DOMA upadła, Prop8 również

26 czerwca Sąd Najwyższy USA wydał wyrok, w którym uznał za sprzeczny z konstytucją jeden z zapisów tzw. Defense of Marriage Act (DOMA). Przypomnijmy: jest to prawo federalne (czyli obejmujące wszystkie stany USA) przyjęte w 1996 r. i podpisane przez ówczesnego prezydenta Billa Clintona. Definiuje ono małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, i uniemożliwia przez to uznawanie w całym kraju małżeństw osób tej samej płci zawieranych w poszczególnych stanach. Sąd był jednak bardzo podzielony w tej kwestii, i ostatecznie decyzję podjęto stosunkiem głosów 5 do 4.

Wyrok oznacza, że jednopłciowym parom małżeńskim, które wzięły ślub w jednym z 12 stanów, gdzie jest to możliwe, przysługuje ogólnokrajowe, federalne uznanie ich związków oraz powiązane z tym przywileje do tej pory dostępne wyłącznie dla małżeństw osób różnej płci.

Dodatkowo Sąd podtrzymał decyzję dwóch sądów niższej instancji, która uchyliła zmianę w stanowej konstytucji Kalifornii – zmianę dokonaną w 2008 roku, która określała małżeństwo wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny („Proposition 8” – od numeru inicjatywy referendalnej, która wprowadziła zmianę). Co ważne, zmiana ta nastąpiła po krótkim okresie otwarcia małżeństw na pary jednopłciowe w tym stanie, co stawiało w trudnej sytuacji prawnej osoby, które zdążyły wziąć ślub. Teraz w Kalifornii ponownie możliwe będzie zawieranie małżeństw przez pary jednopłciowe.

A tak skomentował decyzję Sądu Najwyższego magazyn The Curve:

Prezydent Obama z zadowoleniem przyjął decyzję Sądu i jeszcze z pokładu samolotu, gdzie się o niej dowiedział, zadzwonił do Edie Windsor, która „przepchnęła” tę sprawę aż do Sądu Najwyższego. Pisaliśmy o niej w artykule „DOMA zagrożona w USA” i polecamy lekturę tej poruszającej historii.

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa