Druga litewska Baltic Pride odbyła się bez przeszkód

W sobotę 27 lipca przez Wilno przeszła Baltic Pride – pomimo wysiłków władz Wilna, by nie dopuścić do zorganizowania drugiego już Baltic Pride na Litwie, a przynajmniej by „upchnąć” go w jakiejś podmiejskiej uliczce. Burmistrz miasta nie chciał wydać zgody na zorganizowanie marszu w samym centrum miasta, jednak sąd dwukrotnie uchylił jego decyzje. Dzięki temu uczestnicy tęczowego przemarszu mogli przejść Prospektem Giedymina – najważniejszą ulicą Wilna – tak samo jak uczestnicy innych marszów i demonstracji.

W trakcie przemarszu doszło do drobnych incydentów, jednak atmosfery nie można w ogóle porównać do tej sprzed trzech lat, kiedy to rotacyjna Baltic Pride (organizowana kolejno we wszystkich krajach bałtyckich) po raz pierwszy „zawitała” do Wilna. Pisaliśmy wówczas: Niestety, bez przemocy się nie obyło – ochrona policji (dwukrotnie liczniejszej niż sam marsz) nie powstrzymała przeciwników marszu (dwukrotnie liczniejszych niż policja) przed zaatakowaniem pod koniec imprezy – poleciały kamienie, butelki i świece dymne. Policja użyła gazu łzawiącego i aresztowała kilkanaście osób, w tym dwóch posłów litewskiego parlamentu. Tym razem skończyło się na rzucaniu jajkami.

Baltic Pride 2013 w Wilnie, zdjęcie: fanpejdż organizacji LGL

Baltic Pride 2013 w Wilnie, zdjęcie: fanpejdż organizacji LGL

[sass, źródło: lgbt-ep.eu]

 

 

1 komentarz do: Druga litewska Baltic Pride odbyła się bez przeszkód

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa