Międzynarodowy Dzień Pamięci i Mobilizacji w Walce z AIDS

19 maja obchodzimy Memorial AIDS Day. Zachęcamy do udziału w warszawskim wydarzeniu, a także do pamięci o wielu ofiarach tej choroby również w naszej społeczności. I pamiętajmy – HIV/AIDS może być problemem każdego i każdej z nas!

 

***

Memoriał AIDS Day –

prezerwatywy przeciw HIV i AIDS

 

Od początku epidemii HIV w Polsce na AIDS zmarło 1192 osoby. Oficjalnie. W rzeczywistości
ofiar wirusa było dużo więcej

 

Według oficjalnych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, od wdrożenia badań w 1985 r. do 28 lutego 2013 r. w Polsce odnotowano 2867 zachorowań na AIDS. 1192 chorych zmarło. Tyle, że to tylko oficjalne liczby obejmujące te ofiary epidemii, u których zdiagnozowano HIV lub AIDS, albo te, na których przeprowadzono sekcję zwłok. Pozostali umierali na zapalenia płuc, ataki serca i inne choroby, których nikt z wirusem nie połączył. Będziemy o nich pamiętać już w najbliższą niedzielę, 19 maja, podczas międzynarodowego Memorial AIDS Day – Międzynarodowego Dnia Pamięci i Mobilizacji w Walce z AIDS.

Z tej okazji między godziną 14.00 a 15.30, na placu przy wejściu do Metra Centrum (tzw. „patelnia”), każdy przechodzień będzie mógł wziąć bezpłatnie chroniącą przed HIV prezerwatywę, a wolontariusze Zjednoczenia „Pozytywni w Tęczy” będą udzielać porad i konsultacji w zakresie bezpieczniejszych form aktywności seksualnych i problematyki HIV/AIDS.

Przed wejściem do stacji Metro Centrum stanie duża tablica oklejona 1200 pudełkami prezerwatyw układającymi się w napisy HIV i AIDS. Każdy będzie mógł podejść, wziąć pudełko i tym samym przyczynić się do zniszczenia tych napisów, a przez to – symbolicznie – do walki z HIV i AIDS w Polsce. Film z tego wydarzenia znajdzie się w internecie na stronie www.leczhiv.pl oraz na You Tube. Wolontariusze Zjednoczenia „Pozytywni w Tęczy” będą rozmawiać z każdym zainteresowanym o zagrożeniach, profilaktyce i testowaniu się w kierunku HIV. Celem happeningu jest uwrażliwienie warszawiaków i gości stolicy w zakresie problematyki HIV/AIDS.

Mimo licznych kampanii Polacy wciąż nie zdają sobie sprawy z zagrożenia zakażenia HIV. Testy zrobił tylko mniej więcej co dziesiąty z nas. Żyjemy w komfortowym przekonaniu, że 16 tysięcy zdiagnozowanych Polaków to niewiele i że wobec tego ryzyko zakażenia jest niskie. A przecież wiadomo, że tak naprawdę z HIV żyje w naszym kraju dużo więcej osób. Mówi się o 35 tysiącach z czego 20 tysięcy to ludzie nieświadomi swojego statusu serologicznego. Ale to też zaniżona liczba. Po pierwsze dlatego, że podawana jest od lat, a przecież ci seropozytywni, którzy o swoim statusie nie wiedzą na pewno przez ten czas nieświadomie zakażali innych. W porównywalnej populacyjnie Hiszpanii szacuje się, że z HIV żyje aż 130 tysięcy osób. Prawie cztery razy więcej niż u nas! Ile wobec tego osób seropozytywnych tak naprawdę mieszka w Polsce? Tego nikt nie wie. Pewne jest jednak, że musimy walczyć z epidemią. Dla naszego wspólnego dobra i przez pamięć o tych, którzy już padli jej ofiarą – powiedział Robert Piotr Łukasik, prezes Zjednoczenia „Pozytywni w Tęczy”.

Podczas niedzielnego wydarzenia będziemy zapraszać wszystkich zainteresowanych na stronę internetową www.leczhiv.pl, na której znaleźć można wiele informacji o wirusie, testowaniu oraz normalnym życiu z HIV. Jak mówi prof. Andrzej Gładysz, jeden z najbardziej znanych polskich ekspertów ds. HIV, kluczem do walki z epidemią jest wiedza o niej. A Polacy wciąż zbyt mało wiedzą o wirusie. Stąd właśnie biorą się przypadki stygmatyzacji zakażonych wynikającej głównie ze strachu przed nimi. To powinno się skończyć. W XXI wieku nie wypada bać się HIV. Trzeba się przed nim chronić, a w razie zakażenia po prostu się leczyć. Z HIV można normalnie żyć! – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci i współorganizator happeningu na warszawskiej „patelni”.

Jestem dumny, że mogliśmy zaangażować się w tę akcję. Fakt, że w nowoczesnym, europejskim kraju, jakim jest Polska przetestowało się w kierunku HIV tylko 10 proc. mieszkańców po prostu zawstydza. Tak nie powinno być i jestem przekonany, że – między innymi dzięki takim akcjom – to się wkrótce zmieni – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences, firmy, która będzie sponsorem happeningu na warszawskiej „Patelni”.

***

Zjednoczenie „Pozytywni w Tęczy” jest organizacją zajmującą się głównie edukacją i profilaktyką z zakresu problematyki HIV/AIDS. Swoją działalność kieruje przede wszystkim do ludzi młodych, skłonnych do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych. Zajmuje się pomocą i wsparciem dla osób żyjących z HIV, szczególnie tych, które nie dawno dowiedziały się o swoim zakażeniu. Organizacja działa stosując niekonwencjonalne metody. Edukuje młodych ludzi w miejscach gdzie chętnie przebywają: w klubach, dyskotekach, akademikach. Swoje cele realizuje również poprzez organizację wydarzeń okolicznościowych podczas, których szeroko promuje bezpieczniejsze formy zachowań seksualnych.

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa