Wiara i tęcza na antenie TVN

Bycie osobą homoseksualną można połączyć z wiarą, te dwie sfery współgrają ze sobą. Nie pozwoliłam wypchnąć się z Kościoła – mówiła w programie Dzień dobry TVN 4 września Agnieszka Wiciak, jedna z założycielek grupy polskich chrześcijan LGBT „Wiara i tęcza”.

W trakcie programu rozmawiano m.in. o Katechizmie Kościoła katolickiego, który podkreśla, że osoby homoseksualne „nie wybierają swej kondycji homoseksualnej. Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie”. Ten kościelny zbiór zasad obowiązujących każdego katolika stwierdza w innym z paragrafów, że „osoby homoseksualne są wezwane do czystości”.

Zdaniem Agnieszki Wiciak taki zapis jest „schizofreniczny”, ponieważ człowiek jest jednością: zarówno jego sfera duchowa, jak i seksualność. Bycie homoseksualistą w Kościele nie jest równoznaczne z tym, że nie wolno mieć dziewczyny czy chłopaka, nie wolno tworzyć homorodziny. – „Tworzymy związki, rodziny, są wśród nas dzieci. Nie pasuje nam wizja człowieka rozczłonkowanego” – mówiła Agnieszka w studio Dzień dobry TVN.

W trakcie rozmowy mowa była również o strategiach przetrwania w Kościele katolickim. Wiciak przyznała, że wiele homoseksualistów w ogóle nie spowiada się z tego, że żyje w związku jednopłciowym, uznając w swoim sumieniu, że to nie grzech i nie musi tego robić, nawet wbrew temu, co oficjalnie głosi Kościół. Nie dzieli się intymną sferą swego życia ze spowiednikiem, co otwiera drogę do przyjęcia sakramentu eucharystycznego. Jak przyznała Agnieszka Wiciak, nie wszyscy księża uznają współżycie w homozwiązkach za grzech.

Gość Dzień dobry TVN opowiadał również o rekolekcjach organizowanych dla członków grupy Wiara i tęcza. Nabożeństwa te odbywają się w tajemnicy, ponieważ oficjalny Kościół w Polsce nie widzi potrzeby organizowania duszpasterstwa osób LGBT. Agnieszka Wiciak nie chciał podać żadnych szczegółów o organizowanych rekolekcjach, ponieważ – jak przyznała – księża je prowadzący mogliby mieć kłopoty ze strony swoich zwierzchników.

2 komentarzeWiara i tęcza na antenie TVN

  • Uschi

    A w Ameryce takie cuda: http://www.huffingtonpost.com/2013/09/08/steve-grand-catholicism_n_3881383.html?utm_hp_ref=mostpopular

    Grand said he has been both surprised and moved by the reactions to his first video. Fans have declared him a „hero,” while critics have accused him of betraying the gay rights movement — both by expressing support for the Catholic Church and by refusing to condemn the Christian therapist he was sent to by his parents to be „cured” of his homosexuality.

    „A lot of people have criticized me for playing at Catholic churches, where I made a lot of money, and I was shocked by that,” Grand said. „In my mind, I think it could only be a good thing. Ten years ago, I was sitting in those same pews, and if I’d seen an openly gay musician leading the songs of worship in church, that could have really changed my life and saved me many years of feeling that I was somehow wrong.”

  • ARMII

    Podziwiam ludzi którzy chcą na siłę zostać w KK i dostawać resztki z Pańskiego stołu lub figę. Fakt że z naszych związków nie rodzą się w naturalny sposób dzieci nie jest wystarczającym powodem aby być traktowanym jak zło konieczne a jak już jesteście to żeby było okey to najlepiej zostańcie singlami do końca życia bo tak mówi katechizm w dodatku żyjący też w celibacie. I jeżeli to mnie ma zachęci do wizji nieba to mam lekki dysonans do tego jak i do wizji kochającego Boga i całej tej otoczki pt. Bóg Cie kocha takim jakim jesteś ale to i tam itp itd.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa