Inne parady

W ostatni weekend sceną tęczowych wydarzeń byłą nie tylko Warszawa, ale i Rzym oraz Zagrzeb.

Parada w Zagrzebiu

Parada w Zagrzebiu, fot. CNN

 

Chorwacki gay pride przeszedł już 11. raz. W tym roku hasłem przewodnim było „Ten kraj jest dla wszystkich”, a postulaty koncentrowały się wokół tęczowych rodzin – działacze apelowali o to, by prawo zaczęło te rodziny „widzieć” i uregulowało ich status. W przemarszu wzięła udział ministra spraw zagranicznych Chorwacji Vesna Pusić, a także kilkoro parlamentarzystów. Według organizatorów uczestników było ok. 15 tysięcy i była to największa dotychczas parada w Zagrzebiu. Piętnaście tysięcy! Zorganizowanych przeciwników nie odnotowano.

 

 

***

W Rzymie parada wyglądała tradycyjnie… Włochy, gdzie od wielu lat toczą się ciężkie, w tym parlamentarne, boje o ustawę o związkach partnerskich, gdzie ruch LGBTQ jest bardzo silny, ale konserwatywna polityka jeszcze silniejsza, rokrocznie frekwencja na gay prides sięga dziesiątków tysięcy. Nie inaczej było i w tym roku. W przemarszu wziął udział burmistrz Rzymu Ignazio Marino. W piątkowym przemarszu w Palermo włoska ministra ds. równości Josefa Idem obiecała podjęcie prac nad ustawą o związkach partnerskich. Czy kolejna próba wprowadzenia takich przepisów przyniesie sukces – zobaczymy.

 

***

Tymczasem okazuje się, że wyjątkowo spokojna w tym roku warszawska Parada mimo wszystko skończyła się – nielicznymi, na szczęście – incydentami. Kilka osób prywatnych sygnalizowało, że było obiektami zaczepek, zaś poseł Rober Biedroń zgłosił pobicie. Wszczęto śledztwo w tej sprawie i zatrzymano dwie osoby.

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa