- homiki.pl - http://homiki.pl -

„Za wolność naszą i waszą!”

W sobotę 15 czerwca o godzinie 14:00 zapraszamy pod Ambasadę Rosji w Warszawie (ul. Belwederska 49) na spontaniczną manifestację sprzeciwu wobec homofobicznej polityki Federacji Rosyjskiej i narastającej przemocy wobec osób LGBT.

Oto apel organizatorów:

W dniu, kiedy będziemy uczestniczyć w Paradzie Równości, wyrazimy solidarność z tymi, których prawa człowieka są łamane.

We wtorek 11 czerwca br. rosyjska Duma Państwowa, uchwaliła ustawę zakazującą „propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych” wśród nieletnich. Niejasne zapisy ustawy umożliwiają karanie obywateli Rosji grzywną do 50 tys. rubli lub nawet 15 dni aresztu, a wobec organizacji i innych osób prawnych przewiduje sankcje do 1 mln rubli oraz umożliwia zawieszenie ich działalności na okres do 90 dni.

Uchwalona przez Dumę ustawa to apogeum homofobicznej polityki władz Rosji. Podobne inicjatywy były podejmowane wcześniej na szczeblu lokalnym np. w Sankt Petersburgu. Niestety działania polityków przekładają się na wzrost agresji wobec lesbijek i gejów. W piątek 10 maja br. w Wołgogradzie dwóch młodych mężczyzn brutalnie zamordowało 23-latka. Mężczyzna miał rozbitą czaszkę, a przed śmiercią został zgwałcony butelką po piwie. Jeden z podejrzanych przyznał się do winy. Zeznał, że powodem ataku na mężczyznę była jego homoseksualna orientacja i wyzywające zachowanie. Oświadczył, że uraziło to jego uczucia patriotyczne. Do morderstwa doszło w dzień po obchodach Dnia Zwycięstwa – dorocznego święta, które upamiętnia radzieckie zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami w II wojnie światowej.(1)

Wzywamy Prezydenta Władimira Putina do niepodpisywania uchwalonej przez Dumę ustawy. Wzywamy Radę Europy, której Federacja Rosyjska jest członkiem do zdecydowanego potępienia działań władz rosyjskich. Wzywamy Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP do zdecydowanej reakcji.

Manifestacja ma charakter spontaniczny, nie jest organizowana przez żadną organizację, ani partię polityczną. Będą w niej uczestniczyły osoby prywatne, którym los lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych oraz działaczy na rzecz praw człowieka w Federacji Rosyjskiej nie jest obojętny.

Dziś wołamy: „Za wolność naszą i waszą!”