Nowe pokazy przeglądu filmowego „Zabić geja. Kino kontra homofobia”

Przegląd filmów „Zabić geja. Kino kontra homofobia” kontynuuje swoiste tournee po Polsce. Znamy daty kolejnych pokazów filmów:

  • Kino Kijów Centrum, Kraków: od 21.06
  • Nowe Kino Pałacowe, Poznań: 11-16.06
  • KINO.LAB, Warszawa:  17-19.06
  • Kino Charlie, Łódź: 07-09.07

A oto przypomnienie informacji o przeglądzie:

Zabić gejaZABIĆ GEJA. KINO KONTRA HOMOFOBIA

Rainbow Collection zaprasza na przegląd filmów Roba Epsteina oraz Jeffreya Friedmana poświęconych tematyce LGBT. Począwszy od 20 maja w różnych miastach Polski będzie można zobaczyć pięć tytułów poświęconych homofobii, wizerunkowi gejów i lesbijek w mediach, AIDS i drodze do równouprawnienia.

 

Rob Epstein jest znanym twórcą filmów o tematyce LGBT, dwukrotnie nagrodzonych Oscarem: „Czasy Harvey’a Milka” oraz „Wspólna sprawa” wspólnie z Jeffreyem Friedmanem. Twórcy są głęboko zaangażowani w temat prześladowań homoseksualistów, od 30 lat ukazują w swoich filmach zmiany, jakim ulegał wizerunek gejów i lesbijek na przestrzeni lat. Starają się również zrozumieć społeczne uwarunkowania, które wyzwalały w ludziach agresywne zachowania wobec społeczności homoseksualnych prowadząc nawet do zbrodni. Skupiając się na historycznych wydarzeniach ujawniają dramatyczną walkę homoseksualistów o równouprawnienie oraz wspólne zmagania z AIDS – chorobą, która w latach 80. przybrała rozmiary epidemii. Głębsze spojrzenie na kontrowersyjne i mniej znane wypadki ze współczesnej historii świata, skłania do refleksji nad ciągle aktualną problematyką homofobii wśród ludzi.

 

***

FILMY:

CZASY HARVEY’A MILKA

(The Times of Harvey Milk)

Czas trwania: 90 min.

Reżyseria: Rob Epstein

Obsada: Harvey Milk, Harvey Fierstein, Anne Kronenberg, Tory Hartmann

Język: angielski (polskie napisy)

Dokument nagrodzony OSCAREM 1985 oraz nagrodą specjalną w Sundance opowiada o czasach Harvey’a Milka, radnego San Francisco, pierwszego otwarcie homoseksualnego polityka na świecie. Harvey Milk piastował swoje stanowisko przez 11 miesięcy, podczas których z jego inicjatywy podjęto uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek w San Francisco. 27 listopada 1978 r. Harvey Milk oraz burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka Rady Miasta San Francisco, Dana White’a.

 

 

WSPÓLNA SPRAWA

(Common Threads: Stories from the Quilt)

Czas trwania: 79 min.

Reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman

Obsada: Sara Lewinstein, David Mandell, Suzi Mandell, Sallie Perryman

Język: angielski (polskie napisy)

Dokument nagrodzony Oscarem 1990, opowiadający o losach kilku osób, upamiętnionych na gigantycznej „kołdrze AIDS”, uszytej z setek pojedynczych, z których każda to memoriał dla jednej z ofiar epidemii.

 

 

 

 

PUŁAPKA Z CELLULOIDU

(The Celluloid Closet)

Czas trwania: 102 min.

Reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman

Obsada: Lily Tomlin, Tony Curtis, Susie Bright, Arthur Laurents

Język: angielski (polskie napisy)

Wyróżniony na MFF w Berlinie i w Sundance (1996) dokument opowiadający o stosunku Hollywood do wątków homoseksualnych w XX wieku. Składa się z fragmentów przeszło 100 mainstreamowych filmów, prezentujących różne podejście do obrazów gejów i lesbijek we współczesnym kinie. Komentują: scenarzysta (Gore Vidal ), reżyser (John Schlesinger), aktorzy ( Susan Sarandon, Shirley McLaine, Tom Hanks, Whoopi Goldberg).

 

 

 

 

PARAGRAF 175

(Paragraph 175)

Czas trwania: 81 min.

Reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman

Obsada: Rupert Everett, Klaus Müller, Karl Gorath, Pierre Seel
Język: angielski (polskie napisy)

Wyróżniony na MFF w Berlinie 2000 i nagrodzony za reżyserię w Sundance dokument o Berlinie, który w latach 20-tych był rajem dla homoseksualistów. Wraz z nadejściem ery nazistów wszystko uległo zmianie: w latach 1933-45, 100 tysięcy osób zostało aresztowanych za złamanie paragrafu 175, wprowadzonego jeszcze w 1871 roku. Spośród tych 100 tysięcy przeżyły 4 tysiące, w roku 2000 żyjących było 10 osób. Kilka z nich opowiedziało historię ich prześladowań. Wstrząsające wyznania, przeplatane zdjęciami rodzinnymi i archiwalnymi materiałami z Berlina tamtego okresu, składają się na intymny obraz ówczesnych homoseksualistów.

 

 

SKOWYT

(Howl)

Czas trwania: 84 min.

Reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman

Obsada: James Franco, Todd Rotondi, Jon Prescott, Aaron Tveit
Język: angielski (polskie napisy)

Ginsberg wspomina swoje podróże, romanse i próby odnalezienia autowyzwolenia, które doprowadziły do powstania jego najsłynniejszego dzieła: wiersza „Skowyt”. W międzyczasie w San Francisco toczy się proces przeciw wydawcy „Skowytu”. Prokurator stara się doprowadzić do zakazu rozprowadzania utworu, podczas gdy obrońca argumentuje, że jest on wyrazem wolności słowa, a wszelkie użyte w nim wulgaryzmy – przejawem ekspresji twórczej. Postępowanie przybiera coraz to różne formy od groteskowej po prawdziwie poruszającą w miarę przesłuchań kolejnych świadków. Film jest jednocześnie portretem artysty-renegata, który przełamywał bariery, by znaleźć odkupienie i miłość oraz pobudzającą wyobraźnię „przejażdżką” po proroczym wierszu, który poruszył pokolenie i odbił się szerokim echem na całym świecie.

 

 
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa