Prezydent Komorowski nie chce patronatu nad Paradą Równości

„Kancelaria Prezydenta RP nie może przychylić się do Państwa prośby i wyrazić zgody na udzielenie patronatu honorowego Prezydenta RP Paradzie Równości” – czytamy w piśmie, jakie dziś dotarło do organizatorek i organizatorów wydarzenia.

Pismo jest odpowiedzią na prośbę, jaką Prezes Fundacji Wolontariat Równości, formalnie obsługującej organizację Parady Równości 2013, skierował… w grudniu 2012. Od tej pory organizatorki i organizatorzy czekali na odpowiedź. Dziś wiadomo już, że jest negatywna.

Szkoda, naprawdę szkoda – komentuje rzecznik prasowy Parady Równości, Jej Perfekcyjność. – Ministra Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, z którą spotkałem się jeszcze dziś rano, mówiła, że cieszy ją, że Parada Równości jest coraz bardziej inkluzywna i że coraz mniej kojarzona tylko ze środowiskami LGBT a staje się dniem poświęconym wszystkim osobom zagrożonym dyskryminacją i wykluczeniem. Szkoda, że nie dostrzega tego także Kancelaria Prezydenta RP.

Bronisław Komorowski wiele razy podkreślał, jak ważne jest poszanowanie różnorodności i że Polska powinna właśnie na niej być budowana. W trakcie spotkania z przedstawicielami kościoła prawosławnego w styczniu 2011 mówił: „Różnorodność wzbogaca nas wszystkich”, zaś na spotkaniu na Sejneńszczyźnie w kwietniu 2012, że „różnorodność to bogactwo, na którym w przeszłości opierała się wielkość Rzeczpospolitej”. W lutym 2011 podkreślał, że „różnorodność nie jest wcale zagrożeniem” a podczas otwarcia Europejskiego Kongres Kultury we Wrocławiu powiedział: „Jedność europejska musi uwzględniać różnorodność, wtedy można uzyskać pełnię europejskości, z całym jej skomplikowaniem tradycji, kultury, języków, wyznań, z całą jej wspaniałą różnorodnością.” Stąd pomysł organizatorek i organizatorów, by poprosić go o patronat nad wydarzeniem.

Parada Równości wciąż czeka na odpowiedź w sprawie patronatu od Prezydenty Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prośbę w tej sprawie skierowano do niej w maju 2013.

Kolejne naukowczynie i kolejni naukowcy podpisują się za to pod listem poparcia dla idei Parady Równości. Na stronie www.paradarownosci.eu przygotowano specjalny formularz ułatwiający wsparcie. W ten sposób organizatorki i organizatorzy chcą pokazać, że homofobiczne i skandaliczne wypowiedzi pokroju prof. Krystyny Pawłowicz są odosobnionymi incydentami.

Parada Równości przejdzie ulicami Warszawy 15 czerwca 2013. O godzinie 15:00 wystartuje spod Sejmu RP. Jej trasa zakończy się przy ul. Kruszej, na tyłach D.H. Smyk. Hasłem tegorocznego przemarszu jest „Różnorodni równoprawni”. Już rozpoczął się cykl ponad 20 wydarzeń w ramach Wydarzeń Towarzyszących Parady Równości 2013. Ich lista dostępna jest na stronie www.paradarownosci.eu.

1 komentarz do: Prezydent Komorowski nie chce patronatu nad Paradą Równości

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa