Wszyscy jesteśmy homo!: Marsz Równości oraz festiwal Queerowy Maj

18 maja ulicami Krakowa po raz kolejny przejdzie Marsz Równości, w tym roku pod hasłem „Wszyscy jesteśmy homo”. Marsz będzie kulminacyjnym punktem piątej już odsłony festiwalu Queerowy Maj, który rozpocznie się 14 maja a zakończy 19. Przez sześć dni mieszkanki i mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję wziąć udział m.in. w debatach, spotkaniach, warsztatach, wykładach, pokazach filmowych, imprezach, wystawach oraz w tęczowym pikniku na Błoniach.

Krakowski Marsz Równości jest największą, zaraz po warszawskiej Paradzie, polityczną manifestacją w Polsce. Co roku ok. tysiąca osób przechodzi w głośnym i kolorowym marszu i przypomina mieszkankom i mieszkańcom miasta o swoim istnieniu oraz o ważnych dla społeczności LGBTQ (lesbijki, geje, ludzie biseksualni, transpłciowi oraz queer) kwestiach, takich jak związki partnerskie, edukacja seksualna w szkołach, penalizacja mowy nienawiści. W tym roku organizatorzy i organizatorki przede wszystkim chcą pokazać swój sprzeciw wobec homofobicznego dyskursu w przestrzeni publicznej. „Wszyscy jesteśmy homo – bo wszyscy jesteśmy ludźmi i wszystkim nam bez względu na seksualność i płciowość, pochodzenie etniczne, wiek, niepełnosprawności, wyznanie lub bezwyznaniowość czy status materialny przynależne są prawa człowieka! Wszyscy jesteśmy homo – bo wszyscy bywamy homofobami. Nikt z nas nie rodzi się z uprzedzeniami – nabywamy je w szkole, w rodzinie, w miejscu pracy, na ulicy. Wymagamy od siebie, by walczyć z własnymi uprzedzeniami, ze względu na różne przesłanki. Domagamy się edukacji antydyskryminacyjnej, by nie tylko mieć świadomość uprzedzeń, ale także móc je przezwyciężać. Wszyscy jesteśmy homo, bo sytuacja osób LGBT nie dotyczy tylko tej społeczności, ale odnosi się do całego społeczeństwa. Nasze problemy, trudności, doświadczenia dotykają naszych bliskich, znajomych, koleżanek i kolegów” – czytamy w tegorocznym manifeście. Marsz Równości ruszy z Placu Wolnica (godz. 13.00) w sobotę, 18 maja.

Złość jest także głównym tematem wystawy, która otworzy festiwal Queerowy Maj (14. maja, wtorek, godz. 18.00, Bunkier Sztuki). Całkowicie otwarta, oddolna i niecenzurowana inicjatywa to mozaika różnych emocji oraz efekt społecznych kosztów medialnych wypowiedzi polityków i innych osób publicznych w kwestii praw osób LGBT. „Wystawa jest pewnego rodzaju eksperymentem. Składają się na nią różne prace – od fotografii przez wideo do utworów muzycznych lub instalacji. Przyświecają im różne idee lokujące przyczyny wyrażanych emocji w różnych przestrzeniach. Różne są także osoby, które przesłały swoje prace i pomysły – od tych, które nie chciały ujawnić swojej tożsamości (np. ze względu na strach przed potencjalną homofobią) po osoby publiczne i znane w całej Polsce” – opowiadają organizatorki wystawy, Miasto Ujawnione. Po Marszu Równości – debata w Miejscu (ul. Estery 1) o złości z uczestnikami i uczestniczkami Marszu. Co jeszcze w programie festiwalu Queerowy Maj? Spotkanie z matkami ludzi LGBTQ, pokazy filmów „United in Anger” i m.in. „Call me Kuchu”, wykłady i dyskusje w JCC, warsztaty z bezpieczniejszego seksu, Klub Queer.pl w klubokawiarni sibro z Krystianem Legierskim i Lalką Podobińską o małżeństwach jednopłciowych i adopcji, słuchowisko Bagażu Podręcznego oraz wiele innych wydarzeń.

„Oto gej, lesbijka, osoba transpłciowa, biseksualna, heteroseksualna. Oto kobieta, mężczyzna, osoba młoda, czy dojrzała. Oto człowiek. Poniżany, zastraszony, dyskryminowany, sfrustrowany. Hasło, które dla wielu osób może wydawać się kontrowersyjne, nie ma na celu jednak dzielić, a łączyć właśnie. W świecie pełnym etykietek (jakże czasem potrzebnych i pomocnych) zapominamy o tej najważniejszej – że wszyscy jesteśmy ludźmi. Domagamy się poszanowania naszych praw, niezależnie od tego jacy i jakie jesteśmy” – mówią o tegorocznym haśle festiwalu – Ecce Homo – jego organizatorzy.

Program i wszelkie dodatkowe informacje: http://queerowymaj.wordpress.com/

 
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa