdziestolatek „w wiśniowym zagranicznym wdzianku i jaskrawym włoskim krawacie” robi bardzo dobre wrażenie na zakonspirowanej dziennikarce, jest bowiem mężczyzną w jej typie. Elegancki Wero, sądząc, że ma do czynienia z młodym mężczyzną zaprasza Xenię-Hektora do swego mieszkania na Starym Mieście. Tam wzajemnie sobą zafascynowani bohaterowie przeżywają gorzkie rozczarowanie, opisane w prezentowanym przez nas fragmencie.

Dziennikarka kwituje swą przygodę następującą refleksją: „Zawsze sądziłam, że oni wyglądają zupełnie inaczej, a Wero był taki męski, kulturalny i miły …”.

Dodajmy, że kawiarnia „Ali Baba” istniała jeszcze w latach 80. XX w., aczkolwiek znajdowała się dość daleko od Starego Miasta, na ulicy Złotej (wówczas Kniewskiego).

 

Prezentowana książka pochodzi ze zbiorów Pawła Fijałkowskiego.