Anna Grodzka poprowadzi Gay Pride Parade w Dublinie

Anna Grodzka poprowadzi 29 czerwca Gay Pride Parade w Dublinie.

Po raz pierwszy w 30 letniej historii Parady prestiżowy tytuł Grand Marshall (Wielkiego Marszałka) otrzymała osoba niebędąca Irlandczykiem. Organizatorzy poinformowali, że ten wybór był podyktowany dużymi zasługami polskiej posłanki na rzecz osób LGBT. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Polacy są najliczniejszą mniejszością w Irlandii. Szacuje się, że obecnie na Zielonej Wyspie żyje ponad 120 tysięcy naszych rodaków.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że Anna Grodzka przyjęła nasze zaproszenie. Dublin Pride stara się być reprezentatywne dla wszystkich grup w naszej społeczności. Anna jest wspaniałym wzorem do naśladowania nie tylko dla osób transseksualnych, ale dla nas wszystkich” powiedział Chris Procter, dyrektor Gay Pride Festival.

W skierowanym do Irlandczyków liście Anna Grodzka podziękowała za zaproszenie. „Ze wzruszeniem, ja Polka, przyjęłam zaproszenie na Parade w Dublinie (…) Wierzę, że 29 czerwca pójdziemy razem w radosnej Paradzie. W kolorowej, tęczowej paradzie równości i wolności. Wszyscy równi i wolni, choć każdy inny. Szczęśliwi, że jesteśmy razem. Mam nadzieję, że tego dnia pójdziemy solidarnie razem, po radość i wolność dla wszystkich. Po sprawiedliwość”.

Pierwszy marsz w Dublinie został zorganizowany w 1983 w proteście przeciwko wyrokowi sądu, który skazywał sprawców brutalnego morderstwa młodego geja Declana Flynn’a, na kary w zawieszeniu i zwalniał ich z aresztu.

Od czasu marszu 30 lat temu Pride Parade rozrosła się do trwającego ponad tydzień, jednego z największych festiwali w Irlandii. W zeszłym roku w samej tylko paradzie wzięło udział ponad 20 tysięcy osób.

Hasłem festiwalu w tym roku jest „Live, Love, Be Proud!” (Żyj, kochaj, bądź dumny)

 

 

Piotr Gawlik

www.RainbowEurope.com

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa